Dijital Pazarlamayla İlgili 98 İstatistik ve Gerçekler

Total
14
Shares

Dijital Pazarlamaya Ait Bilgiler

Sizce sosyal medya, diğer dijital pazarlama kanallarına kıyasla ne kadar efektif?

Sizce müşteriler markaları gerçekten dinliyor mu?

B2B (Bussiness to Bussiness — Şirketler Arası Pazarlama gibi bir anlamı var..) sosyal medya pazarlamasının B2C (Bussiness to Customer — İşletmeden Tüketiciye) kullanımından farkı nedir?

Hangi ağ bütün sosyal trafiğin yarısını B2B web sayfalarına ve bloglara götürüyor?

Ne tür facebook paylaşımları daha çok kitleyeyle buluşuyor?

Müşterilerin %91’i günlük olarak neyi kontrol ediyor?

Pazarlamacıların yarısından fazlası neyi gelecek 12 ay için en kritik alan olarak belirliyor?

Tüm bunların cevabını ve 98 dijital pazarlama ile ilgili gerçekleri ve istatistiklerini sizinle paylaşacağım.


21 Sosyal Medya İstatistiği

 1. B2B pazarlamacıların %54’ü hedef müşterilerini sosyal medya üzerinden belirlediklerini söylüyorlar. (CMO)
 2. En büyük sosyal medyalar arasında YouTube en çok web site trafiğine sahip, ardından sırasıyla Google+, LinkedIn ve Twitter. Reddit ve StumbleUpon ise en az ziyaretciye sahip. (VentureBeat)
 3. B2C markası için verilen sosyal medya pazarlamasının değeri çok mu abartılmış? Amerikada bulunan müşterilerin yüzde 68’i sosyal medyada paylaşılan markaları “çoğunlukla” veya “hiçbir zaman” dikkate almadıklarını belirttiler.Ve müşterilerin yüzde 83’ü “sosyal medya pazarlamalarıyla kötü deneyim” yaşadıklarını belirtti. (Experience: The Blog)
 4. Sosyal medyalar üzerinde bulunan marka reklamları marka tanıtımlarının en güvenilmez şekli ve geleneksel medyaya olan güvenin çok daha altında. (Experience: The Blog)
 5. “Prestijli” tüketici markaları arasında 4 yılı aşkın süredir yeni müşterilerin %0.25’inden azı Facebook’dan, %0.01’inden azı Twitter’dan edinilmiştir. (Experience: The Blog)
 6. Yine de — 2014 yılında markaların %80’i sosyal medya siteleri üzerinden reklam yapmıştır. (DashBrust)
 7. Fakat — sosyal medya, pazarlamacılara birşeyler satmak için efektif olabiliyor. Facebook’da profesyonel pazarlamacıların, sıradan müşterilere oranla bir markayı beğenme olasılığı %50’i, Twitter’da bir markayı takip etme oranı %400, Facebookta birşeyi görüp alma olasılığı oranla %100, Twitter’da bir tweet görüp alma olasılığı oranla %150 daha fazladır. (Experience: The Blog)

— — İstatistiklere göre anlaşılıyor ki, sosyal medyaya verilen reklamların amacı muhtemel müşterileri markaya alıştırmak. Asıl amacı ise pazarlamacıları etkilemek. — -

 1. CMOların (Pazarlama Kurulu Başkanı) sadece %20’si müşterilerle sosyal ağlar üzerinden temas kurup iş birliği yapıyorlar. (MarketingLand)
 2. Fakat markaların sadece %24’ü “sosyal dinleme” yaptıklarını söylüyor. (DashBrust)
 3. Facebook ve Twitter gibi sitelerde, müşterilerin %18’i markalar tarafından paylaşılan postlara güveniyorlar. (MediaPost)
 4. Şuan şirketlerin %78’i sosyal medya ya adanmış bir takıma sahipken, sadece %26’sı sosyal medyayı işletme stratejilerine tamamen entegre ediyor. (DashBurst)
 5. Yinede, Sosyal medya, müşterilerin %93’ünün alım kararlarını etkiliyor. Çünkü %90’ı arkadaş tavsiyelerine güveniyor.Ama sadece %14’ü reklamlara güveniyor. (#Socialnomics 2014)
 6. Hızla yükselen SMBlerin (Small-Mediumsized Bussiness — Küçük ve Orta dereceli işletmeler) %82si sosyal medyanın yeni müşteriler çekmekte yararlı olduğuna inanıyor. (Business to Community)

— — Sosyal Medya uzerinden yapilan pazarlamanın henüz çok genç olduğunu burdan anlıyoruz. Ama hızla büyümekte olduğu ve ileride daha çok olması aşikar. — -

 1. Pazarlamacıların %58’i sosyal medyada gösterdikleri çabanın yeni müşteriler çekmekte yararlı olduğunu söyledi.Sosyal medya, telemarketingden ve ppc(Pay-per-click — Reklamlara her tiklamada reklam para öder) den daha yararlı olduğunu söylüyor. (Business to Community)

*** Bu söylentinin kısmen doğru olduğunu düşünmüyorum, çünkü telemarketing her nekadar insanları rahatsız eden bir pazarlama taktiği olsa da, müşterilerle birebir ilişki kurmaları, kazançlarını pozitif olarak diğer bütün direkt pazarlamadan daha çok etkiler.

 1. Facebook eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en kalabalık nüfusa sahip 3. ülkesi olurdu. Bu istatistiği daha öncede görmüş olabilirsiniz. Ama bilmediğiniz, WhatsApp dünyanın 5., Google+ 7., LinkedIn 9. ve Twitter 10. en kalabalık nüfüsa sahip ülkesi olurdu. (#Socialnomics 2014)
 2. 2013`de online satış yapan dükkanların ortalama sipariş değeri sosyal medyanında katkısıyla 46 dolar idi. (AddShoppers)
 3. İnsanlar haberleri %60 oranında televizyondan, %29 oranında gazetelerden öğrenirken %28 i sosyal medyadan öğreniyor.Bunları %18 oranı ile radyo izliyor.
 4. Müşteri hizmetlerinin yardımlarının çoğu (%40’ı) telefon ile gerçekleştiriliyor. %18’i müşteri himetlerine e-maille ulaşırken %13’ü eService(web üzerinden veya online chat aktivitesiyle) desteğiyle bağlanıyor.Bu yıl eService desteğinin kullanılması, %53 oranında yükseleceği düşünülüyor. (Bluewolf)
 5. Girişimcilerin %90’ı müşteri hizmetlerine sosyal medya üzerinden yanıt verdiklerini söylüyor. Buna rağmen müşteri hizmetlerine twitter üzerinden ürünleri ile ilgili kötü tweet atan müşterilerin %58’i cevap almadığını belirtiyor. (Bluewolf)
 6. Cevap verenlerin ise, cevap verme süreleri ortalama 9 saat sürüyor. (Social Media Slant)
 7. İlk 100 deki 75 şirket Google+ bulunmakta. (Social Media Slant)

— — Sosyal medyanın bu kadar kısa bir sürede bukadar yaygın halde kullanılması, kullanımın günbegün artması, bu istatistikleri 2 veya 3 yıla kadar alt-üst edeceğe benziyor. İstatistikler, şirketlerin önümüzdeki yıllarda sosyal medyalara çok daha fazla dikkate alacağını, satış ve müşterilerle iletişim stratejilerinde sosyal medyaya büyük bir ağırlık verecekleri yönünde bir izlenim oluşturuyor.


4 Dijital Pazarlama İstatistiği

 1. 2013’de ilk defa pazarlamacılar ürünlerini tanıtmak için televizyondan çok internet ortamına para harcadılar. (Toplamda 42.8 milyon dolar) (MediaPost)
 2. 2013’de Amerikadaki pazarlamacılar 12.8 milyar doları online reklama harcadılar. (MediaPost)
 3. Profesyonel pazarlamacıların %81’i 3 yıl içinde dijital pazarlama teknolojileri yüzünden yaptığı işlerin değişeceğine inanıyor. (FierceCMO)
 4. Pazarlamacıların %76’sı başarılı olabilmek için daha fazla bilgi odaklı olmalaya ihtiyacı olduklarını söylüyor ve %74’ü “pazarlama aktivitelerini yürütmek için bilgiyi yakalayıp kullanmak yeni bir gerçeklik” olduğunda hemfikir. Ama bunların sadece %39 u pazarlama stratejilerini belirlerken müşterilerin bilgisini ve davranışlarını kullandığını rapor etmiş. (FierceCMO)

— — Müşterilerin davranışarını, ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilmenin ne derece önemli olduğunu Amazon.com e-ticaret sitesi çok net bir şekilde gösterdi. Müşterilerin nelere en çok ihtiyacı olduğunu bilmek, onların ihtiyaçlarına yönelik bir çalışma içerisine girmek, elinizde geleceğe ait bir kanıt bulundurmak, hem müşterileri elinizde tutmanıza, hem de müşteri kazanmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.


7 İçerik Pazarlama İstatistiği

 1. Pazarlamacılar 2014’de içerik pazarlamayı ve sosyal medya etkilişimini dijital pazarlamanın öncelik sırasında ilk 3 de tuttular. (B2B Marketing Insider)
 2. Tüketici pazarlaması mobil ile ilgili, B2B ise içerikle. Şirketlerinin 2014’de “en çok heycanlandıran fırsatı”nı sorduk, Tüketici pazarlamacılarının %22’si mobile derken sadece %10 B2B pazarlamacıları mobile dedi. Öte yandan, B2B pazarlamacıların %24’u içerik pazarlamasını şirketlerinin en büyük fırsatı olarak değerlendirdi. (B2B Marketing Insider)
 3. Alıcı takımında B2B alım kararı, genel olarak daha uzun sürüyor ve daha çok insanı kapsıyor. Alıcıların %58’i geçmişe göre, araştırmada daha çok zaman harcadıklarını söylüyor. %53’ü arkadaş tavsiyesine göre hareket ettiklerini, %65’i ise aldığı ürünün tedarikçi içeriğinin belirli bir etkileyiciliği olduğunu söylüyor. (Marketing Interactions)
 4. İş alıcılarının %88’i tedarikçi seçiminde online içeriğin büyük bir rol oynadığını söylüyor.Buna ragmen katılımcıların sadece %9’u tedarikçileri güvenilir içerik kaynağı olarak görüyor(Orandaki zıtlığa bak..); Alım esnasının farkındalık ve değerlendirme fazına karşı en etkileyici içerik türleri parti onaylanmış araştırma raporları ve çalışmalarıdır. (MediaPost)
 5. İş alıcıların %68’i içerik sağlamaya arama motorlarında ve portallarında başlıyor. %40’ı tedarikçi websitelerine gidiyor ve %25’i güvenilir bir kaynaktan veya arkadaştan gelen bir e-mailden başlıyor. (MediaPost)

*** Arkadaş tavsiyesi, kullanıcı yorumları en güvenilir kaynak olarak gözüküyor. Bu durumda şirketlerin dikkat etmesi gereken en önemli adım müşteri memnuniyeti!! ve ürün kalitesi.

 1. İş alıcılardan sağlanan içeriğin en çok rağbet gören 3 tipi sırasıyla kapasmlı bir sektor anketi ve çalışmaları (%52); ürünler ve çözümler ile ilgili teknik detay(%44); ve analist incelemesi ve tavsiyeleri(%43). (MediaPost)
 2. 2014’de B2B pazarlamacıları müşteri elde etmek, müşteri özelliklerine etki etmek, eğitmek ve bağlamak için dijital içerik paylaşımlarına tahmini olarak 16.6 milyar dolar harcadı. (MediaPost)

19 B2B Pazarlama İstatistiği

 1. B2B pazarlamacıların çoğunluğunun(%62) efektif bulduğu tek site LinkedIn, daha sonra ise twitter geliyor. (%50) (CMO)
 2. Ortalama B2B pazarlama bütçesi, gelirin %2si. (CMO)
 3. En yüksek para ödenilen pazarlama işi B2B’de. (CMO)
 4. B2B web sitelerine gelen trafiğin %60’ı Facebook, Twitter ve LinkedIn den gelmektedir. (SteamFeed)
 5. Teknoloji firmalarının %34’ü dijital pazarlama aktivitelerine yatırım yapmak için geleneksel reklam bütçelerini düşürdü. (SteamFeed)

*** Önümüzdeki senelerde bu dijital ortamda yapılan pazarlama daha da önem kazanıcak gibi gözüküyor. %34 şuan için çok düşük bir rakam.

 1. B2B alıcılarının sadece %6 sı muhtemel tedarikçinin sosyal medya üzerindeki aktivitelerinin alım seçiminde “çok” etkili olduğunu söylüyor.%30’u ise “önemli fakat anlaşmayı bozacak bir etkisi yok” dedi. (Content Marketing Institute)
 2. Öte yandan, alıcıların %55’i eğer tedarikçilerin iletişim bilgileri websitelerinde kolayca bulunamıyorsa direkt eliyorlar. (Content Marketing Institute)
 3. Alıcıların büyük çoğunluğu tedarikçilerle e-mail yoluyla (%81) veya telefon ile (%58) bağlantı kurmayı tercih ediyor.Sadece %17’si canlı bağlantı kuruyor ve %9’u sosyal medya üzerinden konuşuyor. (Content Marketing Institute)
 4. Anasayfa ve Ürünler/Servisler sayfasından sonra muhtemel tedarikçilerin Hakkımızda sayfası , alıcılar için en önemli sayfadır. (Content Marketing Institute)

— — Web sitelerinin kolay kullanılabilirliği, içeriğinin sade ve anlaşılabilir olması, müşterilerin ulaşabilmesine olanak sağlamanması, şirketin kazancında büyük rol oynuyor demekki.

 1. Amerikadaki B2B pazarlamacılar 2017 yılında kadar sosyal medya’da reklam yapmaya 100 milyar dolardan daha fazla harcamayı hedefliyor. (Gerardo Lara on Pinterest)
 2. B2B pazarlamacıları tarafından en çok kullanılan sosyal ağlar ve sosyal medya taktikleri LinkedIn ve Facebook (Her biri pazarlamacıların %86’sı tarafından kullanıyor.) ardından Twitter(81%), blogging(%64) ve YouTube(%53). Öte yandan %10’undan azı FourSquare, podcasting veya Quara kullanmakta. (Gerardo Lara on Pinterest)
 3. B2B pazarlamacıların %80’inden fazlası sosyal medya da en büyük hedefleri marka bilinirliğini arttırmak olduğunu söylüyor. (Gerardo Lara on Pinterest)
 4. Endüstiriyel stok alıcılarının %63’ü alımlarını internet üzerinden yaptıklarını söylüyor. Bu durum internet üzerinden alımı en populer alım kanalı yapıyor. Kağıt katalogları en önemsizleri. (Internet Retailer)
 5. Fortune 500’deki B2B şirketlerinin %53’ü pazarlama otomasyonunu kullanıyor. (Marketing Interactions)
 6. %54’ü endüstriyel stok bütçelerinin yarısını veya daha fazlasını internet üzerinden alımla harcadıklarını, %39 u ise internet üzerinden yaptığı alımların bütçesini 1 yıl içinde arttırcaklarını söylüyorlar. (Internet Retailer)
 7. Endüstriyel alıcıların %67’si tedarikçilerin websitelerinde alıma izin vermesinin “çok” veya “aşırı” önemli olduğunu vurguluyor. Sadece %7’si “önemsiz” olduğunu söyledi. (Internet Retailer)

— — İnternet üzerinden satış yapan firmaların, sattıkları ürüne garanti vermesi, iade hakkı tanıması, internet üzerinden yapılan satışları büyük oranda arttırıcaktır. İnternet ortamından yapılan alışverişlerdeki tek zayıf nokta, “ihtiyacımı karşılamazsa” endişesidir ve bu şekilde güvenilirliği telafi edilebilir.

 1. B2B alımlarında duygunun ilginç şekilde büyük bir rolü var. Hatta alıcılar işleri için nekadar değerli olduğunu görselerde, sadece %14’ü tedarikçilerin önerileri arasındaki farkı algılıyor. (Business 2 Community)
 2. Fakat, kişisel değer gören B2B alıcılarının %71’i bir ürünü alıyor. (Business 2 Community)
 3. Ve, kişisel değer gören alıcıların %68’i bir ürün veya servis için daha fazla para ödemekte, öte yandan, kişisel değer görmeyen alıcıların sadece %8’i daha fazla ödeme yapıyor. (Social Media Slant)

6 Twitter İstatistiği

 1. B2B teknoloji markalarından gelen tweetleri gören Twitter kullanıcıları, bu siteleri ziyaret etmeye daha yatkın. Yeni yapılan bir çalışma, avaraj internet kullanıcılarına kıyasla(%40),Twitter kullanıcıları(%59) B2B teknoloji markalarının sitelerini daha fazla ziyaret ettiğini gösteriyor. (CMO)
 2. Twitter kullanıcılarının yarısı aynı zamanda Instagram kullanıcısı. (SteamFeed)
 3. 1–2 hashtag e sahip tweetler, hiç hashtag olmayanlara kıyasla %21 daha fazla etkileşim alıyor; fakat 3 den daha fazla hashtag barındıran tweetler %17 daha az etkileşim oluşturuyor. (SteamFeed)
 4. Dedeler ve nineler Twitterda en hızlı artan nüfüsa sahip. (#Socialnomics 2014)
 5. Twitterın aylık 255 miyon aktif kullanıcısı var. (Social Media Slant)
 6. Twitter kullanıcılarının %53’ü tweetlerinde ürün tavsiyesinde bulundu. (Social Media Slant)

8 LinkedIn İstatistiği

 1. B2B pazarlamacılarının %83’ü içerik dağıtımı için LinkedIn kullanıyor. (Gerardo Lara on Pinterest)
 2. B2B websiteleri ve blogları için, sosyal trafiğin %90’ı 3 büyük ağ ile sağlanıyor — yarısı LinkedInden geliyor. (Business 2 Community)
 3. B2B pazarlamacıların %83’ü içerik pazarlamak için LinkedIn’i kullanıyor. (Business 2 Community)
 4. B2B pazarlamacıların %93’ü LinkedIn’i en yararlı sosyal ağ olarak görüyor. (Business 2 Community)
 5. Her saniye, LinkedIn’e 2 yeni kullanıcı ekleniyor. (#Socialnomics 2014)
 6. Ortalama olarak, LinkedIn’de her hafta 8 yeni grup açılıyor, her dakika 200 grup konuşması oluyor. (Social Media Slant)
 7. LinkedIn(%74) ve Tumblr(%54) Amerikadaki kullanıcıların masaüstü ile üstün nüfus olarak kullandığı tek sosyal ağ. (Social Media Slant)
 8. B2B pazarlamacılarının neredeyse yarısı (%45) şirketlerinin LinkedIn sayesinde en az 1 müşteri kazandılar. (Gerardo Lara on Pinterest)

4 Facebook İstatistiği

 1. 250 karakterden az olan facebook postları %60 daha fazla etkileşim yaratıyor. (SteamFeed)
 2. Dijital haber takipçilerinin %52’si haberlerin bazılarını Twitter ve Facebooktan gördüklerini söylüyor. (Digital Information World)
 3. Facebook günlük 802 milyon aktif kullanıcıya sahip — 609 milyonu kullanıcı telefondan giriyor. (Social Media Slant)
 4. Cuma günleri yapılan postlar daha fazla etkileşim oluşturmakta: haftalık yorumların %17si,haftalık paylaşımların ve beğenilerin %16’sı,video oynatımlarının %25’i cuma günü yapılıyor. Pazar günleri yüklenen postlar ise en az yorumu alıyor. (Social Media Slant)

— — Çoğu alanda olduğu gibi Twitter ve Facebook’ta da sadelik, kesinlik daha çok etkileşim yaratıyor. (Sizce bunun için Steve Jobs’a mı teşekkür etmeliyiz? 🙂 )


2 Youtube İstatistiği

 1. YouTube Amerikadaki 18–24 yaşındaki insanlara, diğer bütün ağlardan daha fazla ulaşılıyor. (SteamFeed)
 2. 2013’te Amerikadaki pazarlamacılar 2.8 milyar doları video reklamlarına harcadılar. (MediaPost)

6 Pinterest İstatistiği

 1. Pinterest, Twitter’ın ve LinkedIn’in ağlarında harcanan zamanı solda sıfır bırakıyor. (SteamFeed)
 2. Pinterest activitelerin neredeyse yarısı tabletlerden yapılıyor. (SteamFeed)
 3. Pinterest(%24.3) ve Facebook(%24.2) online bayiler için en yüksek geliri getiriyorlar. (AddShoppers)
 4. Pinterest suanda 30 milyar pine ve 750 miyon boarda ev sahipliği yapmakta. (Social Media Slant)
 5. Pinterest kullanıcılarının 100.000’i bayii. (Social Media Slant)
 6. Bütün pinlerin %92’si bayanlar tarafından post edilmiştir, ve Nisan 2014’daki verilere göre, bayanlar erkeklere oranlar 15 kat daha fazla pin oluşturmuşlardır. (Social Media Slant)

5 Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) ve Arama Motoru Pazarlamacılığı(SEM) İstatistiği

 1. Google’da yapılan aramaların 3’te 1’inde ilk sonuca tıklanılıyor. (SteamFeed)
 2. Tüm internet reklamcılığı dolarlarının %43’ü arama reklamlarına harcanıyor. Amerikadaki pazarlamacıar 2013’te 18.4 milyar doları arama reklamlarına ödediler. (MediaPost)
 3. İnsan kaynakları ajanslarının %72’si şuan SEO servisi sunuyor. (MarketingProfs)
 4. Hergün, yazılan terimlerin %20’si daha önce Google’da aranmamıştır. (#Socialnomics 2014)
 5. 2018’e kadar, dijital pazarlama servislerinde harcanan her 10 dolardan birisi SEO ya harcanıcak. (MediaPost)

— — Arama motlarında ilk sırada bulunmanın getirdiği ayrıcalığın farkındalığı son yıllarda artış göstermiş olmalı ki şirketler bunun için özel bir çaba içerisine giriyorlar.


4 E-mail Pazarlama İstatistiği

 1. Endüstriyel olarak, en yüksek avaraja sahip email tıklanma oranları medya/paylaşımlar(%20), yazılım/yazılım servisleri(%19), ve teknolojik ekipmanlar/hardwareler(%14), en az ise gayrimenkul(%8) ile eğitim/sağlık ve kar etmeyen sektörlerdir. (MarketingSherpa)
 2. 2013’de, 3.6 milyar email hesabı vardı. ( neredeyse her iki insanın 1’inde) (HubSpot)
 3. Kullanıcıların %91’I e-mail hesaplarını günlük olarak kontrol etmekte. (HubSpot)
 4. Kullanıcıların %74’ü ticari konuşmaları e-mail ile tercih ediyorlar. (HubSpot)

12 Mobil Pazarlama İstatistiği

 1. Mobil üzerinden tıklanan reklamların yarısı yanlışlıkla oluyor. (SteamFeed)
 2. CMOlar dijital teknoloji için önümüzdeki 3–5 yıldan fazla yaptıkları yatırımların en yüksek 2 alanı mobil uygulamalar ve ileri (kestirimci) analitik, her biri %94 oranında. (MarketingLand)
 3. 2013’de Amerikadaki pazarlamacılar 7.1 milyar doları mobil reklamlara harcadılar. 2012’deki aynı alana harcamalarının 2 katı. (MediaPost)
 4. Pazarlamacıların %61’i sosyal medyayı önümüzdeki 12 ay odaklanmak için en kritik alan olduğunu belirttiler, ardından en kritik alan ise mobile (%51). (FierceCMO)
 5. E-maillerin %48’i mobil cihazlardan açılmıştır.Fakat emaillerin sadece %11’i mobil için optimize edilmiştir. Ve mobil kullanıcıların %69’u optimize olmamış e-mailleri siliyor. (HubSpot)
 6. E-maillerin %25’i iPhonelardan açılmıştır. (HubSpot)
 7. Ocak 2014’te, Amerikadaki yetişkinlerin %58’i akıllı telefonlara,%42’si ise tabletlere sahipti. (Pew Research Center)
 8. 2015’in sonuna kadar, Amerikadaki bütün telefon kullanıcıların %81’inin akıllı telefonu olacağı tahmin ediliyor. (Social Media Slant)
 9. Cep telefonuna sahip yetişkinlerin %63’ü internete girmek için kullanıyor; %34’ü çoğunlukla internete telefonlarıyla giriyor. (Pew Research Center)
 10. Telefon kullanıcılarının %81’i telefonlarını mesaj yazmak için; %74’ü bir yerlere gitmek için veya bulunduğu ortamdaki mekanları öğrenmek için, %52’i ise e-mail gönderip almak için kullanıyor. (Pew Research Center)
 11. Mobil pazarlamacılar hala anlamıyor fakat, telefon kullanıcıların %70’e yakını istenmeyen satış/pazarlama amaçlı aranıyor, spam veya mesaj atılıyor. %25i ise haftalık olarak bu durumu yaşıyor. (Pew Research Center)
 12. 2014’ün ilk çeyreğine göre, Mobil üzerinden yapılan paylaşımlar bilgisayarlara kıyasla 2.6 kat daha hızlı büyüyor,ve şimdi ise sosyal ortamlar’ın büyük bir çoğunluğu için açılan/kullanılan hesaplar aynı şekilde hızla büyüyor. (Social Media Slant)

— — Mobil durumdayken bile sosyal ortama bukadar kolay erişilebilinen bir çağda, dijital pazarlamanın önemi gittikçe artıcaktır. Dijital ortamda en çok kullanılan kanal, sosyal medya olduğundan, pazarlamıcalar ve şirketler büyük rekabetini ilerleyen senelerde en çok bu alanda sürdürüceklerdir. Fark etmesekte, internet ortamında, sosyal medyalarda, televizyondan daha fazla zaman geçirmekteyiz. Şirketler için bizlerin en çok odaklandığı, vakit geçirdiği yerlerde verilen reklamlardan , satış taktiklerinden daha yararlı ne olabilir?

Kaynakça : http://webbiquity.com/social-media-marketing/106-more-amazing-social-media-and-marketing-statistics-for-2014-and-2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku