Yeni Başlayanlar için: Google Ads’de Uygulanması Gereken 5 Optimizasyon Önerisi ✅

Total
Shares

Google Ads’in kapsamını, sertifika sınavlarından, aldığınız eğitimlerden, okuduğunuz makalelerden biliyorsunuz. Teoride anlatılan her şey bir mantığa dayalı ve güzel. Fakat hesap yönetmeye başladığınızda, Google Ads’e dair bilgi birikiminizin yetersiz kaldığını görebiliyorsunuz.

İşte şimdi size deneyimlerimizden yola çıkarak hesap yönetimi sürecinde yapmanız gereken optimizasyon önerilerinden bahsedeceğiz.

Google Ads’in temel amacı; elinizdeki tüm bütçeyi mümkün olduğunca verimli kullanarak, hedeflerinizi gerçekleştirecek “alakalı” kitlelere ulaşıp hesabınızı optimize etmek.

Peki Google algoritmasıyla ve elinizdeki bütçeyle “sadece” alakalı kullanıcıya ulaşabilir misiniz? Hayır. Tabiki size verim sağlamayan kullanıcılar olacak. Zaman geçtikçe siz geliştirdiğiniz stratejiler ve optimizasyonlarınız ile hedeflediğiniz kullanıcı ağını daraltacaksınız.

Burada optimizasyon yaparken nihai amacımız, reklam kampanyamız için en verimli kullanıcı kitlesine ulaşmaktır. Yani hedefin için hedefle!

Yüzme eğitimi hizmeti veren bir markanız var. Müşterinizin sizden beklediği telefon araması yoluyla yeni müşteriler kazanmak. Burada kendinize soracağınız bir soru olacak: Kimler yüzme kursuna ilgi duyar?

Bu kitleyi, sizin için verimli olan kitleden nasıl ayıklayacaksınız? Tabiki optimizasyonla. Önce bir hedefleme yapacak, dönüşümlerinizi izleyeceksiniz. Doğru stratejiler ile ilerlediğiniz takdirde; ulaştığınız 1M + kitle, 300K gibi sayılara inecek, dar ve verimli bir kitleye reklam gösterimi yapılarak daha az bütçe harcayıp daha çok dönüş alacaksnız.

Şimdi doğru hedefleme seçeneklerini inceleyelim;

1. Alakalı Kullanıcıya Etkili Reklam

  • Arama ağı reklamlarınızdan yüksek verim almak için kalite puanı odaklı bir kampanya kurgusu hazırlamalısınız. Kullanıcının faydasına yönelik kurgulanmış bir arama ağı kampanyasından istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Bir örnek: Konut projesi satışı yapan müşteriniz var ve form dönüşümü takip ediyorsunuz. Bir konut projesi kampanyası oluşturdunuz. Konut projesi kelimesini geniş eşlemeli kullanmak yerine sizin için önemli olan spesifik kelimeleri kullanabilir, bunu reklam gruplarına ayırabilirsiniz.

Reklam Grubu 1: Yaşamkent Konut Projeleri

Reklam Grubu 2: Çayyolu Konut Projeleri

Reklamınızda ise mutlaka hedef kitlenize dönüşümü gerçekleştirmeye sevkedecek bir call to action ifadesi ya da bütçesi olmalı.

“Yaşamkent Konut Projeleri — X Konutlarında İndirim”

2. Arama Terimleri Kontrolü

  • Bir diğer önemli nokta, düzenli arama terimleri kontrolü.

Aşağıdaki aramadaki gibi “teşhir koltuk takımı” arayan bir kullancı, bu reklamların hiçbiriyle ilgilenmeyecektir.

Ondan dolayı teşhir kelimesi, bu kampanya kurgusunda mutlaka negatif kelime listelerinin içinde olmalı. Unutmayın; tıklandığınız her alakasız anahtar kelime, dönüşüm hedefli kampanyanızda EBM’nizi yükseltecektir.

  • Bir arama ağı kampanyasında dönüşüm maliyetinizi düşürmek istiyorsanız bu gibi optimizasyonlar yapmayı beklemeden, öngörüleriniz ile negatif kelime önlemleri alabilirsiniz. Nasıl mı?

keywordshitter.com ile anahtar kelime planlayıcının yer ve dil seçme zahmetlerine katlanmadan, en fazla aranma hacmi olan kelimeleri listeleyebilirsiniz. Çıkardığınız liste ile negatif anahtar kelimelerinizi rahatlıkla ayıklayabilirsiniz.

3. Reklam Alanınızı Uzatın

  • Reklam uzantıları, arama ağı reklamının performansını etkileyen muhteşem bir detay. Siz zaten hali hazırda site bağlantı, callout ve snippet uzantılarını kullanıyorsunuzdur. Promosyon uzantılarını da reklamlarınıza dahil ederek, markanızın kullanıcıya sunduğu kampanyalara arama sonuçlarında yer verebilirsiniz. Bunu yaparken kampanyanızın geçerlilik tarihini de reklamlarınıza eklemeyi unutmayın. 🙃

Ne kadar uzantı kullanırsanız reklam alanınız o kadar uzayacak, kullandığınız etkili metinler ve uzantılar kullanıcıya güven sağlayacaktır.

Mobil cihazlardaki gösterimlerinizde reklam alanınız fazla yer kapladığı için diğer reklam aşağıda kalacak, kullanıcı sadece sizin reklamınız ile karşılaşacaktır.

  • Unutmadan, mobil telefonla tıkla ara dönüşümü takip ettiğiniz bir müşteriniz için ileri düzey tekliflerden telefon uzantısına artı teklif verebilirsiniz. Biz yaptık, çok güzel oldu. 😎

Şu an için sadece telefon uzantısında geçerli olan bu özellik, yakında gelecek güncelemelerle hangi uzantılarda uygulanacak, takip ediyor olacağız.

4. Görüntülü Reklam Yerleşimlerini Kontrol Edin

  • Kampanyanızın hedefini göz önünde bulundurarak mobil yerleşimleri negatife atın. Linkleri aşağıya bırakıyorum. 🙃

adsenseformobileapps.com

476954712.adsenseformobileapps.com

com.labpixies.colordrips.adsenseformobileapps.com

  • Sizin için önemli olan yerleşimleri ayrı bir kampanyada hedefleyin. Daha açıklayıcı olursak: Bir giyim markası müşteriniz var ve onbinlerce web sitesininin yanında sizin için mükemmel dönüşümler getiren birkaç site var. Bu siteler için ayrı kampanya oluşturabilirsiniz. Böylece bu siteye giren tüm kullanıcılara ulaşır, farklı teklif stratejileri gibi optimizasyonlarla dönüşümlerinizi yükseltmeyi hedefleyebilirsiniz
  • Bunun dışında çoğunlukla çocuk kitlenin tıkladığı, reklam alanları çok fazla olduğu için çok fazla reklam gösterimi olan oyun sitelerini de negatif yerleşimlere atmak sizin yararınıza olacaktır.

Buraya tıklayarak listeyi indirebilirsiniz. (İyi bilgi. 😎)

5. Youtube Trueview to Action IN, Standart Trueview OUT

Trueview to action kampanya modeli, videoya belirgin CTA’lar (harekete geçirici mesajlar) ve başlık metni eklenerek potansiyel müşterilerin ve dönüşümlerin yönlendirilmesine yardımcı olur.

Bu video kampanyası alt türünü kullanarak, müşterilerinizi ürün veya hizmetinizi keşfetmeye, iletişim bilgilerini paylaşmaya ve işletmeniz için değerli başka işlemler yapmaya teşvik edebilirsiniz. Artık YouTube kampanyalarınızı açarken Truview to action modelini kullanarak açmanızı öneririz. Çünkü önceden YouTube, ağırlıklı olarak marka bilinirliliği hedefli bir mecra olarak düşünülürken, artık bu şekilde kampanyalarınıza dönüşüm de sağlayabilir.

Burada küçük bir bilgi vermekte fayda var, bu kampanya dönüşüm odaklı çalıştığı için hesabınızda mutlaka dönüşüm takip ediyor olmalısınız. Açtığınızda standart trueview gibi gösterim ve izlenme almıyorsa, hedef EBM maliyetini yükseltin, eğer gösterimlerinizde bir sorun varsa ve hedeflemenizden kaynaklı olduğunu düşünmüyorsanız, maliyetten kaynaklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

Dijital Pazarlamayla İlgili 98 İstatistik ve Gerçekler

Dijital Pazarlamaya Ait Bilgiler Sizce sosyal medya, diğer dijital pazarlama kanallarına kıyasla ne kadar efektif? Sizce müşteriler markaları gerçekten dinliyor mu? B2B (Bussiness to Bussiness — Şirketler Arası Pazarlama gibi bir anlamı var..)…
Devamını Oku