Twitter Paylaşım Verisini Neden Kaldırdı?

Total
5
Shares
Twitter radikal bir kararla tweet butonları üzerinde yer alan standart tweet atılan sayısını gösteren rakamla ifadeyi kaldırdı. Böylelikle diğer tüm şuanki sosyal mecralarda bu sayılar görülürken twitter’da artık yer almayacak.

140 karakter sınırı, çeşitli sınırlandırmalar vs live stream olayını ilk çıkışından beri uygulayan twitter’dan bu hareketi yapmasını beklememek ilginç olurdu. Keza bununla ilgili çok doğru bir açıklama da yapmış. Şöyle ki;

“The Tweet counts alone did not accurately reflect the impact on Twitter of conversation about the content. They are often more misleading to customers than helpful.”

Türkçe açıklaması ise şu şekilde:

“Twitter butonlarında yer alan paylaşım sayıları, o web adresine ait etkileşimi doğru yansıtan bir metrik değil. Hatta bunun kullanıcılara yardımcı olacağına yanlış algı uyandırmaktadır.”

Kişisel fikrime göre twitter haklı. Diğer sosyal mecralar bu gücü her kullanıcının kullanmasını istediği için bundan vazgeçemiyor. Fakat twitter’da olay tamamen doğru ve gerçek kullanıcı sadakati. Herşeyi şeffaf ve gerçek görünsün istiyorlar. Türkiye’nin yüzlerce kişinin bilgilerini istemesine rağmen dimdik duruşundan taviz verdi mi? Hayır.

Bu yüzden twitter is twitter, ve herkes güvenle kullanabiliyor.

Peki paylaşım sayıları kapatıldı, şimdi twitter’ın perde arkasında düşündüğü hamleler neler? Twitter’ın satın aldığın GNIP twitter için etkileşim API’ı yayımladı. Böylelikle twitter’da kısıtlanan veri aslında daha profesyonel bir geniş bir şekilde GNIP üzerinden alabileceğiniz durumda.

Tabi bir de her büyük radikal değişimin bir fırsata dönüşebildiği dijital bir dünyada yaşıyoruz. Her nasıl ki flappybird aylar içinde milyonlar kazanıp oyunu kaldırdığı gibi yerine binlerce benzer oyun gelmişti. Aynı şekilde twitter’ın paylaşım sayılarını kapatma durumunu fırsata çeviren bir site olmuş: http://twitcount.com 🙂 Uygulama üzerinden sayıları API üzerinden almanızı sağlayan bir modül geliştirilmiş. Vazgeçemeyenler için kullanılması tavsiye edilebilir fakat tabiki ilerleyen zamanlarda ne gibi bir sıkıntı çıkarır bilinmez!

Twitter felsefesine inananlar için olumlu ve güzel bir gelişim olsada çoğu websiteyi derinden etkileyen hatta kullanıcı kaybına uğratan bu kararın şahsen arkasında duruyor, kuru kalabalığı biraz daha uzaklaştıracağını umuyorum.

Alaattin Emre Elbeyoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook dinamik reklam, e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar. Facebook dinamik…
Devamını Oku