Netflix’in Başarılı A/B Test Hikayesi ve A/B Testin Önemi

Total
Shares

A/B testinin satışlarınızı veya dönüşümlerinizi nasıl artıracağını merak ediyorsanız, bu yazıda bahsedeceğim örneklerden ilham alabilirsiniz. Öncelikle bu kelimeyi ilk kez duyanlar için A/B testin ne olduğunu, neden ihtiyaç duyduğumuzu, olması gereken A/B test süreleri ve kriterlerinden başlayıp, örnekler ile devam edeceğim.

A/B Testler Satışlarımı Artırmaya Yardımcı Olabilir mi?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa bile gördüğümüz başarılı hikayeler bize “Neden olmasın?” dedirtiyor.

A/B testi, bugün birçok şirket, proje, startup veya büyük markaların kullandığı bir yöntem. A/B testini uygulamanın en büyük amacı ise veri toplayarak kullanıcılarınızın davranış hareketlerini analiz etmektir. Elinizde olan verilerle, daha güçlü sonuçlar elde edersiniz ve böylece satışlarınızı arttırabilir, yazılarınızı daha çok okutabilir ya da e-postalarınızın açılma oranlarını yükseltebilirsiniz.

Hangi başlığın daha ilgi çekici olduğunu, hangi butonun satın almaya yönlendirdiğini veya hangi tasarımın ziyaretçilerinizi subscribe olmaya yönelttiğinin cevabını A/B test verileri ile bulabilirsiniz.

Fakat akıllardaki asıl soru şu; A/B testleri gerçekten ne kadar işe yarıyor? Konumuz bunları kapsıyor;

A/B testleri, e-ticaret platformlarından SaaS projelerine kadar birçok büyük ve küçük ölçekli sitede kullanılıyor. Çünkü kitlenizin sitenizdeki belirli öğelere nasıl tepki verdiğini anlamak için yeteri kadar veriye ihtiyacınız var.

A/B Testi Nedir?

A/B testi, bir web sayfasının, mailing çalışmasının ya da diğer pazarlama yöntemlerinin iki versiyonunu sadece test etmek istediğiniz bir değişken ile karşılaştırmaktır. Örneğin, sayfanızdaki bir başlığı test etmek istiyorsanız, aynı sayfanın iki versiyonunu yalnızca başlığı değiştirilmiş olarak oluşturabilirsiniz.

Böylece sayfanızda hangi başlığın daha başarılı olduğunu görebilirsiniz. A/B testi yaparken sadece iki versiyon karşılaştırmak durumunda değilsiniz, 3 farklı varyasyon oluşturup bunları kendi aralarında test edebilirsiniz.

Tüm varyasyonları hazırladıktan sonra, her bir versiyonu ziyaretçilerinizin yarısına sunarak teste başlayabilirsiniz. Test sonucunda bazı spesifik metriklere bakarak, hangi versiyonun ziyaretçileriniz tarafından daha çok sevildiğini anlarsınız. Dönüşüm oranı, sayfada geçirilen süre veya bounce rate gibi metriklerin verilerini karşılaştırarak veriye dayalı bir A/B test gerçekleştirmiş olursunuz.

A/B Testine Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Websitelerini, bazı kurallara ve bilinen kullanıcı deneyimi tecrübelerine göre yapılan tasarımlarla oluşturmaya çalışıyoruz.

Fakat her sektörde bu genel geçer kurallar gerçekten de aynı mıdır? Ya da sizin ziyaretçi kitleniz farklı kullanıcı eğilimleri gösteremezler mi?

Bu soruların cevaplarını bulabilme noktasına geldiğimizde ziyaretçilerimizin websitesindeki eğilimlerini incelememiz gerekiyor. Bunun için de başvuracağımız yöntem A/B testi oluyor. Websitenizde hangi butonun, hangi başlığın ya da hangi renklerin kullanıcıları çekeceğini satın almaya yönlendireceği ya da başlığa tıklama eğilimlerini anlama noktasında A/B testi yardımımıza koşuyor.

Yukarıdaki örnekte rezervasyon butonu için renk testi yapılmış. Kazanan renk “mavi” olmuş. İnsan psikolojisinde etkili bir faktör olduğu bilinen renklerin, websitelerindeki kullanıcı eğilimlerini etkilediği de bilinen bir gerçek.

A/B testi uygulamalarında aslında kendi kitlenizi küçük bir deneye tabi tutuyorsunuz ve kullanıcı eğilimlerini gözlemleyebilmeniz için sonuçlara ulaşıyorsunuz. Bu testlerin sonucunda elinizdeki verilerle hareket ederek daha kesin adımlar atabiliyorsunuz.

Aslında hayatımızda herşey birbiri ile içe içe diye düşündüğümüz zaman, A/B testini bilimsel deneylere benzetebiliriz. 🙂

Elinizde deneyip sonuç almak istediğiniz bir teori ya da tahmininiz var. Geriye deneye tabi olacak deney grupları, test etmek istediğiniz bir değişken ve son olarak deneyi yapmak istediğiniz farklı varyasyonlar kalıyor. Değişkeniniz ile farklı sayfa versiyonları yaratarak gruplarınızı deneye tabi tutarsınız ve çıkan verilerden deney sonucunu elde edersiniz.

A/B Testi Kriterleri ve Süreleri

A/B testi için süre kriteri, istatistiksel verilerden daha çok önemli değildir. Yani, bu karışık cümle ne anlama geliyor?

Eğer 6 ay süren uzun bir test yaptıysanız ve test sonuçlarında elinizde sadece 10 kişinin datası varsa, bu sizin için yeterli sonucu olabilecek bir test değildir. Sonuçları belli istatistiklere bağlayarak çıkarım yapabilmek için daha çok veriye ihtiyacınız vardır.

Fakat yinede başarılı bir test yapabilmek adına, test sonuçlarında yakın veriler elde etmediğimizden, sonuçların belli bir noktada birleşmediğinden emin olmak için yeterince uzun olacak bir süre geçmesini isteriz. İlk başta iki versiyon arasında önemli bir fark varsa, ancak bu fark zaman içinde azalıyorsa test sonuçlarının birleşme noktasına geldiğini söyleyebiliriz.

Böyle bir durumda, testiniz sırasında sonuçların aynı doğrultuda birleştiğini görürseniz, izlemiş olduğunuz metriğin ölçümünüzde önemli bir etkisi olmadığına karar verebilirsiniz.

İyi ve düzenli bir trafiğiniz olduğu sürece yapılan A/B testleri size iyi ve doğru sonuçlar verecektir.

Googpe Optimize ile A/B testi

Kullanabileceğiniz A/B Testi Araçları

A/B test yapabilmeniz için ücretli/ücretsiz birçok araç bulunuyor. Sayfanızda test etmek istediğiniz elemente göre uygun olan bir test aracını seçerek websitenizin dönüşümlerini artırmak için A/B testi yapmaya başlayabilirsiniz. Önerdiğimiz birkaç A/B testi aracı;

  • İlk olarak Google’ın bizi asla yalnız bırakmayarak, her alanda sunduğu başarılı araçlarından biri olan Google Optimize. A/B testi her geçen gün daha da önem kazanmaya başladıkça Google’da Optimize’ı sürekli iyileştirme çalışmaları yapıyor.
  • İkinci olarak kolay ve kullanışlı olarak bilinenler arasında yer alan ‘Visual Website Optimizer (VWO)’ geliyor.
  • ‘Optimizely’ yine birçok firma tarafından kullanılan ve başarılı bir araç.
  • Landing page optimizasyonları yapmak isteyenler için A/B test denemelerinizi yapabileceğiniz ‘LeadPages’ yer alıyor.

netflix a/b testi

Netflix’in neden bu kadar harika bir akış deneyimine sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Netflix’in homepage sayfasını ve diğer arayüz elementlerini A/B test ile nasıl düzenlediklerini öğrenmek istiyorsanız yazının bu kısmını dikkatlice okuyun. 🙂

Yapılan Designers&Geeks etkinliğinde, Netflix’in ürün tasarımcılarının anlattığı onlarca üyelerine yaptıkları A/B Test tecrübelerinden, methodlarından ve adımlarından bahsettiklerini inceleyelim.

Netflix’in test adımlarına baktığımız zaman; yaptıkları testlerde belli gruplar oluşturuluyor ve test etmek istedikleri belirlenen element için farklı varyasyonlar hazırlanıyor. Hazırlanan varyasyonlar deney gruplarına sunuluyor. Katılımcılardan yeterli ve anlamlı sonuçlar elde edildikten sonra, her bir testin etkinliği değerlendiriliyor ve farklı varyasyonlardan bir kazanan belirleniyor.

Netflix’in yaptığı A/B testleri ile, kullanıcı davranışlarını ve homepage sayfa tasarımlarının başarılarını ölçerek ürünlerini sürekli geliştirdiklerinden bahsediyorlar.

netflix a/b test
(Image from Netflix blog)

Homepage’in giriş yapan veya giriş yapmayan bir kullanıcıya değişik varyasyonlarda gösterilmesi, bir kullanıcının 1., 2. veya 3. ziyareti sırasında farklı farklı tasarımlar görmesi ya da dizi afiş çizimi testlerinin yapılması gibi yürütülen birçok A/B testi bulunuyor.

Netflix’e her girdiğinizde anasayfanın karşınıza farklı şekilde geliyor olması muhtemelen dikkatinizi çekiyordur. Tüm bunlar sizin dizileri daha fazla izlemenizi sağlayan Netflix’in karmaşık deneylerinin bir parçası.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku