Lorem İpsum’a Savaş Açıyoruz!

Total
1
Shares

Website arayüzleri içeriği önceden hazırlanmış bir şekilde içeriğe göre tamamen uygun olacak şekilde tasarlanması gereklidir. Fakat tasarlanan arayüzlerin çoğu lorem ipsum içerik ile doldurulmuş durumdadır. Malesef bu yanlış algı yüzünden içerik gibi güçlü bir silahı ikinci planda bırakılmaktadır.

İçerik Kraldır

Şöyle bir gerçek var; kullanıcılar sizin tasarımınıza değil içeriğinize gelmektedir. İçerik bir arayüz tasarımında dikkat edilmesi ve gücü kullanılması gereken en önemli bölümdür. Çoğu websitesi var ki demo arayüzlerde son derece güzel görünebilirken içerikler eklendiğinde büyüsü tamamen bozulabilmektedir.. Tasarımcı bir fotoğraf seçip üzerine bir başlık yazdığında fotoğraf üzerinde ne kadar uygun alan var ise ona göre uyarlayıp yerleşimini sağlamaktadır. Fakat biz o texti biraz uzattığımızda tüm arayüz tasarımını berbat bir hale sokabilmekteyiz.

Google’da Product director olarak çalışan Luke Wroblewski ‘Death to Lorem Ipsum’ adlı blog post’unda bahsediyor ki gerçek içerik gerçek etkili tasarımıoluşturur.

Kristina Halvorson’un bir röportajında ise tasarım tamamen içeriğe göre belirlenmesi gerektiğini ve tamamen içeriği destekler niteliğinde olmasını belirtiyor.

Getting Real isimli kitabın yazarı lorem ipsum içeriğin ne kadar tehlikeli olabileceğini ayrıntılarıyla belirtiyor. İçeriğin tasarımdaki öneminide şu sözleriyle dile getiriyor : ‘Eğer bir tasarımcı her pixeli, iconu, tipograpiyi düşünerek tasarlıyorsa aynı şekilde içeriğin her harfini de düşünmek zorundadır.’ Kaynak

Kelimelerin Gücünü Kullanın

Bir çok kaynaklardan görüldüğü gibi lorem ipsum içeriğin web site tasarımında ne denli tehlikeli olduğunu vurgulanıyor. Etkili bir arayüz tasarımı için öncelikle gerçek içerik sonra buna uygun şekilde tasarım aşaması yer almalıdır. Günümüzde bunu uygulayan web geliştirici ajansı sayılı olsada FlatART olarak bu konuda müşterilerimize baskı yapıyor, içerik gelmeden tasarıma başlayamayacağımızı belirtiyoruz. Bu farkındalık umuyorum ki bir çok meslektaşımıza yeni bir misyon katar, içerik odağı artık tasarım faktörüne de yansıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku