Medium Nasıl Kullanılır: Pazarlamacılar İçin Tam Bir Medium Kılavuzu

Total
Shares

Hiç bir şeyiniz olmadan bir blog başlattığınızı hayal edin. Düşüncelerinizi, ipuçlarınızı ve öğrendiklerinizi yazdığınız ve halihazırdaki okuyucuyla paylaştığınız ve anlık bir viral trafik potansiyeli olan online bir yere sahip olduğunuzu hayal edin. Harika bir yazı uygulaması hayal edin.

Medium ile tanışın, Blogger ve Twitter’ın yaratıcılarından bir blog platformu. Hızlı, pürüzsüz ve dijital pazarlamacılar ve yeni bloggerlar için derinlemesine bakmaya değer.

Biz Buffer’da, Medium’u en iyi kullanma yolarını denerken baya eğlendik, ve Medium topluluğuna yardım etmenin en iyi yöntemlerini öğrenmeyi ve okuyucuyla etkileşime geçmeyi istiyoruz. Eğer Medium’a yeniyseniz, genel olarak kaynaklarını bu yazıda topladım, ve zaten Medium kullanıcı olanlar için de, bir kaç ipucu ve yoldayken öğrendiğimiz şeyleri ekledim.

Yeni Başlayanlar İçin Medium Kılavuzu

Medium Nedir?

Medium yazmak için bir yer.

Medium hakkında genelde çıkan tartışmalardan biri de platform olmaya mı yayıncı olmaya mı çalıştığı, örnek olarak insanların ne düşündüğünü paylaştığı bir yer mi (Twitter gibi) yoksa Medium’un ne düşündüğünü paylaştığı bir yer mi (BuzzFeed gibi).

Cevap sadece pazarlamacılar için önemli değil. Şunu bilin, Medium, olabildiği kadar kolay olarak, yazınızı paylaşmak veya yazmaya başlamak için yeni bir yer.

Nasıl çalışır — Yazarlar için Medium

Herkes (veya her marka) Medium’a ücretsiz olarak kaydolabilir ve yazmaya başlayabilir.

Yazarlar tekil, kendi başına gönderiler paylaşabilir veya hikayelerin toplandığı yayınlara katkı sağlayabilir veya kendi yayınlarını oluşturabilir.

Gönderiler — Medium’da herşey gönderilerle yürüyor. Gazeteciler, bloggerlar, şirketler ve markalar tarafından yazılmış yazılar. Medium’da makaleler uzundan kısaya, yüzeyselden derine, tam yazılardan zaten yayınlanmış içeriklerin tanıtımına kadar değişiyor. Konular neredeyse her şey hakkında.

İşte bazı, internetteki çeşitli konuların altını çizmiş, popüler Medium yazıları:

Yayınlar — Resmi olarak ismi “Collections”, yayınlar makaleleri bir set haline getiriyor. Her gönderi sadece bir yayına dahil edilebilir.

İşte bazı Medium yayınları:

Nasıl çalışır — Okuyucular için Medium

İnternette her hangi okuduğunuz bir yer ile Medium arasında bazı benzerlikler bulacaksınız. Medium’da, eklenmiş Medium’a özel bazı elementler ile yorum yapabilir (bir farklılıkla), önerebilir ve yazıları paylaşabilirsiniz.

Bul ve takip et — Yazarları ve yayınları takip edebilirsiniz ve takip ettikçe, anasayfanızda daha çeşitli içerik görürsünüz. Medium anasayfası, takip ettiğiniz yazarlar ve yayınlardan en son ve popüler hikayeleri gösterir.

Yorum — Medium’un yorumlara benzersiz yaklaşımı, yazının tam istediğiniz yerinde, kenar boşluklarına notlar bırakmanızı sağlar.

İşte notları kullanmanın bir iki temiz yolu:

 • Yayınlamadan önce notlar isteyin. Ortaklar ve editörleri, yayınlamadan önce bakmaları için yazınıza davet edebilirsiniz. Bu arkadaşlar makalenize notlar ekleyebilirler, aynı Google Drive’daki ortak belgeler gibi. Bonus: Makalenize katkı sağlayanlar en sonda güzel bir otomatik mention alıyor.
 • Notları dipnot olarak kullanın. Kendi makalenize yorum bırakabilirsiniz, bunlara ek bilgi ile dipnotlar olarak davranabilirsiniz.

Öner — Her gönderinin en sonunda bir öner butonu var.

Paylaş — Twitter’da, Facebook’da ve email ile paylaşabilirsiniz.

Yerimi — Gönderiyi sonra okumak için kaydedin. Anasayfanızda bir okuma listesi görünecek.

Cevap — Gönderiye bir cevap yazısı yazın.

Düzen ipuçları

Medium hem yazarlar için güzel bir yazma tecrübesi ve hem de okuyucular için güzel bir okuma tecrübesi. İşte hikaye anlatırken ekleyebileceğiniz elementleri gösteren bazı harika örnek makaleler:

Yazarlar gönderilerinin tasarımlarına biraz tatlandırmak için, farklı elementlerden oluşan bir setten faydalanabilirler.

İlk olarak, 3 farklı başlık stili var.

İkinci olarak, gönderide bir resim göstermenin bir çok farklı yolu var, ya arkaplan resmi olarak, ya tam genişlikteki resim olarak, ya yazı içi resim olarak, ya da sağa veya sola dayanmış resim olarak ekleyebilirsiniz.

Tüm bu düzen seçenekleri yazarken ve düzenlerken, ya yazıyı seçince ya da sayfada görünen “+” butonuna tıklayınca aktif oluyor.

Medium’un blog istatistikleri ve ölçümleri

Medium’un bir diğer benzersiz özelliği ise gönderinin istatistiklerine ve ölçümlerine odaklanma şekli. Direk ziyaretlere veya görüntülenmelere odaklanmak yerine, Medium bir gönderinin okunma oranını belirlemek istiyor.

Julie Neidlinger of CoSchedule’nin bunun yarattığı farklılığı açıklamak için harika bir yolu var:

Trafiğe odaklanmak yerine, Medium okuyucuya odaklanıyor.

1. Medium, insanların okuyup okumamasına bakmadan, içeriğinizin keşfedilmesini temel alıyor. Okunabilirlik kazanıyor, hileler veya oyunlar değil.

2. Medium’un, yönetim panelinizde veya başka bir yerde, yazdığınız şeyleri blog gönderisi veya içerik olarak adlandırmadığını farkettiniz mi? Onlara hikayeler diyor, ve olay da bu zaten. Medium sizin hikayelerinizi istiyor.

Medium’un bu odağı kullanıcılara vurguladığı bir diğer yol ise her gönderide gösterdiği başka yerde olmayan okuma süresi. Okuyucular bir hikayenin tamamını okumak içine ne kadar süre gerektiğini anında öğrenebiliyorlar.

Yazarlar için, Medium tüm gönderilerin için görüntüleme, okunma ve önerilme bilgilerini 30 günlük bir grafik ile gösteriyor.

 • Görüntülenme — Kaç kişi gönderinizi gördü
 • Okunma — Kaç kişi gönderinizi gördü ve okumak için zaman ayırdı
 • Okunma oranı — Görenlerden kaçı gerçekten gönderinizi okudu
 • Önermeler — Gönderinizi öneren insanların sayısı

Tüm bu faktörler Medium’un algoritmasında çalışıyor, ki bu sitede ve email bildirimlerinde öne çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Zaman kazandıran Medium ipuçları

Medium yazarken ve düzenlerken hızlı çalışmak için bir liste dolusu klavye kısayoluna sahip. Windows kısayolları için bir makale var.

İşte Medium’un Mac kısayolları listesi:

CMD + Alt + 1 = Yazı bloğunu veya yeni yazıyı Heading 1 stiline dönüştürür
CMD + Alt + 2 = Yazı bloğunu veya yeni yazıyı Heading 2 stiline dönüştürür
CMD + Alt + 5 = Yazı bloğunu veya yeni yazıyı Alıntı stiline dönüştürür
CMD + Alt + 6 = Yazı bloğunu veya yeni yazıyı Kod stiline dönüştürür
CMD + Alt + 3 = Yazı bloğunu veya yeni yazıyı Heading 3 stiline dönüştürür

CMD + b = Seçilen yazıyı kalın yapar
CMD + k = Yeni bir link ekler
CMD + i = Seçilen yazıyı italik yapar
CMD + e = Yazıyı ortalar.

CMD + : = Bir çok kısayolun olduğu menüyü gösterir (hepsi değil).

Ek olarak, Medium third party embed’leri de destekliyor, yani gönderinizde favori servisinizden bir URL paylaşabilirsiniz ve medya otomatik olarak gönderinize eklenecek (tatlı bir tasarımla tabiki). Medium’un desteklediği siteler:

 • Youtube
 • Vimeo
 • Twitter
 • Vine
 • Kickstarter
 • SoundCloud
 • Instagram
 • Rd.io
 • Github gists

İşte Rdio embed’inden bir örnek:

http://www.rdio.com/artist/Ane_Brun/album/Rarities/track/Orphan_Girl/

Medium yazarları için en iyi pratikler

Ağ büyüdükçe, Medium, Medium’da başarıya ulaşmak için ipuçları ve püf noktalar paylaşarak harika bir iş yaptı. (Optimal blog uzunluğu hakkındaki veri yazısı baya referans aldıklarımızdan.)

Bu öneriler, bu haline 2013’de geldi, ki bir çoğu bugün de doğruluğunu koruyor. İşte Medium’un paylaştığı o liste:

 1. Medium’da belirli bir kelime sayısı olmamasına rağmen, 400 ve üzeri kelimeye sahip olan hikayeler genelde popüler oldular.
 2. Hikayenizin özünü en iyi şekilde açıklayan bir başlık yazın.
 3. Hikayenizin en üstü için yüksek kalite (minimum 900 piksel, veya 900×900) bir fotoğraf seçin. Yatay resimler dikey resimlerden daha çok işe yarıyor.
 4. Uygun olduğunda, Medium’un format özelliklerini kullanın: iki seviye başlıklar, dipnotlar için Notlar, likler, ve bölüm ayırıcılar.
 5. Taslağınıza geri dönüş alın, ve gramer, noktalama ve format için tekrar tekrar okuyun.
 6. Alakalı bir Medium koleksiyonuna gönderin (şimdiki adı “yayınlar”).

Medium’u yazmak için kullanmalı mısınız?

Medium’da istatistiklerle daldıkça (daha fazlası için aşağıya bakın), içlerinden biri hemen öne çıkıyor: Medium 650,000’den fazla kullanıcıya sahip.

(Tüm kullanıcılar varsayılan olarak Editors Picks koleksiyonunu takip ediyor, ki 615k takipçisi var, kullanıcı sayısı da bunun kadar olduğunu varsayabiliriz.)

Bir blog ile yeni başlayanlar için, Medium kocaman bir hazır dinleyiciye sahip. Kendi blogunuzun ayarlama ve bakımını yapma baskısını silip atıyor, ve mekanikler ve zaten yerinde olan dinleyiciyle birlikte bir viral hit potansiyeli oluşturuyor.

Blog yazmaya yeni başlayanlar için, Medium başlamak için harika bir seçim.

Geçmişte zaten blog yazma tecrübesi olanlar için, değerlendirilmesi gereken birçok şey var.

Bu konuda duyduğun en ilginç tartışmalardan biri de sharecropping fikri. Sharecropping, kontrolünüz olmayan bir yerde yayın yapmak.

Bu bir size ait medya (sizin server’ınızda bir blog) ile kazanılmış medyasıkıntısı.

Ann Friedman’ın, kişisel işlerini nerde paylaştığı sorusuna verdiği cevaphoşuma gitmişti:

Kendi işlerimi sadece kendi platformlarında yayınlamaya çalışıyorum. Örnek olarak bir şeyi Huffington Post veya Medium gibi online yerlerde bedava dolaştırmak yerine kendi blogumda yayınlamayı tercih ediyorum, çünkü en azında insanların sitenin en üstünde benim adımı görmesini, ve belki benim işlerime bakmalarını istiyorum — ki bu bir avantaj. Başkasının sitesinde yazarken hiç eğlenmiyorum.

Ayrı, size özel bir kanalınız varsa, yazdıklarınızı paylaşmak için Medium’a katılmalı mısınız? Kesinlikle konunun iki tarafını görebiliyorum, ve aşağıda daha fazlasını okudukça iki tarafıda kapsayan bazı güzel arabulucu seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Pazarlamacılar İçin Medium

Yeni bir gönderide bekleyebileceğiniz trafik sayısı

Medium’dan hangi tür bir trafik bekleyebilirsiniz?

Buna gerçek rakamlar vermek biraz zor. Bir kaç arkadaş istatistiklerini paylaşarak büyük kibarlık ettiler, ve size Medium’daki olay hakkında size bir fikir vermek için Buffer’daki çeşitli takım üyelerinin gönderilerinin istatistiklerini bir araya getirdim.

Yazdığımız bazı gönderiler diğerlerinden daha fazla yükseldiler. Listede başarı çeşitliliğinin baya güzel bir sunumu var. Bi bakın:

Medium’daki içerik ne kadar iyi oluyor? Veya, burda bir şeyler paylaşmak için yeteri kadar iyi mi?

Cevap büyük ihtimalle kişisel blogunuzda ne elde etmeyi başardığınıza bağlı.

Mike Essex Medium’daki yazısının sonuçlarını test etti ve burda paylaşmanın harcadığı zamana değeceğini gördi.

Medium’daki gönderim 6 saat içerisinde, kendi sitemdeki bir yazının bütün hayatı boyunca elde edebileceği ortalama görüntüleme sayısını alt etti.

Bir Medium başlığı nasıl yazılır

Medium’un bir diğer benzersiz özelliği ise başlıkların üretiliş şekilleri. Medium’daki SEO başlıklar, internetteki diğer bloglardan daha az ortak. İçerik bir ağ içerisinde olduğundan, okuyucuyla iletişim kuran bir başlık yazmak daha öne çıkıyor.

Bundan dolayı, Medium gönderilerinin en iyi 100’ü geniş bir farklı başlık tipleri sınıflandırmasına sahip olacaktır:

 • Nasıl …
 • Tam cümle
 • Acaip kısa
 • Acaip uzun

Ocak ayının en iyi 100 hikayesi için karakter sayılarının bir listesini buldum ve ortalama karakter uzunluğunun 42 karakter olduğunu öğrendim. Referans olması için, en iyi 100’den olan bu başlık 41 karakter uzunluğunda:

I Almost Let My Failed Startup Destroy Me

Ve tabiki, herhangi bir yerdeki başlıklar (bloglar ve tweetler vs.) için en iyi başlık ipucumuzen çok ilk üç ve son üç kelimeniz farkedilecek.

En çok okunan hikayelerin ortalama uzunluğu

Aynı şekilde, ocak ayının en iyi 100 Medium hikayesinin okunma uzunluklarına da baktım. Medium’da okuma süresine oldukça fazla vurgu yapıldığından, ne kadar uzunlukta bir gönderi yazmak ile ilgili güzel bir öneri çıkabilir diye düşündüm.

En iyi 100 gönderinin ortalama uzunluğu: 7.25 dakika

Bu listede de çok büyük bir çeşitlilik vardı (medyan 6 dakikaydı). En iyi 10’da, 3 dakika kadar kısa yazılar ve 28 dakika kadar uzun yazılar da vardı.

Ayrıca, Medium gönderilerinin uzunluğu, zamanlaması vs. hakkında en iyi öneriler Medium data takımından geliyorİnsanların gönderilerinde harcadığı zaman ile gönderinin performansı arasında direk bir ilişki var.

Medium İçin 5 Büyüme Hack’i

1. İçeriğinizi Medium’da yeniden paylaşın

En belirgin büyüme hack’i — ve Buffer’da bizim de denediğimiz — Medium’da içeriğinizi yeniden paylaşmak. Yeni bir kullanıcıyı kitlesine gösteriyorsunuz ve yeniden ilgi çekmesi için bir şans veriyorsunuz.

The Physics ArXiv BlogEdible Manhattan ve Fader bunu hedefleyen diğer yerlerden bir kaçı.

2. Websitenize veya blogunuza yönlendirin

Medium, gönderilerinizi oluşturma yollarınız ile size bir sürü yaratıcı ayrıcalık veriyor. Çokça kullandığım bir metod da gönderinin sonunu yönlendirmek için ayırmak ve bir call-to-action veya blogunuza yönlendiren bir referans paylaşmak.

KISSmetrics, her makalenin sonuna websitesinin linkini ekleyen ve bazen gönderinin ortasında sitesinin linkini ekleyen Raymmar Tirado’dan özel bir örnek paylaştı.

Tirado’nun dediğine göre:

Medium’un beğendiğim özelliklerinden biri makalelerimde Medium dışındaki bir içeriğe link verebilmem. Websitemin makalenin içindeki bilgiyle ilişkili olan yerlerine, yüksek etkileşimli trafikten küçük parçalar çekmeme olanak sağlıyor.

Sosyal medya’da takip etmeye veya bir emailing listesine kayıt olmaya veya yeni bir ürünü demeye çağırmak için call-to-action eklemeyi de düşünebilirsiniz.

3. Markanız için bir yayın oluşturun

Buffer takımı tarafından yazılmış makaleleri biriktirmek için bir Buffer yayınıoluşturduk.

Siz de markanız için aynısını yapabilirsiniz, takımınızın içerikleri için, belli bir konudaki içerikler için, veya hayal edebileceğiniz herhangi bir konsept için bir yayın oluşturmak çok yararlı olacaktır.

The Physics ArXiv Blog, Medium’u kalıcı evi yaptıThe List’de yine bunu yapan sitelerden.

4. Görsel içerik keşfedin

Medium yazarlar içindir. Yazarlar da görsel artistler olabilir.

Medium’daki bazı popüler içerikler bir karikatür veya resim serilerinden biraz daha fazlasını içeriyor. Bu görsel içerik yerinde, yazılı içerikten daha vurucu oluyor. Makaleler 5 ila 7 dakika arasındayken, bunlar 2 dakikada kalıyor.

İlham için Gemma Correll veya I Love Charts yayınlarını inceleyin.

5. UTM parametreleri ile sitenize geri dönüşleri izleyin

KISSmetrics’den Chloe Mason’ın verdiği bir diğer harika ipucu ise Medium’daki hangi gönderilerin sitenize en fazla trafik getirdiğini UTM parametreleriyle izlemek.

Sitenize ginden URL’lere izleme linkleri eklemek için Google’ın UTM aracınıkullanabilirsiniz.

Bu gönderinizdeki, sitenize yönlendimek için kullanacağınız en işe yarar yerleri belirlemenize yardımcı olduğu gibi, call-to-action yazılarınızı efektif yazmanıza da yardımcı olur.

Özet

Medium sosyal araçlar ovasının — Blogger gibi ortak çalışma yazılımlarının ve Twitter gibi sosyal okuma tecrübelerinin bir karışımı — benzersiz bir parçası.

Bloglamaya yeni başlayanlar için, Medium devam etmek için basit ve kolay bir yer.

Hazır dinleyeceye ulaşımlarını genişletmeye çalışan markalar için, Medium bunu gerçekleştirmek için gerçekten çok zarif yolları olan bir yer.

Medium’un önerdiği şeyleri merak edenler içinse, adınızı almak, yerinizi ayırmak ve içerikleri tekrar yükleyerek veya dinleyicilerinizle iletişime geçerek biraz da olsa varlığınızı oluşturmak Medium’da mümkün.

Sizin şu ana kadar ki Medium tecrübeniz nasıldı? Paylaşmak istediğiniz her hangi bir ipucu var mı? Yorumlarda paylaşmak serbest!

Resim kaynakları: IconFinderBlurgroundsUnsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku