Google Ads’in Yeni Hedefleme Seçenekleri

Total
Shares

Google, geçtiğimiz aylarda 2018 senesi sonuna kadar tamamen AdWords’ün yeni sürümüne geçileceğini açıkladı. Beta sürümü uzun süredir genel kullanıma açılmış olmasına rağmen, eski sürüm hala kullanılmaktadır. Yeni arayüz %20 daha hızlı bir deneyim sunmakla birlikte birçok başka özelliği beraberinde getirmiştir.

Bu özellikler arasında en önemlilerinden olan kitle hedefleme seçeneklerine de yenileri eklenmiştir. Kitle hedefleme, Google Görüntülü Reklam Ağı ve YouTube üzerindeki sayfalara, uygulamalara, kanallara, videolara ve içeriklere ilgi gösteren kullanıcılara ilgi alanlarına dayalı olarak ulaşmanıza yardımcı olur. Yeni arayüz ile doğru kitlelere ulaşmamız için çok daha fazla imkandan yararlanabileceğimiz anlamına gelmektedir

1. Arama Ağı Reklamlarında In-Market Kitle Hedeflemesi

Google Görüntülü Reklam Ağı reklam gruplarına uygulanabilmekte olan InMarket kitleler yeni panelde artık arama ağı reklamları için de kullanılabilir. Google, arama verilerinin ve etkinlik analizlerinin sentezi sayesinde artık arama ağınızdaki geniş kitlelerini alt kümelerini tanımlayabiliyor. InMarket kitleler, potansiyel alıcılardan dönüşüm elde etmeye odaklanan reklamverenler için idealdir. Pazardaki kitleler hedeflemesi, yeniden pazarlama performansını arttırabilir ve satın alma işlemini gerçekleştirmeye yakın olan tüketicilere ulaşmanızı sağlar. Bu özellik, satınalma hunisinin sonuna gelmiş olan kitleleri hedeflemenizi kolaylaştıracaktır. Başka bir deyişle, bir reklamveren olarak satın alma döngüsünün son aşamasındaki potansiyel müşterileri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Satın Alma Hunisi

2. Custom Affinity’de Mekan ve Uygulama Hedefleme Seçeneği

Görüntülü reklam ağı ve YouTube reklamları için önemli bir hedefleme seçeneği olan Custom Affinity kitle hedeflemesinde artık İlgi alanı ve URL dışında places (hedef kitlemizin en fazla zaman geçirdiği mekan türleri) ve kullandıkları mobil uygulamalar da hedeflenebiliyor. Daha kaliteli sonuçlar alabilmek için her birinden minimum 5 adet girilmesi gerekmektedir.

Örneğin, spor ayakkabı satmayı amaçlıyorsanız spor salonları, spor malzemeleri mağazaları ve doğal ürünler satan süpermarketler gibi yerleriveya sağlık, fitness, egzersiz uygulamalarını hedeflemeniz ürününüzün potansiyel alıcısı olan kitleye ulaşmak için doğru bir hedefleme seçeneği olabilir.

3. Custom Intent

Bu özellik, sizin sunduğunuz ürün ve hizmetleri internet üzerinde aktif bir şekilde araştıran ve satın alma eğilimi gösteren kitleleri manuel olarak hedeflemenize olanak sağlar.

Reklam gruplarınıza bu hedeflemeyi uygulamak için;

Audiences> Targeting>In-Market and Custom Intent> Custom Intentadımlarını izleyebilirsiniz.

Ürünleriniz In-Market listelerindeki kategorilerde yer almadığı durumlarda spesifik olarak sizin ürünlerinizle ilgilenen, arama motorunda bu ürünleri aratan hedef kitlelere ulaşmak için ilgili anahtar kelimeler veya URL girerek hedeflemek mümkün. Anahtar kelime sayısının 15–20 arasında olması önerilir.

Bu hedefleme GDN’de ve son güncellemeden sonra Youtube için uygulanabilmektedir.

4. Household Income

Hanehalki geliri raporlama ve hedefleme, yeni arayüzdeki Demografik sekmesinden seçilerek tüm arama ağı, görüntülü reklam ağı ve video kampanyaları için kullanılabilir. Eski arayüzde, hane halkı gelir hedefleri yalnızca yer hedefleme yoluyla uygulanabiliyordu. Yeni arayüzde sayfanın üst kısmında yer alan grafik, kampanyalarınızın hane halkı gelir kesimleri boyunca nasıl performans gösterdiğini kolayca öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca Teklif ayarlamaları, kampanya veya reklam grubu düzeyinde ayarlanabiliyor.

Gelir grupları nasıl belirleniyor?

Bir potansiyel müşteri giriş yaptığında, Google, onun hesap bilgileri, Google uygulamalarındaki faaliyetleri ve sosyal ağlar ve üçüncü taraf veri kaynaklarından sentezlenen demografik bilgileri kullanır.

Eğer arama yapanın Google hesabı yok ise, kullanıcının ziyaret ettiği Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerindeki faaliyetini temel alarak demografi bilgilerini çıkarılabilir. Bu, çerezlerin kullanımıyla yapılır. Bu tür demografik bilgiler, reklamları daha kaliteli müşteri adaylarına sunmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç itibarıyla, hanehalkı gelir hedeflemesi, reklamlarınızı farklı fiyat duyarlılıklarına sahip kitlelere ulaştırmanıza yardımcı olacak etkili bir özellik olabilir. Ürününüz veya hizmetiniz rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmışsa, reklamlarınızda düşük ve ortalama gelir kitlelerini hedefleyebilirsiniz. Aksine, lüks ürünler satıyorsanız, varlıklı (veya fiyata duyarlı olmayan) kullanıcılar için daha aktif bir şekilde teklif vermek isteyebilirsiniz.

5. Müşteri Listeleri — Telefon Numarası Hedeflemesi

Yeni AdWords deneyiminin sunduğu bir diğer yeni özellik de toplamış olduğunuz müşteri verilerinden oluşan listeler oluşturarak bu kitleye yeniden pazarlama yapma imkanıdır. Artık müşterilerin sadece mail adresleri değil, telefon numaraları girilerek de hedef kitle listeleri oluşturulabilmektedir.

Kaynak: Google

Telefon numaralarından oluşan müşteri listeniz yüklendikten sonra AdWords, müşteri listenizdeki hashing uygulanmış her bir dizeyi Google hesaplarındaki e-posta adresinin veya telefon numarasının “hashing” ( şifrelenmiş verinin sabit uzunlukta olması ve verinin tekrar elde edilememesinin sağlanması) uygulanmış dizesiyle karşılaştırır. Eşleşme varsa Google, ilgili Google hesabını Müşteri Listelerinize ekler.

Eşleştirme süreci ve politika uyumluluk denetimleri tamamlandıktan sonra, veri dosyanız silinmek üzere işaretlenir. Bundan sonra AdWords kampanyalarınızda Müşteri Eşleştirme kitlenizi hedeflemeye başlayabilirsiniz.

6. Mobil Cihaz Kimliği

Eğer mobil uygulamanızı kullanmış olan müşterilere yönelik reklam çalışmaları ile onları tekrar kazanmayı amaçlıyorsanız Mobil Cihaz ID hedeflemesi ile yeniden pazarlama listelerinize bu kullanıcılardan oluşan bir liste ekleyebilirsiniz.

Listeleri eklemek için talimatlara uyarak veri listenizi CSV dosyası halinde yükleyerek kolayca müşteri kitlesi listenizi oluşturabilirsiniz.

7. YouTube reklamlarında yeni cihaz hedeflemesi: TV

Google AdWords’ün yeni sürümü yakında, TV’de YouTube’u izleyen kullanıcıları kedeflemeye olanak sunacaktır.

Kullanıcılar, televizyon ekranlarında YouTube’u günde en fazla 150 milyon saat izleyerek onu en hızlı büyüyen platform haline getirmektedir. Bunun en büyük nedeni, Akıllı televizyonların yeni standart haline gelmesinin yanı sıra video oyun konsolları, Apple TV, Chromecast ve benzeri gibi internet bağlantılı cihazların yaygınlaşmasıdır.

Bu nedenle Google, daha geniş izleyici kitlelerini hedefleme olanağı sağlamak amacı ile yakında AdWords ve DoubleClick Bid Manager’da yeni “TV ekranları” cihaz türünü kullanıma sunacaktır.

8. Posta Kodu ile Lokasyon Hedefleme

İşletmenizin bir şehir veya metropol alanı dahilinde birden fazla fiziksel lokasyonu varsa, bu, reklam gösteriminde çakışma, kendi kendine rekabet ve reklam alaka düzeyi konusunda zorluklar yaratabilir.

Örneğin, büyük şehirlerden birinde bulunan birden fazla ofise sahip bir diş polikliniği için bir ücretli reklam hesabı yöneticisisiniz. Coğrafi lokasyon analizlerini incelerken, belirli bölgelerde daha iyi tıklama oranları ve dönüşüm elde edilen belirli lokasyonlar olduğunu keşfettiniz.

Bütçeniz tüm şehir veya bölgeye eşit olarak dağıtıldığından, en yüksek performanslı posta kodu hedeflerine gerektiğinden daha az, düşük performans gösteren alanlara ise çok fazla bütçe harcanmasını engellemek için tekliflerinizi ayarlayabilirsiniz.

AdWords’teki kitle hedefleme için kullanılan yeni terminolojide de bazı değişiklikler vardır. “Hedefle ve teklif ver” seçeneği artık “Hedefleme” olarak bilinecek, “Sadece Teklif ver” seçeneği “Gözlem” olarak bilinecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

Yeni Başlayanlar için: Google Ads’de Uygulanması Gereken 5 Optimizasyon Önerisi ✅

Google Ads’in kapsamını, sertifika sınavlarından, aldığınız eğitimlerden, okuduğunuz makalelerden biliyorsunuz. Teoride anlatılan her şey bir mantığa dayalı ve güzel. Fakat hesap yönetmeye başladığınızda, Google Ads’e dair bilgi birikiminizin yetersiz kaldığını…
Devamını Oku