8 Madde ile Google Analytics’de Temel Bilgiler

Total
Shares

Google Analytics Kurulum

Google Analytics’e ilk adım için analytics domain ekleme sayfasına girip, dünya saati seçeneklerini seçerek kayıt oluşturabilirsiniz. Kayıt sonrası verilen analyticss kodunu websitenizin <head></head> tagları arasına, mümkün olduğu kadar head tagının kapanışına koymanız gerekmektedir.

Unutmadan söyleyelim, otomatik olarak işaretli olarak data sharing opsiyonlarının hepsini kaldırmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü bu paylaşımlar hem site gizliliğinizi etkiliyor hem de sitenizi dışarıya sürekli bilgi verdiği için yavaşalatabilmektedir.

Google Tag Manager Kurulum

Google Tag Manager tek bir panel üzerinden sitenizin tüm sayfalarına ilgili etiketlemelerin yapılmasını sağlayarak aynı zamanda tüm sayfalarınız için özel aksiyon alabilmenizi imkan tanıyan gelişmiş bir yönetim aracıdır. Biz bu blog yazısında Google Tag Manager ile Analytics entegrasyonu içeren kısmıyla ilgileneceğiz.

Analytics ile entegre çalışabilen Google’ın dijital pazarlamada etkili olarak kullanılan ürünü Tag Manager’ın kurulumu aslında çok basit. Analytics’den önemli bir farkı var, izleme kodunu head tagları içerisine değil body tagı başlangıcına koymanız gerekiyor. Çünkü Tag Manager izlemenin yanı sıra aksiyon alabilen bir ürün. Bu yüzden mutlaka body tag’ine koymanız gerekmektedir.

View (Görünüm), Properties(Mülk) ve Accounts (Hesap) Tanımı

Google Analytics yönetim bölümüne girdiğiniz zaman 3 farklı bölümde hesap tanımlarını görüyoruz. Aslında çok karışık görünsede çok mantıklı bir şekilde ayrılmı yapılmış.

Accounts (Hesap) yani en soldaki bölümde yaptığınız hesap ismi tanımlamasını görüyorsunuz. Şöyle örnekleyelim, flatart tasarım ajansı olarak kayıt ettiğimiz hesap isminin altında 50’ye kadar websitesi ekleyebiliriz. Bunlar da orta kısımda bulunan Mülk olarak tanımlanmaktadır. Her mülk ayrı bir websitesidir. En sağda bulunan görünüm ise aynı websiteye ait farklı raporlama şekilleridir. Yani bir websitesinin 5 farklı görünümünü içeren raporlama tutabilirsiniz. Bir görünümde özel filtreler varken diğerlerinde bu filtreler olmayacaktır. Böylelikle verileri daha anlamlı hallere getirerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Filters (Filtreler)

Filtreler ile Analytics’de verilerinizi daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Filtrelerinizi analytics’de bulunan tüm metriklere göre belirleyerek ayarlayabilirsiniz.

Bir kaç örnek vermek gerekirse, siteyi sürekli ziyaret eden ekibinizin ip aralığını filtreye tanımlayarak onların hareketlerini raporda yer almasının önüne geçebilirsiniz. Başka bir örnekle eğer Ankara’ya özel bir içerik pazarlaması yapıyorsanız diğer şehirlerdeki insanların raporlarınıza yansımasının önüne filtreler ile geçebilirsiniz.

Spam Referrals Link Temizleme & Önleme

Son günlerde analytics üzerine yapılan referrals spam link aktivitelerinde çok ciddi artışlar oldu. İşin kötü tarafı ise Google bu duruma kendisi el koyamazken bu görev kullanıcılara düşüyor. Çünkü çok farklı domainlerden saldırılar yaşanabilmektedir.

Nedir bu referral spam trafik? Sitenizin trafiğini boş yere şişiren, tek yapmak istediği kendi sitesinin reklamını yapmak olan spam bir harekettir. Bunları engellemenin yolu yine filtrelerden geçiyor. Peki Google’ın bile engelleyemediği bu spam siteleri nasıl filtreleyeceğiz? Aslında çok kolay bir yol yok, tüm websiteleri ve alt kırılımlarını tek tek engellemek gerekiyor. Fakat bir websitesi bu site listesini güncel tutarak size API aracılığıyla filtre oluşturmanıza imkan sağlıyor.

http://www.simoahava.com/spamfilter/

Goals (Hedef Dönüşümleri)

Hedefler Google Analytics’de en çok kullanılan özelliktir diyebiliriz. Neticede Google Analytics’i kullanmamızdaki temel amaç website kimliğimizi analiz ederek bunu daha fazla dönüşüme çevirmektedir. Bu dönüşümü ölçümlemeye yarayan kısım ise Goals’den geçiyor.

E-Ticaret sitesinde satış tamamlanma hedefi koyulabildiği gibi yukarda hedefler bölümünde hazır bir kaç template bulunmakta. Bunlarla ilgilenmiyorsanız hemen altında custom seçenek ile size özel hedef düzenleyebilirsiniz.

Yukarda gördüğünüz üzere Destination seçeneğiyle herhangi bir site alt kırılımını hedef olarak koyabiliriz. Bunu yine örnek olması için bir ürünü satın aldığınızda gideceğiniz URL yani /odemealindi şeklinde yapalım. Sonrasında yapacağımız funnel hedefler ile satın al işlemine gidene kadar neler yaşanıyor ayrıntılı izlemiş olacağız.

Funnel olarak görünen parametreyi aktif hale getirdiğimizde hedefe yani satın alma işlemine ulaşana kadar ki aşamaları ekleyebiliriz. Böylelikle kullanıcı sepette bir ürün attıktan itibaren satışa kadar ki aksiyonlarını rapor alabilir, eğer kullanıcı deneyiminde bir hata varsa bunu analytics raporlarından kolayca takip edebiliriz.

Search Tracking (Arama İzleme)

UTM Tagging (Kaynak İşaretleme)

Öncelikle bilmeyenler için söyleyelim; facebook, twiter ve instagram gibi sosyal medya ağ’ları sitenize trafik gönderirken referal yani kaynak olarak görünen adres hep aynıdır. Yani bu tarz sosyal ağlar trafiği hangi alt sayfadan gönderdiğini göstermez. Bu gibi durumlarda trafiğin hangi sayfadan ve hatta hangi reklamdan geldiğini görebilmemiz için UTM kaynak işaretleme işlemini yapmamız gerekiyor.

Bu işaretlemeyi yapabilmek için website adresinizin sonuna Google Analytics’in analiz edebileceği bazı parametreler eklemeniz gerekmektedir. Bu parametrelere ilişkin Google’ın yayınladığı bilgiler şu şekilde:

Yine aynı adresten sitenizin adresinizi ve diğer parametreleri yazarak URL adresinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin bizim bu blog post’umuza oluşturduğumuz UTM linki aşağıdaki gibi.

Custom Reports Dashboard (Özel Raporlar)

Google analytics üzerinde incelediğinizde onlarca raporlama alanı mevcut. Fakat bunların çoğuna ihtiyaç duymayacaksınız. Sadece size gereken bilgileri içeren bir dashboard raporlama alanı istiyorsanız analytics üzerinden customization sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Yeni bir rapor oluşturma butonuna tıkladığınız zaman ise yukardaki ekranı göreceksiniz. Burada görmek istediğiniz metrikleri neye göre sıralayacağını seçmelisiniz. Sonrasında filtre oluşturabilir ve hangi view’i seçeceğinizi işaretleyebilirsiniz. Bu yöntemle raporlama ekranı oluşturmak başlangıç seviyesi için zor olabilir, bu yüzden bir öncedeki menüye dönüyoruz.

Customization sekmesinden yeni rapor oluşturma butonu yerine import from gallery butonuna tıklıyoruz. Gallery’de dijital pazarlama uzmanları tarafından oluşturulan hazır dashboard’ları kendi analytics hesabımıza ekleyebiliyoruz. Bu kolay özellik sayesinde size özel bir SEO dashboard’u yada E-Ticaret Satış Dönüşüm Dashboard’u kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Vagelis Varfis | Nudge Digital tarafından oluşturulmuş E-Commerce Dashboard’u yukarda görebilirsiniz. Sizde Gallery’den indirerek sitenize özel raporlamayı analytics hesabınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Sizlere 8 adımda temel düzey Google Analytics’in temel taşlarından bahsetmeye çalıştım, ilerki blog postlarım’da daha spesifik özellikleri ve daha sonrasında Google Tag Manager’dan bahsedeceğim.

EMRE ELBEYOGLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku