Mobil Öncelikli İndeksleme Nasıl Çalışır ve SEO’yu Nasıl Etkiler?

Total
Shares

Son zamanlarda Google’ın sürekli olarak mobil uyumlu hale getirilmesi ve kullanıcı davranış eğilimlerini yansıtması yönündeki çabaların farkındayız. Bu çabaya dair en son gelişmesi olarak, mobil cihazlar için öncelikli indeksleme konusunda çok şey duymaya başladık.

Ancak, bunun ortalama işletme sahibi için ne anlama geldiğine dair bir sürü karışıklık var. Bir şeyleri değiştirmek zorunda mıyız? Ya da her şeyi? Siteniz mobil uyumluysa, yeterince iyi olacak mı?

“Mobil öncelikli indeksleme” nedir?

Mobil öncelikli indeksleme tam olarak istediği sesi duyurdu. Bu, web sitenizin mobil sürümünün, Google’ın indeksinde neleri içerdiği ve sıralamalarını nasıl belirlediği konusunda başlangıç noktası anlamına gelir. Tarama trafiğini sitenize göre izlerseniz, Googlebot’tan gelen trafikte bir artış görebilirsiniz ve sayfaların önbelleğe alınmış sürümleri genellikle sayfanın mobil sürümü olur.

Yalnızca mobil cihazlara yönelik bir dizin olmadığı için “mobil öncelikli(mobile-first)” olarak adlandırılır. Örneğin; bir sitenin mobil uyumlu bir sürümü yoksa, masaüstü sitesi yine de dizine eklenebilir. Ancak, mobil cihazlara uygun bir deneyimin olmaması, söz konusu sitenin sıralamasını olumsuz etkileyebilir ve daha iyi mobil deneyime sahip olan bir site, masaüstü bilgisayardan arama yapan kullanıcılar için bile sıralama artışı sağlayabilir.

Ayrıca, mobil versiyonun web sitenizin birincil sürümü kabul edileceğine dair bir referans olarak mobile-first ifadesini de düşünmek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla mobil ve masaüstü sürümleriniz eşdeğer ise -örneğin, içeriğinizi mobil cihazlar için optimize ettiyseniz veya duyarlı bir tasarım kullanıyorsanız, bu değişikliğin (teoride) sitenizin performansı açısından önemli bir etkisi olmamalıdır.

Bununla birlikte, Google’ın web site içeriğinizi, tarama ve dizine ekleme işlemlerine nasıl bir öncelik getireceği hakkında temel bir tersine dönüş temsil eder. Şimdiye kadar masaüstü sitenin birincil sürüm olarak kabul edildiğini hatırlayın ve mobil site belirli bir kullanım durumu için “alternatif” versiyon olarak değerlendirildi. Bu nedenle Google, site yöneticilerini (özel bir rel= alternatif etiketini içeren bir mobil URL sürümünün varlığını belirtti) uygulamak için web yöneticilerine ayrı bir mobil site (m.siteismi.com) eklemiştir. Google, mobil URL’leri mobil arama yapanlara gösterebildiğinden, bu sayfaların tümünün mobil sürümlerini taramaya ve ön belleğe almaya bile çaba göstermeyebilir.

Masaüstü sürümünün birincil görünüm olarak bu görünümü, masaüstü sitenin SEO’lar ve pazarlama ekipleri tarafından öncelik haline getirilmesi ve tam içerikli, yapılandırılmış veri biçimlendirmesi, hreflang (uluslararası etiketler), backlink çoğunluğu mobil versiyon için daha hafif içeriğe sahip olabilir veya aynı seviyede işaretleme yapısı içermeyebilir. Neredeyse kesinlikle geri bağlantıların ve harici dikkatlerin çoğunu almayacaktır.

Bu konuları göz önüne alacak olursanız web sitenizin mobil sürümü için en iyi deneyim ve performansı sağlamanız, sizi hem arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkaracak hem de mobil kullanımı tercih eden kullanıcıların favorisi olacaksınız. WordPress platformunda bunun için birçok eklenti bulunurken bazı kodlama dillerinde ise özel olarak mobil kullanım sayfası hazırlanıyor.

Son yıllardaki mobil kullanım artışı Google politikalarının değişmesine ve birçok yeni özelliğe sebep oldu. En dikkat çekeni ise konumuzda bahsettiğimiz mobil indeksleme. Bu konuya dikkat edersek web sitemiz hem daha üst sıralarda yer alacaktır hem de organik trafiğimize mobil kullanıcılar daha fazla katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku