Google Search Console ve Daha Fazla Organik Trafik

Total
Shares

Hepimiz ne istiyoruz?

– Daha fazla organik trafik.

Ne zaman istiyoruz?

– Şimdi!

Peki, bunu elde etmek için ne yapıyoruz?

Sosyal medya paylaşımları mı? Yüksek kaliteli içerikler, dış bağlantılar, ücretli bağlantılar, reklamlar ve diğerleri… Sizce neredeyse tek tuşla girdiğiniz büyük veri havuzunda bu kadarı yeterli mi?

Google, ben bu yazıyı hazırladığım sırada saniyede ortalama 40 bin arama sorgusu işliyor. Bu hızdan yola çıktığımızda her gün dünya genelinde 3 buçuk milyardan fazla aramanın yapıldığı bilgisine ulaşıyoruz. Yılda 1,2 trilyondan fazla arama… Google’ın kurulduğu günden bugüne yaptığı arama sorgusuna dair rakamları buradan anlık görebilirsiniz.

Aslında gelmek istediğim konu şu: Google arama motorları pazarının tartışmasız en önemli oyuncusu. En yakın rakibi Microsoft’un dâhi arama motoru bir kenarda dursun, öncelikle sitemizi Google’a sevdirmemiz gerekiyor. Tabi bu arada bize kendimizi ne kadar sevdirebildiğimizi ölçümleyebileceğimiz araçlar da sunuyor. Google Search Console gibi…

Bilmeyenler için Google Search Console; Google’ın web sitenizi nasıl görüntülediğini takip etmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Sitenizdeki hataları görebilmeniz ve arama sonuçlarındaki performansını optimize edebilmeniz için yol gösterir. Dünya genelinde SEO uzmanlarının ve dijital pazarlamacıların cephaneliğindeki en sık kullanılan araçlardan biridir.

Peki, trafiği artırmak için Google Search Console nasıl kullanılabilir?

Gelin önce bize neler anlatabileceğine bir bakalım:

İstatistikler

Google Arama Konsolu web siteye dair istatistiklere ulaşma olanağı tanır. Peki, bu istatistikler nerede bulunur?

Durum> Performans (Güncellenmiş 2018 sürümünü kullananlar için.)

Ya da burada, (eski sürümü kullanıyorsanız):

Arama Trafiği> Arama Analizleri

Doğru sayfadaysanız, muhtemelen şunun gibi görünen bir grafik göreceksiniz:

Çizgiler hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çoğu zaman sadece kafanızı karıştırırlar.

Bunun yerine, 4 satırın neye benzediğine bir bakalım:

1. Toplam Tıklama Sayısı (Total Clicks) — Ziyaretçilerin sitenizin bağlantısına, anahtar kelime aramalarından kaç kez tıklandığını gösterir.

2. Toplam Gösterimler (Total Impressions) — Site bağlantılarının arama sonuçlarında kaç kez gösterildiğini ifade eder.

3. Ortalama Tıklama Oranı (Avg. CTR) — Bağlantınızı gören ve tıklayan kişilerin yüzdesidir. Diğer bir deyişle: Toplam Tıklamalar ÷ Toplam Gösterimler x 100.

4. Ortalama Pozisyonu (Avg. Position) — Anahtar kelimelerinizin kullanıcı aramalarındaki ortalama konumu.

Yazının devamında onları iyi tanıyormuşsunuz gibi bu 4 terimden çok sık söz edeceğiz. Takılmamak için anlamlarını hatırlatmak için tekrar kontrol etmelisiniz.

Hala buradasınız değil mi?

Doğru sayfayı bulduğunuzdan ve grafikte gösterilen 4 metriği anladığınızdan eminseniz devam edebiliriz.

Şimdi grafikte biraz aşağıya inmeniz gerekecek, böylece grafiği temsil eden sütunları içeren bir tablo göreceksiniz.

Dört sütunun tamamını göremezseniz, grafiğin üstündeki uygun metriğe tıklayın. Örneğin, tabloda TOTAL CLICKS’i göremiyorsanız, grafiğin üzerine gelin ve TOTAL CLICKS’e tıklayın. Bu görünmesini sağlayacaktır.

Sonuçlar sıralandıktan sonra burada yapmanız gereken ilk şey anahtar kelimeler için POSITION puanlarınızı kontrol etmek olmalı.

Listede belirli anahtar kelimeler için konumunuz 1.0 olabilir, ancak gösterimleriniz düşükse bu trafiği nasıl etkileyebilir? Başka bir deyişle, kimse görmüyorsa sıralama neden önemli olsun ki?

O halde bir de yüksekten en düşüğe inen IMPRESSIONS ile sıralama yapalım:

Bu, sitenizin trafik sağladığı tüm anahtar kelimeleri tamamen yeni bir sıraya göre düzenleyecektir. Bu listeye iyi bakın. En iyi performans gösterdiğiniz anahtar kelimelerinize dair tam liste artık önünüzde!

Şimdi POSITION metriğinin ne kadar önemli olduğunu görüyor olmalısınız.

Artık en iyi anahtar kelimelerinizi biliyoruz, neyin performans gösterdiğini ve neyin olmadığını anlayabiliriz.

CTR ya da ortalama tıklama metriğini hatırlıyor musunuz? Burada listenizi aşağı kaydırmak ve yüzdelere bakmak isteyeceksiniz. %20’nin altında olan her kelimeyi not alın. Onların bu oranını yukarı taşıyacağız ve daha fazla trafik oluşturacağız.

Gelin Bir Araştırma Yapalım:

Google Search Console’unuzu açık tutun ve yeni bir sekmede web sayfası açın. Düşük bir CTR değerine sahip olan anahtar kelimelerinizi arayın ve sonuçlarda bağlantınızı bulun. Onu bulduğunuzda, sıralamaya giren diğer bağlantıları inceleyin. İşte bunlar sizin rakipleriniz.

Bir arama sonucuna bakalım:

Bağlantınızı başka bağlantılarla kıyaslarken aklınızda bulundurmanız gereken iki şey var:

1. Başlık etiketi — Bağlantının başlığı

2. Meta açıklaması — Sayfanın altını çizen başlığın altındaki metin

Bu sonucu tarafsız bir ziyaretçi gibi nesnel olarak inceleyin. Tıklayacağınız bir bağlantı var mı? Yoksa bir sonraki arama sonucuna geçmek daha iyi bir fikir olabilir mi?

En iyi bağlantıya sahip olduğunuzu düşünecek kadar inatçı olsanız bile, başlık etiketini ve meta açıklamayı yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Eğer hedefiniz tıklama oranını yükseltmekse, TITLE TAG ve META DESCRIPTION’nızın davetkâr olması, soru sorması ve vaatler vermesi gerekiyor.

Bu 3 stratejiden birini deneyin:

1. Kazanç Stratejisi — Ziyaretçinizi linkinize tıklamaktan ne gibi avantajlar elde edeceğine dair harekete geçirici kelimelere yer verin: Örneğin; ‘Nasıl Yapılır’, ‘5 Yolla İstenilen Sonuç’, ‘3 Pratik Bilgi’ gibi…

2. Tehdit Stratejisi — Bu teknik, gösterimleri bağlantınıza tıklamak zorunda gibi hissettirmelidir. Eğer yapmazlarsa, ne kaçıracaklarını bilmeliler: Örneğin; ‘Yanlış bir televizyon seçimi yapmamak için bunu mutlaka okuyun!’ gibi…

3. Sosyal Kanıtlama Stratejisi — Kullanıcılar, büyük bir atılımın zirvesindeymiş gibi hissetmek isteyebilir veya herkes üzerinde etki eden bir tüyoyu öğrenmek isteyebilir. Bazen akran baskısı da işe yarayabilir: Örneğin; ‘Bunu uygulayanlar asla yaşlanmıyor’ gibi…

Bu türden bir stratejiler tıklanma oranınızın artmasına destek olacaktır.

Düzeltmeniz gereken bir şeyler olabilir…

Düşük CTR’lerle bağlantıları buldunuz ve başlık etiketini ve meta açıklamasını yeniden yazdınız. Peki bu artık ayaklarınızın yere sağlam bastığı anlamına mı geliyor?

Henüz değil.

Cümlelerinizi tekrar tekrar gözden geçirin. Burada asla yalan söylememeli, boş vaatlerde bulunmamalısınız. Bu şekilde onları çekmeye çalıştığınızda, aslında hiç gitmek istemeyecekleri bir yerde bulundurursunuz. Sonrasında ise kaçınılmaz son: Yükselen hemen çıkma oranları…

Bu, sadece uzun vadede trafik istatistiklerine zarar verecektir.

Search Concole Güncellemesi Neler Getirdi?

Google, 19 Mart’ta Search Console’a dair bazı güncellemeleri duyurdu. Özellikle raporlama ve kullanıcı arayüzüne dair görsel iyileştirmeler yapan Google, bunlardan bir tweet ile haberdar olmamızı sağlamıştı.

Bu arada bir iyi haber daha; artık Search Console’a da feedback verebileceksiniz! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku