Sadeliğin Profesyonel Görünümü: Minimalist Tasarım

Total
Shares

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Instagram’ın logosu değişmişti. Bu radikal değişim kullanıcılar tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Bazı kullanıcılar bu değişimi çok doğru buldu, bazıları ise hiç beğenmedi. Peki siz hiç bu değişimin arkasındaki gerçeği düşündünüz mü?

Önceden nesneleri, bilgisayar uygulamalarına son derece ayrıntılı olarak yansıtmak önemliydi. Apple takvimine göz atalım. İlk tasarımda takvimde koparılmış sayfaların izleri bile belirginken, son tasarımda takvim olabildiğince sade dizayn edilmiş.

Flat desing son yıllarda akımı tasarım dünyasını etkisi altına almaya başladı. Hal böyle olunca Instagram’ın logosu demode kaldı ve minimal tasarım tekniklerini logoya uygulandı.

Yabancı tasarımcılar logo tasarımında 5 saniye kuralı olduğunu söyler. Bu şu demektir: 5 saniyede logoyu hatırla ve çiz. Eğer bir logo 5 saniyede hatırlanıyor ve çiziliyorsa o logo yeterli kadar sadedir. İnstagram’ın eski logosuna 5 saniye bakarsanız onu çizebilir misiniz? Bizce cevap hayır olacaktır. Ama yeni logosunu?

Bir marka kimliği yaratmak söz konusu olduğunda uygulanacak en önemli adımlardan biri markaya etkili bir logo kazandırmaktır. Başta da yazdığımız gibi beş saniye kuralı çok işinize yarayabilir. Çünkü minimal izlerle tasarlanmayan bir logonun akılda kalıcı olması biraz güç olacaktır. Apple logosunun 40 yıllık değişim çizgisinde, zaman içinde minimal çizgiye nasıl ulaştığını görebilirsiniz.

Minimalizm son yıllarda logo, web tasarımı alanında çok fazla kullanılan akımlardan biri olmaya başladı. Minimalist tarzda iyi tasarlanmış bir web sitesi ya da logo basit görünebilir ama minimalizm için olması gereken budur. Minimalizm, sadece ihtiyaç duyulanı kullanmak, gereksiz olandan vazgeçmektir. Sadeliktir, nesnelliktir. Web tasarımda da minimalist yaklaşım bu yöndedir. Bir internet sitesinde tüm gereksiz ögeler çıkarılıp, ana konuya, ana hedefe yönelik bir tasarım yapmaktır.

Beyaz Renk Ağırlıklı Tema

Minimalist tasarımın anahtarlarından biri beyaz ağırlıklı renk kullanımıdır. Tabi ki beyaz renk kullanmak zorunda değilsiniz. Sayfa geçişleri arasında beyaz boşluklar, dikkat dağınıklığı yaratmaz ve web sayfanıza sade bir görünüm kazandırır. Web sitesinde Minimalist yaklaşımda en önemli hatta ders olabilecek olan örnek Google sayfasıdır. Google, bir çok hizmeti bulunmasına rağmen, google.com. esas olarak bir arama motorudur. Kuruluş amacı da işlevi de budur. Google’ın ana sayfasını göz önüne getirin. Sadece arama yapacağınız kelimeyi, cümleyi yazabileceğiniz bir boşluk. Google yazısı. Sayfada başka şeylerde olmasına rağmen, ilk dikkatinizi çeken, hatta tek dikkatinizi çeken bunlardır. Web sitesinin amacı, arama yapılmasını sağlamak. Site tasarımı da bunu öne çıkaracak şekilde yapılıyor.

Etkili Renk Kullanımı

Renk seçenekleri herhangi bir tasarım için önemli, ancak minimalist tasarımlar için daha önemlidir. Sayfadaki etkili renk kombinasyonları, sitenin minimal görünümünde büyük bir rol oynamaktadır. Şık bir renk yelpazesi seçerseniz, web sitenizin daha lüks görünmesini sağlayabilirsiniz.

Minimalist tasarım tekniği sadece web sitesi ve logo tasarımlarında kullanılmıyor. Farklı bir marka imajı yaratmak isteyen markalar, minimal tekniklerle tasarlanmış yaratıcı kartvizit baskıları kullanıyor. İçeriğe boğulmuş, tasarımlarla süslenmiş kartvizitler artık modası geçmiş olarak kabul ediliyor. Sadece logo ve iletişim bilgileri bir kartvizitin amacını karşılamaya yetiyor. Minimal kartvizitler, markaya deneyimli, iletişim odaklı bir görünüm kazandırıyor. Kartvizit, görünümüyle dikkat çekici olduğu için de marka çevrenizde profesyonel bir izlenim bırakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir