Y Kuşağı ve Sosyal Medyanın Flörtöz İlişkisi Ne Durumda?

Total
Shares

Nedir Bu Y Kuşağı?

Onlar piyasanın göz bebeği, sosyal medyanın sıkı takipçileri, yükselmeyi seven 1980–99 yılları arasında doğan bireyler… Yani araştırmalarda ve haberlerde sık sık ismini duyduğumuz Y Kuşağı.

Y kuşağını diğer kuşaklardan ayıran en büyük özelliklerinden biri ise X kuşağı kadar teknolojiden uzak olmaması ve Z kuşağı gibi teknolojinin içine doğmaması denilebilir. Bu yorumu bir örnekle açıklamak gerekirse;

X kuşağındaki biri online alışverişe güvenmez ve Ahmet Bey’in mağazasından alışveriş yapmayı tercih ederken, Y kuşağı online alışverişi sever, alışveriş öncesi fiyat ve ürün araştırması yaparak alışverişini tamamlar. Z kuşağı henüz alışveriş yapabilecek ekonomik güce sahip olmadığı için onları bu örneğin dışında tutuyorum.

Madem sosyal medya ve Y kuşağı dedik hedefleme yaparken işinize yarayacağını düşündüğüm bazı özelliklerini belirtmek gerek, buyurun aşağıya;

  • Temel iletişim araçları internet ve mobil platformlardır
  • Bireyci olarak tanımlanan bu kuşak, kimsede olmayana sahip olmayı sever
  • Bilgiye açtırlar, her türlü bilgiyi seve seve hafızalarına atarlar
  • Trendlerin sıkı takipçileridir
  • Hızlı tüketen Y kuşağı dinamik ve kendini yenileyen markaları takip etmeyi sever

Markalar Neden Y Kuşağını Hedefliyor?

Bulunduğumuz yıl itibariyle çalışan ve para harcayabilen kesimin çoğunlukla Y Kuşağı olması, aslında sorunun cevabını verir nitelikte. Son yıllarda özellikle markaların da dinamizm kazanması, kendi içinde bile farklı kategorilerde ürünler sunması ve online platformlara ağırlık vermesinin temelinde Y Kuşağı var desem yeridir.

Bunun yanı sıra tüketimi sevmeleri de markaların bu kuşakta en sevdiği özelliklerden biri. Y Kuşağının alım gücü henüz kısıtlı olsa da, aile üzerinde aldırma gücünün fazla olması bu özelliklerini kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlıyor. Özellikle teknoloji ürünlerinde hangimiz onlara danışmıyoruz ki? Yok öyle üç kuruşa beş köfte, her bilginin bir karşılığı var sonuçta. 😉

via GIPHY

Y Kuşağına En Hızlı Ulaşma Yolu: Sosyal Medya

Sosyal medyada başarılı pazarlama yapmanın yolu, hedef kitleyi iyi tanımaktan geçer. Ancak doğru hedef kitleyi belirledikten sonra, stratejimizi oluşturup markaya değer katabiliriz.

Günlerinin büyük bir bölümünü online ve mobil platformlarda geçiren bu kuşağa en hızlı ulaşım aracı ise kuşkusuz sosyal medyadır. Neden sosyal medya sorusunun X kuşağından bile gelmeyeceğini umut ediyor ve bu sorunun cevabını zaten biliyorsunuz diyorum. 🙂

Peki nasıl bir strateji ile bu kuşağı yakalayabiliriz? Y kuşağının zor beğenen ve çabuk sıkılan bir kuşak olduğunu göz önünde bulundurursak sosyal medyada markamızın dinamik olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Sevdiklerini düşündüğümüz bir şeyi aylarca devam ettirmek Y Kuşağının takibi bırakması anlamına geliyor. Çabuk sıkılmalarının yanı sıra beğendikleri markalara sadık kalmaları ise, sosyal medyada yaptığımız pazarlamanın markanın tüm kanallarıyla bütünleşik gitmesi gerektiğini gösteriyor. “Ücretsiz” kelimesini seven Y Kuşağının kalbinden geçen yol ise bol kampanya, bol hediye diyebilirim.

Y Kuşağı Sosyal Medya Analizi

DORinsight‘ın “Yeni Nesil Tüketicileri Anlamak” konulu araştırması sonucunda Türkiye’deki Y Kuşağı’nın sosyal medyadaki tüketici alışkanlıkları biraz şaşırtıcı:

Markaların sayfasını beğenme oranı Facebook’ta %40 iken, Twitter’da marka takipçileri oranı %18 olarak belirtiliyor. Facebook’da beğenilen ortalama marka sayısı 18 iken her 2 kulllanıcıdan biri en az 7 markanın sayfasını beğeniyor.

Bu markaları beğenen 10 gençten 6’sı marka paylaşımlarını sessiz bir şekilde takip etmeyi tercih ederken, %33 oranında kullanıcı diğer kullanıcı yorumlarını; %26 oranında kullanıcı ise sadece marka iletilerini okumakla kalıyor. Sosyal medyada markaları tercih eden gençlerin büyük çoğunluğu marka hakkında bilgi almak ve markayı desteklemek için onu takip etmeyi tercih ederken sadece %8’lik kısım promosyonlar için marka sayfalarını beğendiğini söylüyor.

Burası biraz dikkat çekici, Y Kuşağı’nın vazgeçilmez olarak gördüğü üç markadan ikisi spor giyim, diğeri ise elektronik markası. Bu kuşağın %60’ı zaman kazandıran ürünlere ekstra para ödeyeceğini, %62’si ise ürün özgün ve orijinal ise daha fazla para ödemeye değeceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook dinamik reklam, e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar. Facebook dinamik…
Devamını Oku