Hopi Bu Kadar Paracığı Neden Veriyor?

Total
Shares

Alışverişte yeni bir akım yaratan Boyner Grup, Hopi uygulaması ile pazarlama stratejilerine bomba gibi vurdu. Kişileştirilmiş alışveriş deneyimi olarak tanıttıkları bu yeni uygulamanın içinde neler yok ki…

Boyner Grup ve Pazarlama Stratejileri

Boyner mağazacılık Boyner Grup bünyesinde 1981 yılında Cem Boyner tarafından kuruldu. ‘Çarşı’ tabelasıyla Bakırköy’de mağazacılığa başlayan Boyner Grup, 2013 yılında YKM’nin hisselerini alarak yaptığı güçlü yatırımla sektörde sağlam adımlarla ilerlemeye devam etti.

Çarşı Mağazaları olarak sektörde bulunduğu süre zarfında tek markalı, yüksek indirim mağazası olarak bir pazarlama stratejisi izledi. Ankara Kızılay ve İstanbul Sultanhamam’da bulunan iki mağazasında da kaliteli ürünleri çok uygun fiyatlarla müşterilerine sundu. Müşterilerinin lehine çalışmalara devam eden firma, perakende sektöründe bir yenilik yaparak Çarşı Kredi Kartı’nı müşteriler ile buluşturdu.

Orta ve düşük bütçeli müşterilerin hedeflendiği bu kart, taksit yapabilme özelliğine sahip. Kredi kartının devri henüz başlamadan pazarlama stratejisi olarak kullanan bu kart, yüksek faiz oranlarına rağmen Türkiye’de bir ilk olarak adını pazarlama araştırmaları kitaplarına yazdırmayı başardı.

2004 yılında Boyner Grubun ‘Değişim Programı’ adını verdiği sistem ile mağaza isimlerini Boyner olarak değiştirildi. Yenilenme çalışmları 2006 yılında kozmetik ile başlayıp daha sonra spor giyim ile devam etti. Küçük konsept mağazaları olan Boyner Evde ve Boyner Sports’u tüketici ile tanıştırdı. Görkemli alışveriş merkezlerinin yaygın olmadığı sıralarda tüm ihtiyaçlarını bir alanda sunan mağazalar, pazarlama stratejisi olarak yine başarıya ulaştı. Limon Company, Cotton Bar ve T-Box gibi kendi markalarıyla da ön plana çıkan Boyner Mağazaları Türkiye’nin 37 ilinde 100’ü aşkın mağazası ile büyümeye devam ediyor.

Lüksü Sevenler de Unutulmadı

Orta ve düşük bütçeli müşterilere erişimde zirveye oturan marka 1985 yılında ‘casual’ giyim anlayışına sahip refah seviyesi daha da yüksek insanlar için Beymen Clup markasını yarattı. Pazarlama strejisi olarak koşulsuz müşteri mutluluğu olarak adlandırdığı kavramla kapılarını açtı. Lüks moda perakendeciliği kavramında da Beymen markası ile Türkiye’de adını duyurdu.

Beymen mağazaları erkekler ve kadınlar için şık yaşam tarzına uygun koleksiyonlar sunan multibrand konseptine sahiptir. Erişebilir lüks pazarına hitap eden mağazalarda Bottega, Veneta, Celine, Saint Laurent, Dolce&Gabbana gibi dünyaca ünlü markaların ürünleri satılmaktadır. Monobrand satış içinse Beymen Club mağazaları faaliyet göstermektedir.

E-Ticarete İlk Adım

Boyner Grup, 2011 yılında teknolojik gelişmelere uygun olarak Morhipo ile e-ticarete başladı. Ceo Club Dijital Agenda 2018’e katılan Cem Boyner, dijital dünyanın geleceğe yön vereceğini ve klasik pazarlama anlayışının yetersizliğinin farkında olduklarına sözlerinde sıkça yer verdi.

Diğer e-ticaret firmaları sadece belirlediği gelir düzeyine sahip markalara hizmet verirken, Boyner Grup burada da farklı bir satış stratejisi izleyip mağazalarında bulunan binlerce farklı markanın yanı sıra, özel indirim kulübünü kullanıcıya sundu.

Her zevk ve her bütçeye uygun ürünler sunan web sitesi, arkasında bulunan Boyner Gruba ait markalarla ürün çeşitliği konusunda da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Diğer e-ticaret firmalarında sadece sanal iletişim kurabilen tüketiciyi, mağazadan al seçeneği ile de müşteriye sıcak temas imkânı sunuyor.

Geçen sene Morhipo üzerinden verilen iade çeklerinin %40’ı mağazada kullanılmıştır.

Hopi’nin Hayatımıza Girişi

Hopi ilk kez 2015 yılında Tolga Çevik ile anlaştıkları reklam filmiyle tüketicilere merhaba dedi. Tolga Çevik’in farklı farklı karakterler canlandırdığı, gelsin gelsin paracıklar cıngılı ve Hopi dansıyla müşterilere eğlenceli bir tanıtım yapan firma alışverişin yeni icadını müşterilere tanıtmaya başladı. Paracık olarak adlandırdıkları bu sistem, alışveriş yaptıkça kazanılan paracıkları yine alışveriş yaptıkça harcamaya imkan veriyor.

O zamana kadar sıkça kullanılan puan toplama sistemi Hopi’de farklı bir yoruma sahip. Paracık sisteminde diğer pazarlama stratejilerinden farklı olarak paracık katlama özelliğine sahip. Tüketici mağaza ve ürün kategorilerine göre 6 katına kadar paracık harcayabiliyor. Hopi’den kazandığımız 20TL değerinde bir paracığımız olduğunu düşünelim. 3’e katlayan bir mağazaya gittik. Paracıklarımız otomatik olarak katlayacağı için 60TL değerinde bir ürünü ücretsiz alabiliriz. Bu döngüyü müşterilerine anlatmak için zorlanan firma uygulamayı indiren ilk 1 Milyon müşteriye 25 TL değerinde paracık dağıttı. 25 Milyon TL uygulama için harcayan Boyner Grup, bu tanıtım içinde ayrıca bir 25 Milyon TL ayırdı.

Cem Boyner 2017 yılında katıldığı Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği Ceo Club Dijital Ajanda toplantısında ’Gel alışveriş yap sana para ya da puan veriyim sistemi bitti. Parayı verdim gel harca kullan ama kullanmassan bak paran yanar mantığı ile tüketiciye dokunuyoruz’ dedi.

Cem Boyner Hopi’yi tanıtırken 16 Milyon müşterinin 15 Milyona yakınını 3 yılda Hopi’li yapmayı hedeflediğini söyledi.

Peki Bu Paracılar Boyner’e Neler Kazandıracak?

Hopi uygulama sahiplerinin, hayat tarzlarına, zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun kampanyaları sunmak üzere tasarlanmış bir mobil uygulamadır. Yaptığınız harcamalara göre bir sonraki ihtiyacınızı ve ihtiyaç zamanını tespit eden sistem nokta atışı bir hedeflemeye reklam yapabiliyor.

Hopi uygulamasında tüm kurgu CRM ve Bigdata üzerine. Müşterinin yaptığı alışverişleri, inceledikleri ürünleri ve konumlarını elde eden uygulama, tüketicinin ihtiyacını tüketiciden önce tespit ediyor. Bu sayede kullanıcıya özel imkânlar ve farkındalık yaratan uygulama nokta atışı bir pazarlama stratejisine sahip.

İhtiyaçların belirlenmesi için mağaza dışından yapılan alışverişler Hopi ortaklığı ile kontrol ediliyor. Çapraz satış için giyimden teknolojiye, seyahatten akaryakıta birçok farklı sektörle işbirliği yapan üye işyerlerini her gün genişletiyor. Şuan için Hopi uygulamasını indiren kullanıcının kullanabileceği 111 marka bulunuyor.

Hopi’nin çalışma sistemine örnekler verecek olursak;

  • 2017 Kasım ayında 6 aylık kız çocuk ayakkabısı alan kullanıcıya 2018 Mayıs ayında 1 yaş kız çocuk spor ayakkabısı,
  • Kişinin aldığı kozmetik ürününün gramajına göre ne zaman biteceğini,
  • Benzin istasyonlarından aldığınız benzine miktarı ve konumuzdan tespit ettiği kilometreye göre en yakın anlaşmalı benzin istasyonu ve kampanyalarını,
  • Yaptığınız tatil rezervasyonuna göre tatil ihtiyaçları (bavul, mayo, kayak takımı…)
  • Konumunuzdan yola çıkarak yakın olduğunuz anlaşmalı üye işyerlerini size gösteriyor.

Özellikle konum bilgisini çok aktif kullanan uygulama Belgrad ormanında turu tamamlama süresine göre sizin koşu mu yoksa yürüyüş ayakkabısına mı ihtiyacınız olduğunu tespit edebiliyor.

Uygulamayı daha iyi hale getirebilmek sürekli geliştirmelere devam eden Boyner Grup, uygulamaya görselden ürün bulma, barkod ekleme gibi özellikler eklemeyi de ihmal etmedi. Hopi uygulmasını Google Play ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku