Yeni Güncellemeler ile Birlikte Hangi SEO Stratejilerine Veda Etmemiz Gerekiyor?

Total
Shares

SEO öldü mü, ölmedi mi? Hızla değişen dijital pazarlama dünyası son aylarda bu soru ile çalkalanıyor. Her kafadan farklı bir ses çıkarken Google ise yaptığı güncellemelerle SEO uzmanlarının sık sık strateji değiştirmelerine ve eski SEO isterleri üzerlerine kurulan sistemlerin sarsılmasına sebep oluyor.

Merak etmeyin, yıllık 70 milyar doların üzerinde pazarı olduğu tahmin edilen SEO’nun hiçbir yere gittiği yok! Peki stratejiler ile ilgili ne söyleyebiliriz? Kesin olarak vazgeçmemiz gereken ya da uygulamaya devam etmemizin doğru olduğunu bildiğimiz SEO yöntemleri mevcut. Son güncellemeleri ile birlikte hangi SEO yöntemlerine veda etmeliyiz, bu yazımızda sizler için derledik.

1- Link İnşaasını Etkili, Ancak Abartmamakta Fayda Var!

Sitenizin ilgili sayfalarına link çıkışı yapılması, Google için büyük ihtimalle her zaman en önemli metriklerden biri olacak. Ancak yerli yersiz olabildiğince link çıkışı sağlamaya çalışmak, eskisi kadar etkili bir yöntem değil. Bağlantıların kalitesi ve alaka düzeyi, yalnızca bir sayıdan çok daha fazlası.

Yapmanız gereken şey otoriter web siteleri ile anlaşmaya gitmek olacaktır. Sizin için yayınlanacak olan bir post ya da ilgili yere yerleştirilecek bir link, küçük web sitelerinden gelen sayısız yönlendirmeden çok daha etkili bir yöntem.

2- Bir Numaraya Yerleşmeye Çalışmaktan Vazgeçin

Herkes aramalarda ilk sıraya yerleşmeye çalışıyor, ancak bildiğimiz gibi aramalarda 1. sırada çıkmanın site trafiğine olan etkisi sanıldığı kadar büyük değil. Reklamlar, öne çıkan snipped’lar ve soru kutucukları derken; bir numarada olsanız bile geride kaldığınız durumlar olabiliyor. Kullanıcılar ise artık tüm sonuçlara göz atmaları gerektiğinin farklındalar. Bu yüzden enerjinizi ilk sıraya çıkmaya harcamaktansa, tıklama oranlarınızı artırmaya yöneltmelisiniz.

Tıklama oranlarını artırmanız için atacağınız ilgi çekici bir başlık ve gerçek bir özet niteliğindeki meta açıklaması, sonuçlar arasında tercih edilmenizi sağlayacaktır. Eğer hedef keyword aramanızda bir snipped çıkıyorsa, içeriğinizi tam sorunun cevabını verecek şekilde optimize edebilir, bu kutucukta var olmayı hedefleyebilirsiniz.

3- Optimize Olmaya Çalışırken Sıralamanızdan Olmayın

SEO’nun başlangıcı niteliğindeki on-page optimizasyon, artık önemini yitirmeye başladı. Arama motorları algoritmalarını akıllılaştırdıkça, sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamak için başka özellikleri değerlendiriyor.

Google nihai olarak kullanıcıların anahtar kelimeyi yazdığında ne bulmak istediğini anlamayı hedefler. Bu yüzden zamanla üst sıralara yerleşecek olan içerikler en iyi optimize edilmiş olanlar değil, kullanıcıların ihtiyacına en iyi cevabı verenler olacaktır.

İlk paragrafınızı kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen bir şekilde anahtar kelime ile doldurmak yerine, içeriğinizin ne kadar okunabilir olduğunu değerlendirmek ve gerçekten fayda sağladığına inanmak sizin için daha doğru olur. Yapmanız gereken şey ise anahtar kelimeye takılıp kalmak değil, kullanıcı ile iyi empati kurabilmek olmalıdır. Eğer içeriğiniz kullanıcıların tüm sorularına cevap verebilecek niteliğe sahipse, onların son ziyaret edecekleri yer sizin sayfanız olacak ve kaliteniz Google tarafından da takdir edilecektir.

4- Sayfa ve İçerik Sayınızı Minimumda Tutun

Geçmişten kalan “ne kadar büyük web sitesi, o kadar güç” tutumu tarih olalı çok oldu. Neticede Google web sitelerinden ziyade sayfaları değerlendiriyor, öyle değil mi? Bu yüzden odak noktanız web sitesinde olabildiğince çok sayfa oluşturmaya çalışmak değil, sayfaların kullanıcı aramalarına cevap veren niteliğe ve donanıma sahip olması olmalıdır.

Yazınızın birden çok daha fazla anahtar kelimeden trafik aldığını unutmayın. Bu yüzden her küçük anahtar kelime için bir post oluşturmaya çalışmaktansa, bazı durumlarda tek ve kapsamlı bir rehber içeriğin sizin için daha faydalı olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu sayede sayfada geçirilen süreyi artırmak ya da hemen çıkma oranını düşürmek gibi çok değerli metriklerinizi de daha iyi değerlere ulaştırabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, bir konuda derinlemesine inceleme yapan kapsamlı bir ilk içerik oluşturmak olacaktır. Eğer alt başlıkları çok daha detaylı incelemek isterseniz bu konular için farklı postlar oluşturabilir, bu sayede yazılar arasında birbirlerini destekleyecek link inşaları da gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku