Facebook Etkileşiminizi Artırmak İçin 3 Yöntem

Total
Shares

Facebook günlük 890 milyon aktif kullanıcısı ve günde milyarlarca paylaşımın yapıldığı platform haline geldi. Kullanıcıların ve facebook sayfalarının paylaşımları arttıkça hedeflenen kullanıcılara ulaşabilmek daha da zor hale geldi.

Agorapulse’in yaptığı araştırma şuan sayfaların ortalama etkileşimi %8.6 iken bu rakam minimum %2.1 maximum %18.4 arasında organik etkileşim değişmekte olup sayfaların stratejilerine ve büyüklüğüne göre değişmektedir.

Facebook’da erişim ve dolaylı olarak etkileşiminizi artırmak için neler yapılabilir bunu size 3 adımda aktaracağım..

 

1) TRENDLERİ TAKİP EDİN!

Facebook trending modülüyle en çok konuşulan paylaşımları daha ön plana çıkararak kendi yaptığı testlerde %6 daha fazla etkileşim sağladığını açıkladı. Aşağıda görebileceğiniz gibi yeni vizyona giren bir film hakkında yapılan yoğun etkileşimler konuyu trend haline getirmiştir. Paylaşımlarınızı trend olaylar ile doğru ilişkilendirebildiğiniz takdirde etkileşiminiz direkt olarak %6 dolaylarında artacaktır.

Paylaşımlarınızı trend konularla ilişkilendirmek ve etkileşimi artırmak için yapmanız gerekenler;

  • Trend’in kaynağını içeren doğrulanmış facebook sayfasını etiketlemek;
  • Paylaşımınızı trend konuyla ilişkilendirerek hashtag kullanmak.

Trend konular facebook ana sayfanızda ki sağ üst alanda görünmektedir. Türkiye’de bu özellik henüz gözle görünür şekilde aktif olmasa da arka planda aynı algoritma işlemeye devam etmektedir.

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir; ünlü bir sanatçı skandal yarattığında ya da iPhone 6 lansmanı sırasında facebook news feed’inizde neredeyse farklı paylaşımlar görmeniz mümkün değildi. Burdan da anlaşılıyor ki gündemi takip etmeniz zor değil, özellikle ülke gündemlerinden ilham alabilirsiniz.

Günde milyonlarca paylaşım ve milyarlarca beğeni alan facebook artık odak noktası olarak gündemi takip edip yorumlayacağınız bir platform haline dönüştürmekte. Keza facebook resmi vimeo kanalındaki video’da görebileceğiniz gibi trending özelliği mobil platformların da odağında yer alacağa benziyor. Anlaşılan bu algoritmik değişim en çok haber sitelerine yarayacak fakat her kullanıcının bunun bilincinde olarak içeriklerini gündemle ilişkilendirerek çeşitli kazanımlar sağlayabilirler.

2) Özgün olun, fark yaratın!

İçerik kraldır. Bir önceki blog post’umda ayrıntılı şekilde bahsettiğim gibi dijital pazarlama alanlarındaki herşey içerik odağına doğru ilerliyor. Kullanıcılara yönelik yapılan çalışmaları arama motorlarının yanı sıra facebook da ödüllendiriyor.

Peki özgün ve fark yaratarak nasıl daha fazla etkileşim sağlayabiliriz?

Özgün İçerik ve Kullanıcı Deneyimi

Arama motoru algoritmalarında olduğu gibi facebook için de içerik kraldır. Özgün bir şekilde yazılmış açıklama ve daha önce facebook’da hiç paylaşılmamış fotoğraf paylaşımlar ile facebook geliştirdiği teknolojiler ile özgünlüğünü ve kullanıcılara ne kadar faydalı olabildiği algılanmaktadır. Bu şekilde özgün paylaşılan içerikler de diğer kopya paylaşımlara göre çok daha fazla erişim ve etkileşim sağlamaktadır.

Etkili bir içerik ile peki nasıl daha çok etkileşim sağlayabiliriz;

  • Kendinizi Analiz Edin

Etkili bir içerik sunabilmek için öncelikle kitlenizi ve neye en çok eğilim gösterdiğini öğrenmeniz gerekir. Facebook insights ile en çok etkileşim alan paylaşımlarınızı inceleyin ve ortak noktaları arayın!

  • Paylaşım Hedeflemeyi Kullanın

Paylaşımlarınızı cinsiyet, yaş, lokasyon, dil ve bazı diğer opsiyonlara göre hedeflemeniz mümkün. Bu şekilde hedefleme yaptığınız paylaşımlarda daha spesifik içerikler oluşturabilir böylelikle daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz.

  • Emoticons Kullanın

Paylaşımlarda kullanılan emoticons %33 oranda yorumları, %57 ise beğeniyi artırdığı yapılan bir araştırmada önemle altı çizilmiştir. İçeriklerinize bir ruh katabilmek için insan psikolojisine en samimi gelen emoticons’ları kullanın!

40 Karakter Kuralı

En çok etkileşimi sağlamak için açıklama alanına yazacağınız içeriği mümkün olduğu kadar kısa tutmanız gerekli. A Buddy Media study’nin 100 popüler facebook sayfası üzerinde yaptığı araştırmada 40 karakter ve daha az açıklama girilen postların en çok etkileşim sağladı saptanmıştır.

Bir diğer araştırmada gösteriyor ki minimum etkili içerik maximum etkileşimi getirmektedir. BlitzLocal Studied’in 11.000 sayfa üzerinde yaptığı incelemede açıklama alanı kısaldıkça daha fazla etkileşim sağlayarak daha fazla beğeni, yorum ve paylaşıma dönüştüğünü açıklamıştır.

Bu kadar az karakter ile paylaşım nasıl yapabiliriz diye sorular duyar gibiyim, işte bir kaç örnek:

Link Kullanmayın, Çağrıştırın!

Kullanıcılar websitelerine trafik sağlamak için link paylaşımları yapsa da facebook tarafından erişimi kısıtlanarak fotoğraf, status ve video erişimlerine göre çok daha az kitleye ulaşmaktadır.

SimpleMeasured verdiği bir örnekte e-ticaret yapan bir firmanın fotoğraf olarak bir ürünü linksiz paylaştığında 123 paylaşım, 419 beğeni ve 6 yorum almıştır. Ertesi gün aynı ürünün websitesi linki olarak paylaşıldığında ise 27 paylaşım ve 2 yorum ile kısıtlanmıştır. Bu yapılan örneğe göre fotoğraf 18 kat daha fazla link’e göre etkileşim sağlamıştır.

Facebook direkt link paylaşmlarının haricinde fotoğraf ile link paylaşımı hatta fotoğraf üzerine yazılı linkleri dahi tesbit ederek erişimlerini kısıtlamaktadır.

Peki ne yapmamız gerekiyor, nasıl daha fazla etkileşim sağlayarak websitemize trafik sağlayabiliriz?

Sorunun cevabı size önerebileceğim bir kaç trick’le mümkün olabiliyor..

  • Link Çağrışımı Yapın

Fotoğraf paylaşımınızda açıklama alanına kullanıcılara etkileşim sağlayacak şekilde çağrışımlar yapılabilir. Aşağıda örneklediğimiz gibi bunu çoğaltarak çeşitli çağrışımlar oluşturabilirsiniz.

“Google’da ‘tunalı hilmi’ olarak arat hemen ilk çıkan siteye tıkla ve fırsatı yakala!”

“Bizi instagram ve twitter hesabımızdan @flatartagency olarak takip edebilirsiniz”

  • Yorumları Kullanın!

Link erişimini artırmak adına bir çok şey denedikten sonra alternatif belki de etik olmayan bir yöntem keşfettim: yorumlar! Facebook’un geliştirdiği yazılımlar bir fotoğraf yada video içerisinde link bile link olduğunu algılayarak erişimi kısıtlıyor fakat sayfa sahibinin yaptığı yorumun her zaman en üstte yer alması ayrı bir dilemma. Fotoğraf ile yada status olarak bir paylaşım sonrası kullanıcıların yorumlarına göre cevap olarak istenilen link paylaşıldığında facebook erişimi kısıtlayamıyor üstelik yazılan yorumunuz ile birlikte link yorumların en üstünde görünüyor. Dolayısıyla paylaşımınızla ilgilenen kişileri websitenize ziyaretçi olarak kolaylıkla dönüştürebiliyorsunuz!

Bu yöntemi şöyle özetleyebilirim;

Fotoğraf ile birlikte açıklamanızı yazarak paylaşımınızı yapın. 15 dakika bekleyin, facebook bu paylaşımda link olmadığını algılması için biraz süre gerekiyor. Süre içerisinde size maximum erişimi ve etkileşimi sağlayacaktır. Sonrasında yazacağınız yorumdaki link erişim devam ederken tüm kullanıcılara görünecek ve inanılmaz geri dönüşler alacaksınız.

Bu yöntemi yönettiğimiz Tunalı Hilmi Caddesi sayfasında deneyimledik ve inanılmaz sonuçlar aldık. Yukarıda görebileceğiniz gibi $3 dolar bütçeyle 191.232 organik, 38.720 ücretli erişim sağlanmıştır. Yorum olarak yazılan linkle ise 2k trafik elde edilmiştir.

Makale’mi biraz illegal olabilecek bir tavsiye ile bitirirken umuyorum ki bu tavsiyelerim yanlış kullanımlara sebeb olmaz, çünkü şuna emin olmalısınız ki facebook’da çalışan 9.953 tane mühendis var ve bu sistemleri geliştirmek için her gün çalışıyorlar. Özet olarak tek yapılması gereken kullanıcı odaklı düşünmek! Paylaştığınız linkin bile sayfanızla ilişkili içeriğe sahip olup olmadığını algılayan bir sistem mutlaka sizin verdiğiniz özverileri ödüllendirecektir!

Gelecek hafta facebook’un gizlilik politika ihlalleri hakkında size ayrıntılı bilgi vereceğim.

Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook dinamik reklam, e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar. Facebook dinamik…
Devamını Oku