Yaratıcı Link İnşası, Ama Nasıl?

Total
Shares

Link inşası SEO operasyonlarının en zorlu adımlarından biri ve Google için de öncelikli faktör olduğu herkes tarafından biliniyor. 2014 yılında Matt Cutts, Google’ın backlinklere bağımlılığının azaldığını iddia etmiş olsa da backlink hala burada ve yakın gelecekte herhangi bir yere gitmiyor. Eğer hedefiniz Google’da yüksek trafik sağlamaksa, kusursuz ve farklı bir link operasyonu yürütmeniz gerekiyor. Başka türlü Google’da iyi bir pozisyona sahip olamaz güç. Bunu en basit örnekle kanıtlamamız gerekirse eğer, Ahrefs’te Keywords Explorer’a girmenizi ve herhangi bir kelimeyi aratmanızı öneririm. Karşınıza çıkan sıralamada ilk 10 sonucun backlink değerine bakın:

 En üst sıradaki sayfaların binlerce bağlantıya sahip olacağını garanti ediyorum. Tıpkı benim ‘yemek tarifleri’ kelimesindeki analizim gibi. Tabi farkı anlamak için yüksek aranma hacmine sahip olan kelimeleri tercih etmelisiniz.

Google hala sosyal medya ve benzer platformlarla karşılaştırıldığında gelir elde etmek için bir numaralı kaynak. Bu nedenle daha fazla kar elde etmek istiyorsanız link inşasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu öyle basit bir dikkatten ibaret değil. Pek çok alanda olduğu gibi link inşasında da yaratıcı olmak gerekiyor. Yeni bir yol deneyin ya da yeni bir yol açın! Gelin neler yapabileceğiniz üzerine biraz düşünelim:

Yaratıcı Link İnşası için 6 Alışılmadık Backlink Yaklaşımı

1. ‘.edu’ uzantılı sitelerden link almaya çalışın.

Backlinkler söz konusu olduğunda, asla eğitim kurumları kadar havalı olamazsınız. Google, .edu uzantılı alan adlarını gerçekten seviyor. Onlar fena halde otoriter kabul ediliyor ve onlardan bir bağlantı almak, arama sonuçlarındaki konumunuz için harikalar yaratabilir.

Ama yeryüzünde saygın bir eğitim kurumundan nasıl bir bağlantı alabiliriz? Bunu başarmak için önce Harvard’a gitmeli ve atomu parçalamaya mı çalışmalıyız?

Hayır, bu kadar zor olmasa gerek!

Aslında, ihtiyacınız olan tek şey, bir eğitim kurumunun, öğrenciler veya öğretmenlere yardımcı olan bir yazılımının parçası olabilmek. Okullara fayda sağlayacak bir otomasyona mı sahipseniz ya da online kursa katılma şansı tanıyan bir siteye?

Okullara sitenize verecekleri bir bağlantı karşılığında öğrenci ve öğretmenler için indirim yapabileceğinizi bildirebilirsiniz. Emin olun bu iş birliği onların da hoşuna gidecektir.

Unutmadan, Wikipedia da Google gözünde hala otoriterliğini koruyan sitelerden biri. Bir fırsatını yakalayıp sitenize buradan link verilmesini sağlayabilirsiniz. Tabi Türkiye’de değilseniz.

2. Broken linkleri bulun.

Web sitelerinde broken (hatalı ya da kaldırılmış) linklere rastlamak için çaba sarf etmek rahatsız edici değil mi?

Muhtemelen.

Ancak bu, backlink inşasına yönelik alışılmadık bir yaklaşım. Çünkü öncelikle web sitesi sahibine sayfalarında sitesine zarar veren broken linkleri işaret ederek büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Zaman eksikliği veya ilgisizlik nedeniyle, web sitesi sahipleri muhtemelen bağlantıların bozuk olduğunu bile bilmiyorlar. Bunun yerine, bunları onlara göstermeniz gerekiyor.

Bozuk bağlantıları bulduktan sonra, bunları sitenize bir bağlantıyla değiştirmeyi teklif etmelisiniz. Tabi ilk adımınız önce web sitesi sahiplerini bilgilendirmek olmalı. Bunun için bilgilendirme mesajınızın kibar, iyi düşünülmüş ve onlara özel olduğu hissi verebilecek bir mesaj emin olun. Nezaket her zaman işe yarar, internette bile!

3. Bir topluluk oluşturun ve bir buluşma düzenleyin.

Facebook’un algoritmalarındaki son değişiklikler nedeniyle pazarlamacılar, sosyal medyadaki işletmelerin sayfalar yerine gruplar oluşturmaya odaklanacağını düşünüyor.

Bir Facebook grubu oluşturma fikri harika olabilir, çünkü müşterilerinizi ve takipçilerini bir araya getirip bir topluluk oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ve onlar bu topluluğun parçası olduklarında, birlikte bir şeyler yapmak isteyeceklerdir.

Aynı şekilde işletmeler gibi siz de sitenizde takipçileriniz / hayranlarınız / müşterileriniz için bir topluluk oluşturabilirsiniz. Bir forum kurmak oldukça kolaydır ve yapmanız gereken tek şey insanları sohbet etmeye, içerik yayınlamaya, konu başlatmaya ve bilgi paylaşmaya teşvik etmektir.

Sonra buluşma ayarlayabilirsiniz!

Facebook sadece görünürlüğünüzü artırmak için değil, aynı zamanda iş birliği yapmak ve daha fazla geri dönüş sağlamak için harika bir ağdır. Bununla ilgili en önemli şey, buluşmaya katılan bazı kişilerin de kendi web sitelerine sahip olmaları ve sizin gibi bu buluşmayı bloğunda paylaşarak belgelemek istemeleri.

Ve işte tahmin ettiğiniz şey olacak, kendi istekleriyle sitenize link verecekler!

İnsanları birbirine bağlayan bu olağandışı yaklaşımın en güzel yanı, biraz zaman alacak olsa da bağlantı kurmanın dışında bir amacı paylaşmasıdır. Burada bir topluluk oluşturma ve insanları bir araya getirme konusunda gerçek bir değer sunuyorsunuz. Elbette, bu linkleri de istiyorsunuz ama burada daha fazla bağlantıdan önemli bir şeyler var gibi. Mesela yaratıcı bir fikir…

4. Eğlenceli bir şeyler yapın.

Bağlantıları kazanmak için her zaman çok kullanışlı araçlar ve kaynaklar oluşturmanız gerekmez. Bazen eğlenceli bir şeyler yapmak da bağlantıları getirir.

Blue Fountain Media’nın 50’ye yakın ek bağlantı kazanmasının nedeni tam olarak eğlenceli bir adım atmış olması. Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Austin Paley, ekibin web sitesinin 404 sayfasında oynanabilir bir Pac-Man sürümünü uygulamaya karar verdi. Bu atılım 404 sayfasına gelen ziyaretçi sayısını bir anda arttırdı. Ayrıca birçok blog yazarı içeriğinde bu olaydan bahsettiği için Blue Fountain Media’ya link vermiş oldu. Üstelik hepsi bunu kendi istekleriyle yaptı. Yani farklı bir şey yaptığınızda diğer web siteleri size link sağlamak için gönüllü olacaklar.

5. WordPress için bir eklenti geliştirin.

Yoast SEO aracı gibi en çok kullanılan WordPress eklentilerni bir düşünün. Bu eklenti 11 milyon kez indirildi! SEO operasyonlarınızın düzgün şekilde ilerlediğinden emin olabilmeniz için tam anlamıyla en iyi araçlardan biri ve bedava! Bu araç muhtemelen ona yüzlerce SEO müşterisi kazandırdı ve ayrıca ona bir anda bir markanın sahip olduğu premium araçlarını satma şansı verdi. Onun sitesi yoast.com WordPress sitelerden yüksek kaliteli bağlantılar alıyor. Tüm bunlar harika bir ücretsiz araçtan çıktı ve eminim geliştireceğiniz WordPress eklentileriyle buna benzer bağlantılar elde edebilirsiniz.

6. Gönderideki diğer blog yazarlarını veya şirketleri öne çıkarın.

Bir blogunuz varsa, neden diğer bloglar hakkında bir yazı yayınlamak istersiniz? Cevabı basit: Backlink!

Blog sitenizde diğer siteleri tanıtan bir yazı yazın. Size geri dönüş yapmaktan memnuniyet duyacaklarına eminiz. Mesela özel bir konuda 10’lu bir liste derleyin. Bir örnek olarak “En İyi 10 Dijital Pazarlama Blogu”, “En İyi 10 Kitle Fonlama Platformu” veya “Girişimciler İçin En İyi 10 iPhone Uygulaması” tarzı blog yazısı gibi bir şey olabilir.

Ardından, onu sosyal medyaya yayınlayın ve her blog yayıncısının veya markanın bu konuda bilgi sahibi olduğundan emin olun. Şansınız varsa, bunlar mutlu bir şekilde bağlantı kuracaktır.

Eğer bizim gözden kaçırdığımızı düşündüğünüz harika bir backlink yaklaşımı varsa, aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku