Google Search Console Nedir? Öne Çıkan Özellikleri

Total
Shares

Google Search Console Nedir?

Yeni başlayanlar için öncelikle Google Search Console Nedir? sorusuna cevap verelim. Google Search Console; Google arama sonuçlarında sayfalarınızın nasıl yer aldığını inceleyebildiğiniz ve görünümünüzü yönetmenize yardımcı olarak ücretsiz bir Google aracıdır.

Google Search Console’a Web Sitemi Nasıl Eklerim?

Google arama sonuçlarında yer almak için Google Search Console’a kaydolmanız gerekir. Kaydolmak için aracı ziyaret edip, “Özellik Ekle” butonunda web sitesi url’inizi girerek kayıt için ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz.

Mülk sahibi olduğunuzu doğrulama için Google size farklı seçenekler sunacaktır. Burada web sitenizin analitik hesabının mailine tanımlı olması durumunda en basit yol “alternatif yöntemler” sekmesinde yer alan Google Analitik ile doğrulama yöntemidir. Yönlendirmeleri doğru bir şekilde tamamladıktan sonra Google Search Console’da mülkünüz tanımlanmış olur.
Sonrasında takip etmeniz gereken adımları ve dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda değerlendireceğiz.

Google Search Console İle Neler Yapabilirim?

Google’a Sitemap ile Sitenizi Tanıtın
Site haritası ile Google’a site içerisinde yer alan tüm sayfaları, yönlendirmeleri ve tüm içerikleri tanıtabiliriz. Search Console’a yüklenen bir site haritası, Google arama sonuçlarındaki görüntünüz için faydalı olacaktır. Sitemap oluşturmak için online bir çok site mevcut, sitemap dosyanızı Search Console’e yüklemek ise oldukça kolay. Web sitenizin görünürlüğü için oldukça önemli olan site haritasını Search Console’a mutlaka ekleyin!

Web Sitenizin Görünürlüğünden Emin Olun
Web sitenizi-Sayfanızı yayınladınız, peki ya Google’ın içeriklerinize erişebildiğinden emin misiniz? Bu noktada size Google Search Console yardımcı olacak ve Masaüstü ve Mobil görünümleriyle web sitenizi Google için nasıl göründüğünü inceleyebileceksiniz. Bu durumu analiz ederek içeriklerinizi düzenleyebilir, Google arama sonuçlarında çıkmasını istemediğiniz içeriklerinizi kaldırabilirsiniz.

Arama Görünümünde Amacınıza Yönelik Düzenlemeler Yapın

Arama sonuçlarında nasıl görüntülendiğiniz önemlidir. Farklı sektörler ve sayfada tanıtılan içeriğe göre farklılık gösterebilecek arama görünümleri yaratmak kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bu da Google kriterlerinde en önemli yerde bulunan “user experience” için artı puan sağlar. Google arama sonuçlarındaki sıralamanız için olumlu yönde destek olur. Örneğin sinema bileti satışı yapan bir web sitesi olduğumuzu düşünelim.Google arama sonuçlarında filmler ve seanslarını bir tab içerisinde göstermek harika olmaz mı?

Google aramalarında “etkinlik” olarak veri işaretleyici ile işaretleme yapabiliyoruz. Bu şekilde “x filmi sinema” yazdığımız arama sonuçlarında direk seanslarının göründüğü bir alan yaratabiliriz.

Sitenizi Kötü Amaçlı Spam ve Yazılımlardan Koruyun

Google Search Console bu noktada dizine eklenen tüm sayfaların kontrolünü sağlar. Hatalı sayfaları tespit edebilir, siteniz trafik kaybetmeden düzenleyebilirsiniz. Search Console sorunlu olarn sayfaları size listeler ve tablo şekinde sunar.
“Hata, Uyarılarla Geçerli, Geçerli ve Hariç Bırakıldı” başlıkları altında bağlantılarınızın durumunu inceleyebilirsiniz. Hata sebepleri ile birlikte verilen liste web sitesindeki ilgili düzenlemeyi yapmanız için yeterli olacaktır.

Google Arama Sonuçlarında Gösterim ve Tıklanmalarınızı Keşfedin

Genellikle farklı Seo araçları ile takip edilen, trafik aldığınız organik kelimeleri Search Console aracılığıyla da inceleyebilirsiniz. SEO’da en önemli çalışmalardan biri olarak organik trafik ve organik trafik sağlamanın yolları arasında olan hedef keywordlere göre içerik üretmek. İçeriği Seo kurallarına uygun şekilde ürettikten sonra Search Console ile iki adımda ilişki kurmanız gerekir. İlk aşamada içeriğinizi girdiğinizde, Google arama sonuçlarında düzgün görüntülenmesini sağlamak ve Google’ın daha erken sayfanızı indekslemesi için sayfa linkinizi Google Search Console’da, “Google Dizini, Google Gibi Getir” başlıklarına tıklayarak, url alanına girip Mobil ve Masaüstü için ayrı ayrı “Dizine Ekle” komutu vermelisiniz. Bu yöntem, seo içeriğinizden daha hızlı dönüş almanızı sağlar.

Bir sonraki adımda ise Google Search Console’da hedeflediğimiz keywordleri takip etmek var! Genellikle SEO uzmanları daha detaylı raporlamalarda benzer işlevi gösteren Ahrefs, Semrush gibi araçları kullanmakta. Fakat Google Search Console’da daha az detaylı fakat daha net sonuçlar elde edebiliriz. Hedeflediğiniz keywordleri, Organik kelimelerin arama sonuçlarında kaç kez görüntülendiğini ve kaç kez tıklandığını inceleyebilirsiniz.

Coğrafi Bölgeye Göre Yönlendirme

Dil seçeneği olan global sitelerde otomatik olarak ülke-konum algılanarak, giriş yapan kullanıcının alakalı web sitesine yönlendirilmesini sağlar. Bu teknik kullanıcı deneyimi için harika bir özelliktir.Kullanıcı web sitesinde veya url’de kendi diline ulaşmak için herhangi bir tıklama yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak site, kendi diline uygun bir formatta açılır.

Google Search Console’un temel sayılabilecek özelliklerini sıraladık. Bunlar dışında robot.txt aracı ve daha fazla özelliği de mevcut. Genel anlamda Search Console’un bir web sitesi için olmazsa olmaz araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Daha da yakından tanımak için Google Search Console sayfasını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku