İşletmenizi Büyütecek Google Dijital Pazarlama Çözümleri

Total
Shares

İşletmenizi Büyütecek Google Dijital Pazarlama Çözümleri

8 Mart’ta Bilkent Cyberpark’ta gerçekleştirdiğimiz etkinlik dahilinde Adwords ve dijital pazarlama stratejileri ile ilgili sunumlar gerçekleştirdik. Konularla ilgili sunumlar yapıldı ve sunumlarda önemli bilgilerden bahsedildi. Etkinlik videolarını ilgili başlıkların altında izleyebilirsiniz.

Google Partners’ın da katılım sağladığı etkinliğimizde, markanızı bir adım daha ileriye taşıyacak olan dijital pazarlama çözümleri ve verimliliğinizi arttıracak önemli dijital pazarlama araçlarından bahsedildi.

Google ve Online Tüketici Davranışları

Google Partners Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın’ın Adwords hakkında pratik bilgiler verdiği, “Online Tüketici Davranışları” sunumunu gerçekleştirdi. Adwords reklamlarına dair pratik ve kurtarıcı ipuçları verirken, reklamlar ile ilgili ilginç örneklerden de bahsetti. Sunumda bahsedilen konuların bazıları şöyle;

Google’ın genel anlamda çalışma prensipleri ve misyonu hakkında bilgilendirirken aynı zamanda Adwords reklamlarında doğru hedef kitleyi yakalamak ve doğru zamanda, doğru kişiye ve doğru mesajla reklamlarınızı gösterebilmek için yapmamız gerekenlerden bahsedildi.

Doğru kişiyi doğru anda yakalamamız için Google’ın ‘mikro anlar’ olarak isimlendirdiği anları yakalamamız gerekiyor. Tam da ihtiyacınız olduğu anda karşınıza çıkan siteye yönelmenizi sağlayan doğru reklamlar işletmenize daha düşük bütçelerle daha çok fayda sağlıyor. Bu mikro anlardan bazılarından verilen örnekler şu şekildeydi; satın almak istiyorum, bilgi almak istiyorum veya yapmak istiyorum anları…

Peki, reklamların kalitesini arttırmak için neler yapabiliriz? Sunumda anlatılan bir diğer konu da, Adwords reklamı kalitesi ve sıralamaları ile ilgiliydi. Google’da reklamların diğer rakiplere karşı sıralamasını etkileyen bir algoritma çalışır. Bu algoritma basit şekilde kalite puanınız ile teklifinizin çarpımına dayanarak çalışmaktadır. Yani, ilk sıraya yerleşmek için en yüksek teklifi versenizde, reklamlarınızın kalite puanı düşükse ilk sırada yer almazsınız. Google Partners Dijital Pazarlama Uzmanı Özgür Deniz Aydın’ın da anlattığı gibi, CTR(Expected Click Through Rate), açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi ve kalite puanı gibi reklam kalitesini etkileyen önemli faktörler vardır. Bu noktada reklamlarınızın uzman kişiler tarafından yönetilmesi de önem kazanıyor.

Reklam Verimliliğinizi Arttıracak Dijital Pazarlama Araçları

Bir diğer bilgilendirici sunum olan “Reklam Verimliliğinizi Arttıracak 3 Dijital Pazarlama Aracı” sunumumuzda ise, pratik ve kullanışlı Google dijital pazarlama araçlarından bahsettik.

Reklam Verimliliğinizi Arttıracak 3 Google Dijital Pazarlama Aracı” sunumunu linkten inceleyebilirsiniz.

Sunumda bahsedilen konular şu şekilde;

1)Google Analytics ile Trafiğin Kalitesini Ölçümleme

Google Analytics ile sitenize gelen trafiği daha iyi ölçümleyebiliyoruz ve bu bize gelen trafiği iyi analiz edip, daha doğru ölçümlemeler yapıp, reklam potansiyelini arttırarak dönüşümleri arttırmak için kullanabiliriz.

Mevcut istatistiklerin rakip sektörlerle karşılaştırabilmesi sunumda da bahsedildiği üzere, Analytics’in bize sunduğu çok önemli bir özellik. Karşılaştırmak istediğimiz özellikleri ve sektörü seçerek, kendi değerlerimizi sektör ortalaması ile karşılaştırabiliyoruz.

Google Analytics üzerinden dönüşüm yollarını da inceleyebiliriz. Örnek olarak, bir reklam verdiniz ve sitenizde istediğiniz bir dönüşümün gerçekleşmesine dair gördüğünüz verilerin ne kadarının Adwords üzerinden geldiğini görebilirsiniz.

Analytics’in bir diğer çok değerli bir özelliği olan gelişmiş özel hedefleme yapılabilmesinden bahsettik. Özel hedeflemelerde, websitenizde bir form dolduran, sitede en az 1 dk zaman geçiren ya da sitede 3 farklı sayfa gezen kullanıcılar gibi gelişmiş hedeflemeler yapabiliyoruz.

2)Google Optimize ile A/B Testleri ve Kişiselleştirilmiş Deneyimler

Dijital pazarlama araçları sunumumuzda bahsettiğimiz ve Google’ın bizler için sunduğu bir diğer kullanışlı araç ise Google Optimize. Google Optimize ile sitenizin tasarımı ile ilgili A/B testleri yapabilirsiniz. Yani kısaca Optimize, websitenizde ‘acaba böyle mi daha iyi olur, yoksa böyle mi?’ diye sorduğunuz soruları ölçümlemenizi sağlıyor.

Websitenizde satışa sunmak için kullanacağınız bir ürünün ismini ya da ürün görseli için kullanıcı tepkilerini ölçümlüyor ve size en iyi kullanıcı deneyimini sunuyor. Böylece, websitenizde hangi tasarımı kullandığınızda daha çok satış veya dönüşüm elde edebileceğinizi görüyorsunuz.

Google Optimize’ı kullanmak için test etmek istediğiniz sayfanın adresini girerek kolayca işlem yapabilirsiniz. Doğru kullanıcı deneyimi, kalite ve alaka düzeyi arttırma ve reklam maliyetlerinin düşürülmesi Optimize’ın size sağlayacağı faydalardan birkaçı.

3) Google Adwords Express

Adwords Express ile panelde kaybolmadan, çok hızlı bir şekilde reklam oluşturup kendi reklamınızı yapabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, Adwords’un yeni aracı Express ile hızlı ve pratik bir şekilde reklam oluşturabilirsiniz. Bahsettiğimiz dijital pazarlama araçlarından biri de Adwords Express’di.

Yerel işletmeniz için sadece 15 dakikanızı ayırarak hızlı bir şekilde reklam yaratıp, bununla kendi reklamınızı yapın ve sitenize daha fazla müşteri çekin. Adwords Express ile temel düzeyde bir reklam oluşturup, işletmenizin reklamını kolayca yapabilirsiniz.

Fakat, Adwords için düzgün reklamlar oluşturmak ve bütçenizin iyi yönetilmesi için bir uzman ile çalışmak her zaman daha güvenilirdir.

2018’te Öne Çıkan 5 Dijital Pazarlama Çözümü

2018’de öne çıkan dijital pazarlama çözümleri ise etkinlikte bahsettiğimiz bir diğer konuydu. Kullanıcıların dijital dünyadaki yolculuğundan ve döngüsünden bahsettik. Sunumun videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama dünyasına girmek isteyen markaların asıl amacının ve hedefinin ne olduğunun çok önemli olduğu ve ilk adımın ne yönde atılması gerektiğinin de hedefiniz kadar önemli olduğundan bahsedildi. Peki nedir bu ilk adımlar ve dijital dünyada öne çıkan önemli pazarlama çözümleri;

1)Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi, sitenize giren bir kullanıcının sitenizde daha fazla kalabilmesi ve sizin istediğiniz yerlere yönelebilmesini doğru şekilde yapmaktan geçiyor aslında. Kullanıcıya ilk deneyimini iyi bir şekilde yaşatmamız gerekiyor. Kullanıcı reklamla sitenize geldikten sonra doğru ürünü bulabiliyor mu, istediği bilgilere erişebiliyor mu ve çıktığında geri dönebilecek potansiyel müşteriniz olabiliyor mu?

2)İçerik Pazarlama

Yaptığınız tüm reklam ve SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi için site içeriği ile örtüşmesi gerekmektedir. Kullanıcılar her zaman bilgilendirici içeriklere yönelmektedirler. Bu nedenle zenginleştirilmiş içerikler üretmek oldukça önemlidir. Google’da trafik almak için de kullanıcının aradığını kullanıcıya verebilmek önem kazanıyor. İyi bir içerik pazarlama için de hedef kelimelerinize göre içerik planı yapılmalı ve içeriklerin de zenginleştirilmesi gerekmektedir.

3)AMP ve Instant Articles

Kullanıcıların artık dijital dünyada aradıklarını çok daha hızlı şekilde bulmak istiyorlar ve bunun için iyi optimize edilmemiş bir sayfa çok başarılı olamıyor. Verilen istatistiklere bakıldığında kullanıcı aradığı bilgiyi bulabilmek için sayfanın yüklenmesini beklemiyor. Bunun için sayfaların iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Bunun için de AMP gibi araçların kullanılması öneriliyor.

4)Mobil Reklamcılık

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun mobil trafiğinden geldiğini düşünürsek mobil reklamcılığın ne kadar önemli olduğunu da bu şekilde anlayabiliriz. Mobile özel verilen reklamlar ile de mobil kullanıcılar çekilebilir.

5)Veri Analizi ve Geliştirilmiş Reklamlar

Dijital doğru reklamlar verebilmek ve hedefinize ulaşabilmek için elinizdeki verileri doğru şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir. Yaptığınız analiz doğrultusunda da kullanıcılarınızı tanıyıp buna göre dijital kampanyalar oluşturmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

Yeni Başlayanlar için: Google Ads’de Uygulanması Gereken 5 Optimizasyon Önerisi ✅

Google Ads’in kapsamını, sertifika sınavlarından, aldığınız eğitimlerden, okuduğunuz makalelerden biliyorsunuz. Teoride anlatılan her şey bir mantığa dayalı ve güzel. Fakat hesap yönetmeye başladığınızda, Google Ads’e dair bilgi birikiminizin yetersiz kaldığını…
Devamını Oku