#Hashtag Nedir ve Neden Kullanılır?

Total
Shares

 

Sosyal medya ve blog yazılarında popüler bir şekilde kullanılan hashtagler aslında ne anlam ifade ediyor? Mümkün olduğunca kısa, basit ve anlaşılır olması gereken hashtagleri acaba doğru kullanıyor muyuz?

Hashtag kullanımı 2007 yılında Twitter’ın kurulması ile birlikte hayatımıza girdi. Bu kavram “#” sembolü ifade ettiğimiz sözcük veya söz öbeklerinin başına eklenerek oluşturuluyor. Kullanıldığınız anahtar kelimelerle okuyucu ve takipçilere konunuzla alakalı kısa bir bilgi vermiş oluyorsunuz. Şimdilerde Instagram, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarında etkin bir iletişim sağlamak, beğeni ve takipçi sayısını arttırmak, aynı zamanda da pazarlama alanında daha büyük kitlelere ulaşmak amaçlı kullandığımız hashtagleri daha etkili nasıl kullanabiliriz birlikte bir göz atalım.

1) Konunuzla alakalı Hastagler seçmeye özen gösterin.

Twitter’da bir düşüncenizi ya da Instagram’da bir tatil fotoğrafınızı paylaşmış olabilirsiniz. Ekleyeceğiniz hashtagler paylaştığınız gönderilerle alakalı olmalı ki aynı konuyu paylaştığınız kişi ve topluluklar ile iletişim kurmanız kolaylaşsın. Eğer bir firma hesabı yönetiyorsanız, pazarlama alanını ve lokasyonunuzu belirten hashtagler kullanmak doğru hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Doğru hashtagler ile ziyaretçilerinizin ve sayfanıza olan geri dönüşlerin sayısını aynı oranda artırabilme imkanını yakalarsınız.

2) Türkçe karakterli Hashtag kullanmayı deneyin.

Etiketlerde Türkçe karakterlerin kullanımına fazla yer verilmese de bunları kullanarak oluşturulan hashtaglerle Türk kullanıcılara erişmeniz bir o kadar mümkün. Kimi harflerde sıkıntı yaşanabiliyorken, şimdilerde yapılan düzenlemeyle Türkçe ve diğer karakterle kullanılan hashtagler aynı başlık altında toplanabiliyor.

via GIPHY

3) Her kelimeyi ayrı ayrı etiketlemeyin.

Özellikle sosyal medyayı yeni kullanmaya başlayanların yaptığı bir hata da bir cümle yazarken her kelimeyi ayrı etiketlemek oluyor. Tabii ki upuzun bir cümleyi bir hashtag haline getirmek de etkili olmayacaktır. Bu nedenle konunuzu anlatan kısa ve öz kelime öbekleri seçmeyi deneyin.

via GIPHY

4) Akımı takip edin!

İstatistikler 2017 yılında Instagram’da kullanılan en popüler hashtaglerin bir kısmını şu şekilde sıralamış:

#love #instagood #me #smile #follow #cute #photooftheday #tbt #followme #girl #beautiful #happy #picoftheday #instadaily #food #amazing #fashion #style #colorful #webstagram #bestoftheday #instacool #funny #life #like4like #look #fun #instagramers #smile #pretty #followme #nature #lol #dog #hair #onedirection #swag #throwbackthursday #instagood #beach #friends #hot #funny #blue #life #art #photo #cool #pink #bestoftheday #clouds

Siz de paylaştığınız fotoğraf ya da içeriklerde, konunuzla alakalı olan kelimeleri kullanarak daha geniş bir hedef kitleye hitap edebilirsiniz.

via GIPHY

5) Sona saklamayın!

Özellikle marka hesaplarında hashtagler, kullanıcı ile doğru iletişime geçmek için önemli bir araçtır. Alışılmışın aksine etiketlemeleri cümlenin sonunda değil de içerisinde kullanarak daha samimi bir dil yakalamış olursunuz. Hashtag ile vermek istediğiniz mesajında bu şekilde daha iyi anlaşılmasını sağlarsınız.

via GIPHY

6) Bir paylaşımda çok fazla hashtag kullanmayın!

Yapılması gerekenlerden bahsettik, ancak bir de hashtag kullanımında yapılmaması gereken bazı kullanımlar var. Bunlardan biri de fazla hashtag kullanımı.

Gereksiz hashtag kullanımı ile takipçi ve okuyucularınızı rahatsız edebilir, bu yüzden takipçilerinizi kaybedebilirsiniz; yani kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. İdeal hashtag sayıları platforma göre değişebiliyor. Instagram’da daha fazla hashtag kullanılabilirken, Facebook ve Twitter’da fazla kullanım rahatsız edici olabiliyor. Twitter’da 140 karakter sınırı da göz önüne alındığında, zaten tüm paylaşımınızın hashtaglerden oluşmasını istemezsiniz değil mi?

via GIPHY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook dinamik reklam, e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar. Facebook dinamik…
Devamını Oku