SEO Çalışmalarının Vazgeçilmezi : Screaming Frog

Total
Shares
seo araçları screaming frog

Screaming Frog, SEO çalışmalarında sizlere internet siteniz hakkında bilgiler veren ve var olan sorunları görmenize yardımcı olan mükemmel bir araçtır. Her internet sitesi sahibi olanın veya SEO çalışması yapan kişilerin sahip olması gereken mükemmel araç doğru kullanım ile kısa süre içerisinde hızlı bir performans yükselişi sağlamaktadır.

SEO çalışmaları sırasında aktif olarak kullanılan ve rakipleri arasında en etkilisi olan Screaming Frog bir masaüstü yazılımıdır. Screaming, incelemek istediğiniz internet sitesinin adresini yazdığınızda sizlere websitesi bağlantılarını, komut dosyalarını, CSS dosyalarını, resimleri ve diğer tüm uygulamaları taramaktadır. Screaming Frog programının temel amacı ise site içi SEO kriterlerini incelemekte ve bu kriterler ile ilgili rapor sunmaktadır.

Hazırsanız Screaming Frog kurulumu ile başlayarak tüm menülerini tanıyalım ve işlevleri hakkında bilgiler verelim.

Screaming Frog Nasıl Kurulur?

Screaming Prog yazılımını Windows veya MAC cihazınıza kurmak için buraya tıklayarak kurulum dosyasını indirin. Daha sonra standart program kurulumları gibi kurulumu yapın ve programı çalıştırarak kullanmaya başlayın. Screaming Frog, tamamen ücretsiz olabileceğiniz bir sürüme sahip iken aynı zamanda premium sürümü de bulunmaktadır. Ücretsiz 500 URL sorgulayabilir iken, premium sürümünde herhangi bir URL limiti bulunmamakta.

Screaming Frog Sekmeleri ve Tanımları

Screaming Frog oldukça gelişmiş analiz sistemlerine sahip bir program. Bununla birlikte pek çok farklı entegrasyon ile kullanım alanı genişliyor. Örneğin Analytics ile entegre ederek hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalarınızı tespit ettikten sonra buradaki hataları, iyileştirme önerilerini raporlamaktadır. Screaming Frog içerisindeki en önemli sekmeler ise şu şekilde;

screaming frog seo aracı

Internal ( Dahili Bağlantılar ) : Dahili bağlantıların tamamını analiz edebileceğiniz sekmedir.

External ( Harici Bağlantılar ) : Harici bağlantıların tamamını analiz edebileceğiniz sekmedir.

Protocol ( Protokol ) : Son SEO güncellemelerinden sonra HTTPS önemi artar iken HTTP protokolünden HTTPS protokolüne yeni geçen internet siteniz için bu sekmede URL kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Harici ve dahili tüm bağlantıları ve etki alanlarını inceleme, raporlama imkanı sunar.

Response Codes ( Durum Kodları ) : Sayfalarınızın açılmasında alınan yanıt kodlarının bulunduğu sekmedir. Örnek vermemiz gerekir ise 404 sonucu veren sayfalarınızı tespit edebilir, 301 yönlendirmesi olan sayfaları görebilirsiniz.

Page Titles ( Sayfa Başlıkları ) : Sayfa başlıklarının uyumluluğunu denetleyebileceğiniz harika bir bölüm. H1 uyumu ile birlikte uzun, kısa veya etiketsiz sayfalarınızı analiz edebilirsiniz.

Meta Description ( Meta Açıklamaları ) : Eksik meta açıklamaları, yinelenen açıklamlar ve açıklaması olmayan sayfaları tespit ederek işlem yapabilirsiniz.

H1 ( H1 Etiketler ) : Sitenizdeki sayfalar için H1 analizlerini yapacağınız bölümdür. Çoğaltılarak oluşturulan, yinelenen ve eksik olan H1 etiketlerini tespit edebilirsiniz.

Images ( Resimler ) : Sitenizdeki tüm görselleri bu bölümden analiz edebilirsiniz. Görsellerin SEO’da ki önemi tartışılmaz olur iken URL adreslerini, bir resmin kaç kez kullanıldığı, boyut, açıklama ve alt özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Screaming Frog ile Nasıl SEO Denetimi Yapılır?

seo araçları

Screaming Frog, aynı anda sadece tek bir internet sitesini incelemenize olanak sağlamaktadır. Programı kurduktan sonra çalıştırın ve daha sonra aşağıda göreceğiniz alana internet sitesi adresinizi yazarak ” start ” butonuna tıklayın.

Screaming Frog’un sadece site içerisinde deneyim yaptığını ve eğer site içerisinde bağlantı olmaması durumunda tarama yapması mümkün değildir.

Sitenizde eğer iç bağlantı olmamasına rağmen Screaming Frog tarama yapamıyor ise robot.txt sayfasından engelleniyor demektir. Hızlı çözüm için Robot.txt dosyasını yok sayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku