Facebook Dinamik Reklam Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Total
Shares

Facebook dinamik reklame-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünlerin reklamını yapmanıza olanak tanır. Bunu Facebook katalogları aracılığı ile yaparsınınız. Kataloglar ürün feed’lerini kullanarak, web sitenizde satışını yaptığınız ürünleri Facebook’a eklemenizi sağlar.

Facebook dinamik reklamlarda kullanmak üzere katalog oluşturarak, satmakta olduğunuz ürünleri internet sitenizde, uygulamanızda veya internetteki başka yerlerde görmüş olan kişilere otomatik olarak ürünler tekrar gösterilir. Öte yandan yeni kitlelere de ulaşmanızı sağlar.

Katalog Nasıl Oluşturulur?

Reklam panelinizden “Kataloglar” butonuna tıklayın ve “Katalog Oluştur” butonuna tıklayın.

Katalog oluşturmadan önce; Facebook’a kullanıdığınız e-ticaret altyapısını direkt olarak da entegre edebilirsiniz.

Eğer kullanıdığınız e-ticaret aracı Facebook ile işbirliğine gitmemişse kataloğunuzu kendiniz de ekleyebilirsiniz. 

Bunu üç şekilde yapabilisiniz: 

Ürünleri tek tek elle ekleyebilirsiniz

Facebook bu şekilde katalog oluşturmanıza izin verse de sitenizde 50’den fazla ürün satıyorsanız bu yöntemi kullanmanızı değil, tüm ürünlerinizi aynı anda kataloga ekleyerek ilerlemenizi öneririz.  Çünkü 1 kullanıcı 10 farklı ürüne bakıyor olabilir, tüm ürünlerle dinamik remarketing yapmanız dönüşüm açısından daha sağlıklı olacaktır.

Facebook Pixel Kullanabilirsiniz

Facebook pikselini internet sitenizde satışını yaptığınız ürünler için katalog oluşturmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bu katalog türü, pikselinizden alınan hareketleri kullanarak ürünleri kataloğunuza ekler. İnternet sitenizde yer alan bir ürün sayfası görüntülendiğinde, bir piksel hareketi başlatır ve ardından ürünü kataloğunuza ekler. Bir ürünü kataloğunuza başarılı bir şekilde ekleyebilmek için, öncelikle mikroveri adı verilen ürünle ilgili bilgilerin yer aldığı gerekli etiketleri ürün sayfasına eklemeniz gerekir.

Not: Facebook pikselini kullanarak sadece e-ticaret katalogları oluşturabilirsiniz.

Mikroveri eklemek için kullanabileceğiniz iki protokol mevcuttur: OpenGraph veya Schema.org. Tercih ettiğiniz protokol türüne bağlı olarak mikroverilerin internet sitenizde doğru konumda olması gerekir:

  • OpenGraph: Mikroverileri internet sitenizin başlığına yerleştirin.
  • Schema.org: Mikroverileri ürünlerin bulunduğu ürün sayfasına yerleştirin.
  • Schema.org için JSON-LD: Mikroverileri script etiketinin içine yerleştirin (aşağıdaki örneğe göz atın).

Kaynak

Ürün Veri Akışı Oluşturabilirsiniz

Reklamını yapmak istediğiniz ürünlerin görsellerinin, açıklamalarının, stok durumları gibi ürüne özgü bilgilerin bulunduğu dosyaya ürün akışı denir. 

Eğer satışını yaptığınız ürün sayısı 50’den fazla ise tüm ürün feed’lerini tek seferde yükleyin. (Önerilir.) Kataloğunuzu oluşturun, ardından ürün veri kaynaklarına gelin. E-ticaret sisteminizden alacağınız, tüm ürünlerinizin feed’lerinin olduğu dosyayı ekleyin. Her bir veri akışı, dinamik reklamlarınızda göstermek istediğiniz ürünlerin türüne bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Veri akışınızı oluşturmak için aşağıdaki talimatları izleyin. Veri akışınızı oluşturmaya başlamak için: Desteklenen bir veri akışı dosyası formatı açın: CSV, TSV veya RSS veya ATOM XML.


Dosyanızın düzgün şekilde yüklenmesi ve çalışması için alanları tam da Facebook’un istediği gibi girmeniz gerekmektedir. Örneğin eklediğiniz dosyada marka, ürün başlığı, ürün açıklaması, Google ürün kategorisi gibi ürünün tanıtılmasını engelleyen bir eksik varsa, Facebook kataloğunuzu eklemeyecektir. Dosyayı yüklediğiniz alanda örnek template’i görebilirsiniz. 

Dinamik Reklamın Sağladığı Fayda Nedir?

Dinamik reklamlarla;

  • Her ürün için ayrı reklam oluşturmadan ürün katalogunuzun tamamını reklama verebilir;
  • İstediğiniz spesifik ürünleri filtreleme yöntemiyle ürün setlerine ayırabilir; 
  • Pixel aracılığıyla internet sitenizde ürünlerinizi görüntüleyen kullanıcılara sunabilir; 
  • Reklamlarınızı dönüşüm gerçekleştirmesi yüksek olan yeni kitlelere gösterebilirsiniz. 

Dinamik reklamlar ile Facebook Pixeli hedefli kampanyalarınızdan yüksek alaka düzeyi elde edebilirsiniz. Pixel’den aldığınız bilgilerler alıcı kitlenizi daha iyi analiz edebilir, bu bilgiler ışığında benzer kitleler oluşturabilirsiniz.  

Dinamik reklamlar için elverişli bir hedef kitle önerisi verecek olursak, son 30 gün içinde ürünlerinizi incelemiş kişiler, son 30 günde ürünlerinizi sepete atmış ama satın almamış kitleler. 

Dinamik Reklamlar Nasıl Oluşturulur? 

Tüm talimatları yerine getirerek katalogunuzu eklediniz. Şimdi reklam oluşturmak için hiçbir engel kalmadı. Katalog reklamınızı açmadan önce pixelinizin doğru çalıştığını kontrol edin. Unutmayın; dönüşüm reklamları için Facebook pixel kodunuzun web sitenizde tüm sayfalarda ekli olması gerekir. Dinamik reklamın gücü tam olarak hedeflemenizde ve reklam kreatifindedir.

Katalog reklamı oluşturmak için Dönüşüm menüsünün altından katalog satışlarına gelin.

Ardından Facebook dinamik reklam için oluşturduğunuz kataloğu seçin.

İster Facebook’un otomatik olarak oluşturduğu hedef kitlelerden seçiminizi yapın, ister web sitenizi ziyaret etmemiş yeni kişilere de ulaşın. Fakat biz burada reklam hedefimiz dönüşüm olduğu için remarketing listlerden seçiyoruz.

Satış hedefi olduğu için olay türü seçimini Alışveriş olarak belirleyin ki dönüşüm optimizasyonu, alışveriş başına ücret olarak çalışsın. Alışveriş başına maliyetlerinizi analiz edin, böylelikle yatırım getirinizi de hesaplayabilirsiniz. 

 

Tabiki siz Facebook dinamik reklam hedefinize göre bir olay türü belirleyebilirsiniz. Eğer Remarketing yapmıyorsanız, olay türünü alışveriş olarak değil içerik görüntüleme olarak da seçebilirsiniz.

Content kısmına geldiğinizde ise reklamınızı dönen format (carousel) ya da koleksiyon reklamı  olarak seçebilirsiniz. Dönen format, reklamınızı gören kullanıcıya son baktığı ürünleri carousel şeklinde yayınlayacaktır. 

Burada bir diğer önemli nokta; reklamınıza harekete geçirici mesaj eklemek. Kullanıcı daha önceden o ürünü incelediği için kullanıcıda “geri gel ve alışverişini tamamla” gibi hissini uyandıracak metinler yazabilirsiniz.

İşte dönen format reklam örneği;

Unutmayın. Biz dönüşüm hedefli bir kampanya kuruyoruz. Koleksiyon reklamları trafik seçeneği ile de reklama verilebilir! Koleksiyon reklamında ise hazır bir template kullanarak açarsınız. Sadece mobil cihazlarda kullanılan bu reklam biçimi  bu sıralar çok ses getiren Facebook dinamik reklam modellerinden bir tanesi. Bu reklam formatını kullanarak, rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. 1200×628 boyutunda bir kapak görseli, reklam açmanız için yeterli olacaktır.

Koleksiyon reklamı, haber kaynağı görünümü;

Görsele tıklandığında ise bu şekilde görünüyor. Kullanıcı, tıkladığı ürünün linkine yönlendiriliyor. Hemen alışverişe başla butonuna tıkladığında ise marka kategorisine yönleniyor. Facebook dinamik reklam, tam da bunu yani hedef kitlenize oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Tebrikler! Facebook Dinamik Reklamınızı oluşturdunuz. Şimdi alışveriş dönüşümlerinizi takip etme zamanı. 😉 Daha teorik bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir