Doğru Dijital Reklam Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Total
Shares

Hedef kitleye doğrudan mesaj verme imkanı veren dijital pazarlama, küçük büyük tüm işletmeler için kullanıma uygun ve getirisine göre oldukça düşük maliyetli bir sistemdir. Müşterin tam ihtiyacı olduğu anda online olarak onlara ulaşma imkanı sağlanan bu sistemde, hızlı geri dönüşler sağlamak mümkün.

Dijital Reklam ve Dijital Pazarlama

Dijital reklamın her bir görseli, videosu veya yazısı dijital pazarlamayı oluşturur. Google gibi büyük arama motorları, popüler web siteleri dijital reklam mecralarının en başında gelir. Getirdiği geri dönüşlerle, klasik pazarlama anlayışının önüne çıkan dijital reklam ve pazarlama, birçok unsura bağlı olarak sonuç aldığı için pazarlamanın doğru yapılması büyük önem taşır. Zamana karşı yarışan dijital pazarlamanın en önemli hedef ve unsurlarından biri de kısa zamanda akılda kalıcı mesajları doğru kitleye ulaştırmaktır. Bu noktada tasarım büyük önem taşır. Şimdi tasarımın pazarlamadaki önemini ve bu konuda yapılan yanlışları inceleyeceğiz.

1) Akılda Kalıcılık

Kullanıcının dijital reklamla karşılaştığı alandan çıktıktan sonra da verilmek istenen mesajın kullanıcının aklında kalması çok önemlidir. Reklam alanlarında yayınlanacak olan bannerlarda kampanyanız, ürünleriniz ve markanız (pazarlama planı ve stratejisi neye göre şekillenmişse) gölgelenmemeli, profesyonelce öne çıkarılmadır. İhtiyaç durumunda veya bir sonraki dijital reklamla karşılaşma anında kişilerde ‘evet ben bunu görmüştüm’, ‘burada kampanya var’ gibi ifadeler uyandırmalıdır. Uyumlu zıt renk kullanımı, tipografi oyunları, doğru seçilmiş bir kontrast, akılda kalıcı bir slogan ile bu amaca ulaşmak mümkün.

2) Bilgiyi Doğru Zamanda Kullanıcıya Verme

Dijital pazarlama hedef kitlesi, bir mouse hareketi veya bir parmak hareketiyle bir anda, çok kısa sürede sayfanın içinde gezinebilen kullanıcılardan oluşur. Özellikle mobil kullanımlarda bu süre daha da azalmaktadır. İnternet kullanımının mobil üzerinde yoğunlaştığı düşünülürse zaman kavramının dijital reklam için önemli bir yarış kulvarı olduğu da söylenilebilir. Eski usul tv reklamlarında ana mesaj son anda verilebilirken dijitalde bunu yapmak büyük bir kusur haline gelebilir. Özellikle videolu içeriklerde kullanıcılar ilk saniyelerden içeriği kapatmaktadırlar. Bu yüzden dijital alanda tasarım ve içeriklerde mesaj ya baştan verilmeli ya da devamını merak ettirip kullanıcıyı bekletmeye yönelik olmalıdır. 3 Soru ile videolu içeriğin doğruluğu kontrol edilebilir:
1- İçeriği izlerken kişide merak uyandırılıyor mu?
2- İçeriğin tamamını izlemek için kullanıcılar belli uyarılar gönderiliyor mu?3- Kullanıcı sıkılmadan verilmek istenen ana mesaj ulaştırılıyor mu?

3) Kitlesel Tepkiler Çekmeyecek Tasarımlar

Geleneksel reklam alanında sıkça yapılan bazı yanlışlar dijital reklam anlayışında da devam etmektedir. Farklı kitleler tarafından farklı yoruma açık olacak reklamlar sizi ciddi bir müşteri kaybına uğratabilir. Örneğin, tarihi bir dokusu olan mobilya reklamı için tarihten önemli bir kişiyi öne çıkarmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için çıkaracağınız kişinin herkes tarafından sevilmesi mümkün olmasa bile ciddi tepki toplamaya elverişli biri olmaması gerekir. Aksi takdirde kartopu etkisi ile büyük tepkiler toplayabilirsiniz.

*Kartopu Etkisi: Bir olay veya haberin zaman içinde büyüyüp kontrol edilemez derecede bambaşka bir hal alması.

4) Renk Algoritması

Web sitelerinde yer alacak bannerların tasarımı yapılırken proje konusunda temel bilgi edinilmelidir. Çünkü renklerin kişilere verdiği mesajlar,oluşturdukları tepkiler uzmanlar tarafından kanıtlanmış olup tasarımın pazarlamaya vereceği büyük bir destektir. Renk dillerinin kullanımının yanı sıra renk seçimi yapılırken de dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Renkler insanlar tarafından fark edilir olarak seçilirken aynı zamanda tasarım bütünlüğüne uygun olmalıdır. Aynı renklerin farklı tonları üst üste kullanıldığı zaman yazıyı okutmanın zorlaşacağı unutulmamalı, zıt renklerde uyum ve kontrast sağlanmaya çalışılmalıdır. Güzel tasarım yapmak adına (eğer tasarımla ilgili bir pazarlama yapmıyorsanız) ana amaçtan yani pazarlama amacından çıkılmamalı, amaç görselle gölgelenmemelidir.

5) Farkındalık Yaratmak

Reklam bannerları metin ağırlıklı sitelerde çıkacağı gibi video ve görsel ağırlıklı sitelerde de görüntülenecektir. Metin ağırlıklı bir sayfa içinde dikkat çekmek nitekim daha kolaydır. Ancak görseller ve videolar için aynı durum pek söz konusu değil. Hazırlanan dijital reklamların tüm alanlarda görünür ve fark edilir olması gerekmektedir.

6) Kısa Net ve Akılda Kalıcı Metinler

Dijital reklam banner alan ölçüleri 20–30 farklı şekilde tasarıma girer. Büyüklü küçüklü olarak hazırlanan bu tasarımlarda yazılar için kısıtlı bir alan bulunmaktadır. Bu alanda kullanılacak yazı, reklamın amacına uygun olarak en kısa ve akılda kalıcı nitelikte olmalıdır.

7) Görsellerin Doğru Bilgiyi Yansıtması

Genel olarak yapılan hataların biriside görsellerin kesilmesi veya gerçeği yansıtmamasıdır. Özellikle proje ve seçilen ürünlerin tamamının yer almaması ve bunların yanlış kullanılması kitleye yanlış bilgiler verir. Yanlış bir algıyı değiştirmek daha sonrasında yeni bir algı yaratmaktan daha zor olacaktır. Örnek vermek gerekirse, birkaç yapıdan oluşan bir projede tek bir binayı kullanmak, dört parçadan oluşan bir koltuk takımının üç parçasını göstermek gibi. Aynı zamanda gerçeği yansıtmayan, karşılayamayacak kadar büyük bir beklentinin yaratılması da reklam verene uzun vadede zarar verecektir.

8) Doğru Büyüklükte İmge ve Simgelerin Kullanılması

Görünürlüğü en üst seviyeye çıkartmak için logo, sembol ve imgelerin gereğinden büyük olması kullanıcının gözünü yoracağı için kullanıcı kitlesinde kötü bir imaj yaratabilir. Ayrıca akılda kalıcılık için son zamanlarda karmaşadan uzak minimalist tasarımların arttığı görülmektedir.

9) Güven Vermeyen Web Sitesi Tasarımları

E-ticaret ile uğraşanlar için çok önemli olan bu konuda bir kaç dikkat edilmesi nokta var. Sıcak temas olmadan satış yapmaya çalışılan bir platform olan e-ticaret sitelerinde sanal ortamda kullanıcıya güven verilmesi gerekmektedir. Bunun için site tasarımı büyük önem taşır. Kullanılan renkler ve fontlarkullanıcıya güven vermeye yönelik olmalıdır. Tasarım ürünlerin önüne geçmemeli ve aşırı paradax kullanımı ile analiz yapan kitlenin dikkati dağıtılmamalıdır. Bu bilgiler site içeriğine ve kullanıcılarına göre değişiklik gösterebilir.

Yönettiğiniz veya katkıda bulunduğunuz dijital reklam kampanyalarınıntasarım hizmetini yukarıdaki maddelere göre kontrol edebilirsiniz. Ancak dijital reklam ve pazarlamanın kapsamlı olması durumunda bir uzmanla çalışılması gerektiğini unutmayınız. Geleneksel yöntemler yerine dijital reklamcılığı tercih ettiren 4 Sebep için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

Yeni Başlayanlar için: Google Ads’de Uygulanması Gereken 5 Optimizasyon Önerisi ✅

Google Ads’in kapsamını, sertifika sınavlarından, aldığınız eğitimlerden, okuduğunuz makalelerden biliyorsunuz. Teoride anlatılan her şey bir mantığa dayalı ve güzel. Fakat hesap yönetmeye başladığınızda, Google Ads’e dair bilgi birikiminizin yetersiz kaldığını…
Devamını Oku