İllüstrasyon Teknikleri ve Yöntemleri

Total
Shares

İllüstrasyon teknikleri başlığı altındaki postun içeriği esasında illüstrasyon yapılırken neler kullanılır da olabilirdi, ikisi arasında hiç bir fark yok. Birçok farklı boya, kağıt, fırça vs. sayesinde aynı illüstrasyonu birçok farklı şekilde yapmak mümkün. Tekniği belirleyen unsurların bunlar olduğunu düşünürsek çok farklı çalışmalar yapmak sizin elinizde. Şimdi kısaca illüstrasyon nediri ?açıkladıktan sonra teknikleri anlatacağım.

İllüstrasyon; bir nesnenin, insanın ve ya hayvanın doğada yer almayacak şekilde resmedilişinin adıdır. Boya ile yani el yordamıyla yapılan illüstrasyonların yanı sıra vektörel illüstrasyonlarda ayrı bir türdür. Bu iki türün karışımı birçok tekniğin aynı anda uygulandığı çalışmalar da vardır, tamamen sizin hayal gücünüz, beceriniz ve yaratıcılığınıza kalmıştır.

Reklamdan ders kitaplarına kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Türkiye’de bu konuda geçmişten günümüze yurtdışında da isim yapmış birçok illüstratör vardır. (İhap Hulusi GöreyÇiğdem DemirKaan Bağcı) (Türkiye için önemli illüstratörleri bu başlığa sıkıştırmak istemediğim ve ayrı bir blog konusu olabilecek kadar geniş olduğu için şuan bundan bahsetmiyorum.)

İllüstrasyon Teknikleri

Füzen Tekniği

Füzen, gerek yağlıboya eskizlerinde gerekse portre çizimlerinde, desen çizimlerinde kullanılır. Işık ve gölge oyunlarında füzenden yararlanmak ya da bir figür çiziminde füzen ile gayet iyi sonuçlar alınabilir. Ancak füzeni ince keskin hatların çiziminde ve detaylandırmada kullanmamak gerekir. Madde olarak illüstrasyonlardan ziyade resim çizimlerinde daha çok tercih edilir. ( Dikkat! kullandıktan sonra ellerinizden lekesi zor çıkar 🙂 )

Akrilik Boya Tekniği

Kıvamı yağlı boyaya yakındır. Parlaklığı ise sulu boya ve ecoline gibidir. Çok hızlı kuruduğu için illüstrasyon teknikleri arasında kullanımı zor olan bir boya türüdür. Su ile inceltirelerek tek rengin birçok tonu elde edilebilir. ( Daha opak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için, direk kullanmayı tercih ediyorum ve ya renk açılıp, koyulaşacaksa bile bunu siyah ve beyaz ile yapmaktan yanayım.)

Ecoline Boya Tekniği

Sıra geldi benim en sevdiğim boyaya. Ecoline boyaları tek tek küçük şişelerde satılıyor. Şişeler gramaj olarak az duran, hemen bitecekmiş imajı yaratan bu boyaları çok uzun süreler kullanabilirsiniz. Kokusuz, kolay temizlenebilir, su ile inceltilebilen bu boyaların en güzel özellikleri ise tüm renklerin harika tonlarda özenle seçilmiş olması. Koyu renkler bile su ile inceltildiğinde çok soft pastel tonlar elde edilmesi de bu boyayı tercih etmek için güzel bir sebep. En büyük dezavantajı bu boyada hataya yer olmaması(tıpkı sulu boya gibi) Kağıda fırçayı değdirdiğiniz an kağıdın boyayı emmesi sonucu geri dönüşü yok malesef, aslında bu kural bütün boyalar için geçerli fakat benim canım ecoline boyalar yüzünden çok yandığı için dikkat çekmek istedim:)

Toz Pastel Tekniği

Toz pastel yapı olarak tebeşir gibi fakat yogun bir pigmentasyonu vardır. Kalitesi markadan markaya değişiklik gösteriyor. Bir maket bıçagı yardımıyla boyayı bir kagıda rendeleyip pamuk ile uygulanıyor. Görünüş olarak blur efekti verilmiş gibi bir sonuç elde ediyorsunuz. Rendelenmiş iki renk karıştığında çok homojen olmayacağı için pek tercih etmiyorum. Likit boyalar gibi daha kolay karışmaya müsait değiller. Kendisi background yapımında benim favori boyalarımdan birtanesi illüstrasyon ile ilgilenenlerin koleksyonunda bulunan ve uzun yıllar kullanabilecekleri bir boya.

Suluboya Tekniği

Suluboya çocukluğumuzdan beri resimle ilgili, ilgisiz bir çoğumuzun en sevdiği boyalardan birisidir. Yapısı ecoline boyalarıyla çok benzerdir, bu yüzden benim favorilerim arasındadır. Soft geçişler, kontrast renkler ve doğru tipografi ile poster, ambalaj, ve birçok tasarım basamakları için çok ideal bir boyadır.

Aquarelle Boya Tekniği

Kuruboya kalemleri görünümünde olan bu setler aslında suluboya kalemleridir. Pek tabii kuru boya olarakta kullanılabilir. Kalemler çok bastırılmadan kullanıldığında, iyi bir hamur silgi ve ya sert bir silgi ile hatalar silinebilir. Kesin emin olduktan sonra sulu bir fırça yardımıyla suluboyaya dönüştürebilirsiniz.

Spray Boya Tekniği

Boya olarak graffiti sanatına yönelikmiş gibi görünen sprey boyalar aslında illüstrasyonun çok içinde. Texture yaratmak için kullanılan veya biraz daha salaş tarz illüstrasyonlarda kullanılan spray boyanın bmat, sedefli gibi renk seçeneği var.

Rapido Kalem Tekniği

Rapido tekniği genelde birçok illüstrasyon tekniği ile ortak kullanılır. Yalnızca rapido ile yapılmış illüstrasyonlarda vardır. Birçok farklı kalınlığı olan bu kalemlerin içerisinde küçük tüplerde mürekkepler vardır ve uzun süre kullanılmadığında kurur ve iğnelerinin(uçlarının) temizliğide biraz zordur. Ecoline ile uyumuna bayıldığım bu kalemlerin fiyatları biraz pahalı fakat düzgün kullanıldığı taktirde çok uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Yeni postlarım için takipte kalın!
Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook dinamik reklam, e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar. Facebook dinamik…
Devamını Oku