Sıralamanızı Yükseltmenize Yardımcı Olacak 2018 Off-Page SEO Checklist’i

Total
Shares
off-page seo

Güncellemeleri, ani sıra değişiklikleri, eski tekniklerin eskisi kadar rağbet görmemesi derken Google; SEO yöntemlerini meslek edinenleri gün be gün farklı metriklere önem vermesi ile zorluyor. Web sitesi yöneticilerinin ve içerik üreten kişilerin tıpkı kendisi gibi güncel kalmalarını bekleyen arama motoru, yeniliklere ayak uyduramayan kitleyi ise yavaş yavaş SERP konumlarını düşürmeye devam ediyor.

Kullanıcı deneyimi yüksek, iyi bir alt yapıya sahip web sitemizi hazırladığımızdan emin olduk. On-page SEO isterlerimizi yerine getirdik. Tarama hatalarımızı düzelttik ve site üzerinde yapılabilecek geliştirmelerin birçoğunu yaptığımızdan eminiz. Peki zaman zaman geri planda kalan ancak aslında SERP yükselme etkenlerinin belki de en önemlisi off-page SEO isterlerinde ne durumdayız?

Google’ın 1 Ağustos 2018’de yaptığı rutin ancak etkili güncellemesinin ardından yenilikleri göz önüne alarak derlediğimiz, hedeflediğiniz kelimelerin sıralamalarını artırmakta işinize oldukça yarayacak off-page SEO etkenlerine bir göz atalım.

1- Sosyal Medya Platformlarını Etkili Kullanın

off-page seo, sosyal medya platformları

Off-page SEO maddelerinin belki de en önemlisi, sosyal medya platformlarını ne kadar etkili kullanıyor olduğunuz. Bu platformlar web sitenizin otoritesini inşa etmek oldukça etkili birer mecradır. Kullanıcılar ile etkileşim kurabilir, içeriklerinizi platformlarda paylaşarak okunma sayılarını çok yüksek oranlarda artırabilirsiniz; ki bu yükseltmeye çalıştığınız web sitesi trafiğinin ivme ile artması anlamına gelir.

Google aynı zamanda sosyal platformlardan gelen sinyalleri sitenizi yükseltmek adına olumlu birer sinyal olarak görür. Kullanıcıların gözünde ise güvenilir ve gerçek bir marka olduğunuzu tekrar kanıtlayarak marka bilinirliğinizin desteklenmesine yardımcı olur. İyi bir marka bilinirliği demek, Google’ın gözünde neredeyse herşey demektir.

Paylaşım yapmak için kullanabileceğiniz en önemli sosyal medya platformlarından birkaçı: Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus ve Pinterest. Bizim önerimiz ise zaman zaman geri planda kalan Google Plus platformunu özellikle kullanmanız. Bu, içeriklerinizin Google tarafından daha hızlı bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olur.

2- İlgili Forumlarda Paylaşım Yapın

off-page seo, forum ve bloglar

Sizinle aynı düşüncelere sahip, ya da markanız ile ilgilenen kişilerin yorumlarını paylaştığı kişiler ve platformlar ile etkileşime girmek istemez misiniz? Web üzerinde bulunan forum ya da komüniteler, sılamalarınızı yükseltmek için aslında oldukça etkili araçlardır. Forumlardaki ilgili yorumları cevaplıyor olmak, alakalı ve yüksek kaliteli do-follow backlink almanız için aslında hem düşük maliyetli, hem de etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer forumlardan do-follow link alamıyorsanız, bu operasyon yine de no-follow link çıkışı olarak ya da marka bilinirliği ve sadakatinize hizmet ederek size mutlaka olumlu dönüş sağlayacaktır. Yani sağlam bir off-page SEO operasyonu yürütmek istiyorsanız, formlara ve bloglara yorum yapıyor olduğunuzdan emin olun.

3- ‘Social Bookmarking’i Duydunuz Mu?

Hiç içeriklerinizi ‘Medium’ gibi farklı platformlarda paylaşıyor, kendinize bu paylaştığınız içeriklerden link çıkışı yapıyor musunuz? Cevabınız evet ise bu yalnızca standart off-page SEO için yapılan backlink operasyonlarından bir tanesidir. Peki bundan çok daha fazlasını yapabileceğinizi söylesek?

http://digg.com/ ya da https://del.icio.us/ gibi arşiv web siteleri, içeriklerinizin depolanmasını ve sayısız kişinin buraya içeriklerini depolaması sayesinde ise muhteşem büyüklükte bir içerik arşivi oluşmasını sağlıyor. İşin iyi tarafı ise giriş yaptığınız içeriklere tıklandığında kendi web sitenize yönleniliyor olması. Yani bu siteler sayesinde artık trafiğiniz backlink olarak yazınızı yayınladığınız farklı bir aracı web sitesine değil, kendi sitenize yönleniyor olacak. Denemenizi öneririz!

4- Soru-Cevap Platformlarını Kullanın

off-page seo, soru ve cevap

Son yılların yükselen trendlerinden bir tanesi de https://www.quora.com/ ya da https://answers.yahoo.com/ gibi soru-cevap sitelerinde aktif olarak yer alıyor olmak. İşlediğiniz konunun meraklılarını bu tarz soru-cevap sitelerinde yakalayabilirsiniz. Kişilerin sordukları sorulara profesyonel yorumlar yapıp cevaplar vererek hem web sitenize kaliteli trafik kazandırmış olursunuz, hem de kaliteli backlink kazanımı sağlayarak web sitenize otoriter bir destek edinirsiniz.

5- Youtube ve Diğer Döküman Paylaşım Platformlarından Yararlanın

Video içerikleriniz mi var? Ya da markanıza ait reklam filmlerine sahipsiniz… Ne tarz bir video içeriğine sahip olursanız olun, markanıza ait bir Youtube hesabınızın olması size oldukça fayda sağlayacaktır. Marka bilinirliğinize de destek olacak bu operasyon, aynı zamanda açıklama metninin içerisinden kendi web sitenize yönlendireceğiniz linkler ile web sitenize ücretsiz ve organik bir backlink desteği sağlıyor olacak!

Video değil de güçlü bir sunum içeriğiniz mi var? SlideShare tam sizin aradığınız platform olabilir. Sahip olduğunuz sunumları bu web sitesine ekleyebilir, aynı şekilde döküman açıklamasında kendi web sitenize link çıkışı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku