Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Total
Shares

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.

Smart Insights’ın verilerine göre; markaların %50’sinin belirli bir dijital pazarlama stratejilerinin olmadığı, %16’sının ise belirli bir stratejisi olsa bile henüz pazarlama ile entegre etmedikleri görülüyor.

İnternet ve dijital dünya hayatımızın bu kadar içine girmişken, markaların bu platformda belirli bir pazarlama stratejilerinin olmaması yapılan hataların en başında geliyor. Buradaki en önemli nokta şu; bir strateji planınız yoksa marka olarak büyümeyi, yeni şeyler denemeyi ve eski hatalarınızdan ders alarak yeni yöntemler üretmeyi başaramazsınız. Size önereceğim 5 önemli maddeye dikkat ederek markanız için bir dijital pazarlama stratejisibelirleyebilirsiniz.

Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin ve Marka Hedefinizi Belirleyin

Markanız için mutlaka bir hedefiniz olmalı!

İlk adımda ne yapmak istediğinizi belirleyerek, hedefinizi oluşturmak için ilk adımı atın. Pazarlama kısmında yapacağınız işler hedefinize yönelik olacağı için doğru ve net bir hedef belirlemek düşünmediğiniz kadar önemlidir. Başlangıç aşamasında çok uzak bir hedef seçmeyin. Hedefiniz ve isteğiniz satış yapmak, markanızı tanıtmak ya da form toplamak olabilir…

Her markanın ve amacın kendine özgü adımları olacaktır. İşte bunları belirlemek için doğru amaca ve markanızın ihtiyacına göre yapılması gerekenleri belirlemeniz gerekir. Yeni doğan ve büyümek isteyen bir markaysanız atacağınız ilk adım markanızı tanıtmak ve marka bilinirliği sağlamak olmalıdır. Daha sonra, istediğiniz bir sonraki hedefi gerçekleştirmeye yönelik adımlar atabilirsiniz.

Geçmişin Analizini Yapın ve Hatalarınızdan Ders Çıkarın

Hatalarınızdan ders çıkarın…

Burada yapılması gereken şey en basit ifadeyle, geçmişte yaptığınız hataları belirleyerek ve doğru analizi yaparak, hatalarınızı düzeltmek. Dijital pazarlamada önceden izlediğiniz yolların geri dönüşlerine bakın ve neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verin. Geçmişin analizini yaparken sadece yanlışlarınıza veya olumsuz geri dönüşlere bakmak yerine, olumlu sonuçları olan adımlarınıza da bakın. Bu şekilde yapacağınız bir ölçüm, başarılarınızı ve hatalarınızı yan yana görmenizi sağlayarak, doğru analizi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Analiz yaparken website metriklerinizi ve dönüşümlerinizi ölçmek için Google AnalyticsSEMrush gibi araçları kullanmanızı ve içerik pazarlama operasyonlarınızı değerlendirmek için de BuzzSumo gibi araçlardan faydalanmanızı tavsiye ederim.

> Tüm geçmiş verilere dalıp kaybolmak yerine, belirli bir zaman dilimi seçerek işinizi kolaylaştırmayı deneyin! 🙂

> Bu arada, analiz yaparken, rakip analizi yapmayı kesinlikle unutmayın. Rakipleriniz neler yapıyor, hangi stratejileri izliyor, bunları bilerek elinizi güçlü tutmakta fayda var.

Ulaşmak İstediğiniz Kitleyi Tanıyın

Dijital pazarlamanın belki de en kilit noktalarından birisi hedef kitlenizi tanıyor olmanızdır. Hitap edeceğiniz, markanızla uyum sağlayan kitleyi belirleyerek bu hedef kitle üzerine oynayın ve onların dikkatini çekin.

Bu sayede koca bir okyanusta boşa kürek çekmek yerine istediğiniz hedefe doğru ve hızlı bir şekilde ilerlemiş olursunuz. Hedef kitlenizin yaş grubu, kültürel özellikleri, cinsiyeti veya yaşam şekilleri gibi detayları belirlemeniz sizi büyük bir kalabalıktan kurtarır.

Hedef kitlenizi belirlediniz. Peki, sadece hedeflediğiniz kişileri belirlemiş olmanız onlara ulaşmak için yeterli olacak mıdır?

Maalesef, hayır…

Peki bunun için ne yapmalıyız?

kitlenizin ilgisini çeken şeyleri, hitap edeceğiniz dili, onların hoşuna giden içerikleri ve ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekiyor.

Platformlarınızı Belirleyerek Doğru Alanda Yarışın

Evet amaç belirlendi, hedef kitle belirlendi… Ve şimdi geriye doğru platformu seçmek kalıyor.

Bundan sonraki atmanız gereken adım size uygun platformu belirlemek olmalı. Markanızın amacına ve hedef kitlenizin nerede olduğuna göre size en uygun olan dijital platformu belirlemelisiniz. Kitleniz sosyal medya kullanan ve çoğunlukla burada vakit geçiren kişilerse, ilk hedefiniz sosyal medya olmalı. Ya da markanızın sattığı ürün internette aranarak ulaşılan bir ürünse, belki de sizin için en doğru platform Adwords’dür. Doğru platformu seçin ve farklı platformlarda boşuna enerji harcamayın.

Aynı anda birçok platformda da olabilirsiniz tabii ki.. Fakat öncesinde bütçenizin doğru yerde harcanması için nereye ne kadarlık bir pay ayıracağınızı iyi belirlemiş olmalısınız.

Planınızı Yapın Ama Sadece Plana Takılı Kalmayın

‘Plan yapın ama plana takılı kalmayın mı.. Ne demek istiyorsun?’ dediğinizi duyar gibiyim.

Daha fazla karıştırmadan açıklayayım… Açıkça söylemek gerekirse, yaptığınız plan bütünüyle mükemmel olamayacaktır. Neden mi?

Çünkü, yaptığınız her varsayımın sonuçları doğru olmayacak. Birçok analize ve verilere dayanarak doğru bir plan yapmak için çok özen göstermiş olsanız bile, yinede müşterilerinizin nasıl bir davranış sergileyeceğini tahmin edemezsiniz. Müşterilerinizin verdiği tepkileri ve geri dönüşleri takip ederek yeni yollar izlemeli ve planınızı buna göre şekillendirmelisiniz.

İşte tam da bu nedenle, dijital pazarlama stratejinizin performansını sürekli olarak takip etmek, ölçmek ve gerektiğinde değişiklikler yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku