Güçlü Bir İçerik Oluşturmanın 8 Püf Noktası

Total
Shares

‘‘İçerik Kraldır!’’

İçerik pazarlaması ya da blogpost oluşturmak ile ilgili makalelerin hemen hepsinde bu klişe giriş ile karşılaşmış olmalısınız.

Peki artık fazlası ile karşımıza çıkması ile birlikte neredeyse anlamını kaybetmiş bu iki kelime aslında ne ifade ediyor?

‘‘İçerik Kraldır!’’ 1996 senesinde Bill Gates’in ‘‘içerik’’ ile ilgili yazdığı bir makalenin başlığıydı yalnızca. Gates yazısında içeriğin ve içerik pazarlamasının gelecekte interneti yönlendirecek en önemli araç olacağından bahsediyordu – ve haklıydı!

Dünyanın en popüler uygulamaları, sosyal medya platformları, blog tabanlı web siteleri , video paylaşım platformları ya da online ansiklopediler… Farklı türlerde karşımıza çıkan içerikler gün geçtikçe daha iyi kullanıcı deneyimi sunar hale geliyor. Google ise yeni bir içeriği keşfetmek için gerekli altyapıyı sağlayarak daha güçlü ve daha iyi bir cevap veren içeriklerin oluşmasını adeta ısrarla teşvik ediyor!

Video, görsek, infografik ya da metin gibi pek çok farklı konseptte, metodda ya da yapıda içerik oluşturmak mümkün. Hatta bu içeriklerin paylaşım, trafik ya da satış gibi birbirinden farklı amaçları da olabilir. Bizlerse bugün sizlere güçlü bir metin içeriğinin nasıl oluşturulacağına dair ipuçları vereceğiz.

via GIPHY

1- İçeriğinizin Amacını Belirleyin

Ürün satışına yönelik bir tanıtım metni mi yazacaksınız? Yoksa sitenizin yükselmesini istediğiniz anahtar kelime odaklı bir SEO içeriği mi oluşturmayı planlıyorsunuz?

Belki de bunların hiçbiri değil, yalnızca seyahat deneyimlerinizi yakınlarınızla paylaşacak bir kişisel blog tutmaya karar verdiniz.

via GIPHY

Her ne düşünce ile yazıyor olursanız olun , yazınızın amacı izleyeceğiniz diğer adımları belirleyecektir. Yazmanız gereken kelime sayısı, yazı dili ve biçimi gibi detaylar, ulaşmak istediğiniz hedefe göre farklılıklar gösterecektir.

Örneğin anahtar kelime odaklı bir SEO içeriği yazmak istiyorsanız yüksek kelime sayısı içeren ve okuyuculara rehber olabilecek bilgi odaklı bir içerik çıkarmanız gerekiyor demektir. Eğer bir tanıtım içeriği ya da satış odaklı bir yazı yazmayı planlıyorsanız, süslü pazarlama cümleleri kurmaya hazır olun.

2- İşe Araştırma Yapmakla Başlayın

İçerik oluşturma amacınızı belirledikten sonra konu ile ilgili -az ya da çok- belli bir araştırma yapmanız kaçınılmaz. İnternetten, seçtiğiniz konu ile ilgili kaynakları tarayın ve günü içeriğinizi oluşturmaya yeteceğini düşündüğünüz kadar bilgiyi edinmiş olarak tamamlayın.

Eğer belli bir konuda sürekli içerik çıkarmanız gerekiyorsa, konu hakkında yazılan blogpostları ve web sitelerini takip ederek güncel bilgilerden faydalanabilirsiniz. Düzenli içerik çıkarmaya başladığınızda adeta bir gazeteci gibi düşünmeyi öğrenecek, günlük hayatınızda karşınıza çıkan ve işinize yarayabileceğinizi düşündüğünüz haber ya da bilgileri otomatik olarak bir kenara not etmeye başlayacaksınız.

3- Tarzınızı Ortaya Çıkarın

Farklı amaçlara hitap eden içeriklerin belli başlı kalıplara uygun olmaları gerekiyor olabilir. Ancak yazacağınız içeriklerde tarzınıza uygun ve kendinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz bir yazı dili de seçmeniz gerekiyor.

via GIPHY

Bu süreç biraz vaktinizi alabilir; ama henüz yolun başındayken tutarlı ve anlaşılabilir bir tarz bulmanız, geniş bir kitleye ulaşmanızda size oldukça faydalı olacaktır. Belli bir hitap diliniz olması, insanların beklentilerini güvenle karşılamanızı ve böylece sizi takip eden sadık bir kitlenin oluşmasını sağlayacaktır.

İnternette yayınlanacak bir içerikte, ansiklopedik bir bilgi vermiyor olduğunuz sürece fazla didaktik bir dil kullanmıyor olmakta ise fayda var. Okuyucularınızı sıkmak ve sayfanızdan çıkmalarına neden olmak istemezsiniz, değil mi?

Ne olursa olsun karışık bir dille yazıya başlamak sizin için dezavantaj olacaktır. Minimal bir dil tercih etmek demek, her zaman daha kolay bir okunabilirliğe sahip olmak ve anlatmaya çalıştığınız şeyi daha fazla kişinin anlayabilmesi demektir.

4- Alt Başlıklar Sandığınızdan Daha Önemli

Altları ne kadar dolu olursa olsun, insanlar çoğunlukla yazıya yalnızca göz atıp özete hakim olmaya meyillidir. Bu yüzden alt başlıklarınız, içeriğe göz gezdirildiğinde yazınızın kolayca taranabilmesine olanak sağlayacak bir kemik yapısına sahip olmalı.

via GIPHY

Yazmaya başlamadan önce seçtiğiniz konuya dışarıdan bir göz olarak bakın. Konunuzu birkaç parçaya bölün ve birbiriyle ilişkilendirebileceğiniz alt başlıklar bulun. Yazmaya başladığınızda aradığınız akıcılığı konudan sapmadan bir araya getirdiğinizi göreceksiniz. Ayrıca alt başlıklarınızı numaralandırarak derli toplu bir hiyerarşi oluşturabilirsiniz.

5- Ana Başlık Seçimi Yazının Kaderini Belirliyor

Bir okuyucu olarak empati kurun. Siz de çarpıcı başlıklara sahip yazıları merak etmekten kendinizi alamıyorsunuz, değil mi?

via GIPHY

Yazınızı oldukça güçlü ve kaliteli üreteceğinizden eminiz. Ancak içeriğinizin okuyucunuz ile buluşabilmesi için başlığınızın dikkat çekici olması gerektiği bir gerçek. İçeriğinizi doğru anlatan ve tam olarak özetleyen, merak uyandırıcı ve doğru uzunluğa sahip bir başlık seçtiğinizden emin olun!

Biliyoruz, kelime sayısı sınırlı ve herkes her başlık tarzını çoktan kullandı… Karalar bağlamanıza gerek yok, başlık konusunda elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsanız geriye içeriğinize güvenmek kalıyor. Okuyucular yazınızın farkını görecek ve hak ettiği değeri gösterecektir.

6- Okuyucunuz ile Empati Kurun

Hangi konuda yazıyorsunuz? Konu hakkındaki hangi bilgiler karşınızdakine faydalı olabilir? Sizi okuyacak kitle nasıl bir içerik kurgusundan, nasıl bir anlatımdan hoşlanır?

Bu gibi sorulara kendinizi okuyucularınızın yerine koyarak cevap vermeniz gerekiyor.

via GIPHY

İçeriği oluştururken kendinizin en iyi denek konumunda olduğunuzu unutmayın. Aynı konu ile ilgili fazla bilgi sahibi değilken neleri merak ettiğinizi, hangi ipuçlarının işinize yarayacağını düşündüğünüzü hatırlayın. En kısa yoldan en çok bilgi vermenin yollarını arayın. Taslağınızı birkaç yakınınıza okutup içeriğinizin doygunluğu ve potansiyeli hakkında yorumlara başvurun.

Vermek istediğiniz mesajı yazının sonuna bırakma devri ise artık geride kaldı. Vardığınız sonuçları içeriğin başlangıcında gerçek bir şekilde ifade etmelisiniz ki kullanıcılar ne okumak üzere olduklarını bilsinler. Böylece okuyucularınız ile doğru ve sağlam bir temel kurarak anlaşmaya varmış olursunuz.

7- Görsel Eklemek İçeriği Süslemektir

En son ne zaman görsel içermeyen bir içerik okudunuz?

İtiraf edin, renkli fotoğraf ya da infografikler, hatta GIF’ler bulunmayan içerikleri okuyasınız gelmiyor, değil mi?

via GIPHY

9GAG, BuzzFeed ve daha niceleri… Yeni nesil sosyal içerik sitelerinin bu kadar büyük başarılar elde etmesinin en büyük sebebi görsel ağırlıklı içerikler yayınlıyor olmaları. Çarpıcı ve anlatılan içeriği ifade eden görseller, zihnimizde konunun hikayeleşmesine ve canlanmasına yardımcı oluyor. Bu da bize, yani okuyuculara çok daha sağlam bir içerik deneyimi sunuyor.

Az ya da çok, iyi ya da kötü, içeriğinizi mutlaka görseller ile desteklemeniz gerekiyor. Ücretsiz stok görsel siteleri ya da Google görseller kısa vadede oldukça işinize yarayacaktır.

8- Kitlenizi Harekete Geçirin!

Yazınızı tamamladınız ve gerçekten de su gibi okunan, kullanıcıya fayda sağlayan bir içerik çıkardınız. Peki bundan sonraki hedefiniz ne?

via GIPHY

Eğer okuyucuyu aksiyona götüren bir son hazırlamadıysanız çabalarınız dünyaya karşılıksız bir iyilik yapmış olmaktan öteye geçmeyecektir!

Okuyucuların sizi sosyal medyadan takip etmesini mi istiyorsunuz? Yoksa yeni hayata geçirdiğiniz e-ticaret sitesinin artık satış yapma zamanı mı geldi? Bütün bunlar için yazının içerisine okuyucuları harekete geçirecek küçük ama anlamlı mesajlar yerleştirin ve açık açık hangi sonucu istediğinizi onlarla paylaşın. Bu, kullanıcılar ile iyi bir iletişim kurmuş olmanızın yanında güvenilir bir profil çizmenize de olanak sağlayacaktır.

İyi bir içerik yazmak hiçbir zaman tamamlanmayacak bir yolculuktur. Her ne kadar bütün gereklilikleri yerine getirmiş olursanız olun, içeriğinizi her zaman daha iyiye götürecek bir nokta buluyor olabilirsiniz. Bu yüzden her zaman iyi araştırma yapıyor olmak, okuyucularınızı tanımak ve iyi bir gözlem yaparak içeriğinizde yaptığınız hamlelerin sonuçlarını iyi kavrayabiliyor olmak gerekiyor.

Çünkü içerik üretmek okuyucu kitlesine, gündeme, konuya, teknik altyapıya ve daha birçok faktöre dayanarak başarı gösteren bir olgudur. Bu konuda her şey her zaman elinizde olmasa da, yukarıda bahsettiğimiz gereklilikleri getirerek başarıya giden yoldaki ilk adımı atmış olacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku