Gelen Kutusunda Fark Edilir Olmak! E-mail Açılma Oranı Nasıl Arttırılabilir?

Total
Shares

Dijital pazarlamacıların gözü onun üstünde! Hala en çok dönüşüm elde edilen strateji e-mail pazarlaması. Peki, gönderdiğiniz mailler ne kadar etkili? Hedef kitlenizi nasıl etkiliyor ya da daha fazla etkilemek için ne yapmanız gerekiyor? Yürüttüğünüz mail kampanyalarının dönüşümünü arttırmak ve açılış oranlarını yükseltmek için bilmek isteyeceklerinizi kaleme aldık:

Konu Satırına Yatırım Yapın:

E-mail için en önemli noktaların başında gelen konu satırı; karşı tarafa mailin içeriği hakkında çağrışım yapan ve etkileşim sağlayan bölüm oluyor. Bu alanı verimli değerlendirmek, her gün gelen kutusuna düşen yüzlerce mail arasında fark edilir olmanıza yardımcı olacaktır. Peki nasıl?

Kullanıcıların ilgisini çekecek ve harekete geçmelerini tetikleyecek reklam sloganı formatında etkileyici başlıklar tercih ederek etkileşim sağlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Her gün e-posta kutusuna düşen yüzlerce mail, kullanıcılar tarafından hızlıca taranıyor ve ilgilerini çeken, onlara aradığını sunan ya da merak uyandıran konu başlığına sahip maile tıklama olasılıkları çok daha yüksek oluyor. Konu satırında tercih edeceğiniz anlatım dilini daha etkili kılacak birkaç önerimiz var:

· Soru Sorun: Kullanıcılar, kendileriyle birebir iletişim kurmayı hedefleyen uyarıcılara daha yüksek oranda geri dönüş sağlıyor. Soru sormak gibi güçlü bir faktörü konu satırında kullanmanız, e-maillerinizi görüntüleyecek kullanıcılarla kişisel bir bağlantı kurmak istediğinizi vurgulayan bir hamle olacaktır. Konu satırınızı ilgili bir soru ile oluşturmanız, kullanıcıda merak uyandıracak ve cevabı bulmak için e-postanızı açmaya teşvik edecektir.

· Komut Verin: E-postanızı ilettiğiniz kullanıcıları, harekete geçirecek bir komut mesajına konu satırında yer verebilirsiniz. Planladığınız hedefinize ulaşmak için teşvik edici bir mesaj kullanmanız, kullanıcıları uyararak harekete geçmelerini kolaylaştıracaktır.

· Teaser Etkisini Kullanın: İnsanların reklamları izlemekten kaçınmalarının ama film fragmanlarını merakla izlemelerinin bir anlamı olmalı? Merak uyandıran ve sonucu görme isteğini arttıran teaser, e-mail pazarlaması için de oldukça etkili bir yöntem oluyor. Konu satırında teaser etkisinin ilgi çekici yönünü mutlaka kullanın. Markanızla ilişkilendirebileceğiniz bir teaser, mailinizin iletildiği kullanıcılarda, e-postayı açma eğilimini arttıracaktır.

· Liste Oluşturun: Günümüzde en fazla okunan içerikler, listeleme yöntemi ile oluşturulmuş örneklerden oluyor. İnsanlar, geniş ve kapsamlı konuları özetleyen ayrıca okumayı da kolaylaştıran listeleme ile oluşturulmuş içeriklere daha fazla ilgi duyuyorlar. Liste şeklinde, bilgiyi hızlıca sunan bir e-mail gönderdiğinizi belirtecek mesaja konu satırında yer vermeniz, e-postanızın açılma oranını olumlu etkileyecek adımlardan biri olacaktır.

· Duyuru Yapın: Markanızın paylaştığı heyecan verici bir yeniliği, konu satırınıza aktarın. E-postanızın konu satırını, markanızla ilgili yeniliği duyurmaya ve haber vermeye dair bir mesaj ile oluşturmanız, e-postanızı görüntüleyen kullanıcıların sizi tanıdıkları gibi görmelerini hissettirerek ayrıntıları öğrenmek için maili okumaya teşvik edecektir.

Konu satırında yer vereceğiniz mesajlarda bu formatları tercih ederek hedef kitlenizin ilgisini çekebilir, fark edilirliğinizi arttırabilirsiniz. Yapmanız gerekenlerle birlikte konu satırında kaçınmanız gerekenler de var elbette. Kısaca değinecek olursak satış kokan ve bangır bangır tanıtım olduğunu söyleyen ‘hemen satın al’ gibi reklam cümlelerini kullanmanız, uyarı mesajı veren noktalama işaretlerine çok fazla yer vermeniz, mailinizin spam olarak işaretlenme olasılığını arttıracaktır. Yani işin özü, satışa zorlayan reklam havasından çok, ilgi uyandıracak ve teşvik edecek bir dil tercih etmek, markanız için doğru olacaktır.

E-postanızın Bir Hedefi Olmalı

E-postanız, ulaştığı kişilerde elde etmek istediğiniz hedefiniz doğrultusunda bir farkındalık oluşturuyor mu? Dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında gelenlerden bir diğeri de e-postanız için bir hedef belirlemeniz ve hazırladığınız içeriğin bu hedefi yansıtıyor olmasıdır.

Hedefiniz bir ürünün satışını arttırmak mı? Yoksa web sitesi trafiğinizi mi yükseltmek istiyorsunuz? Yaklaşan bir etkinlik için katılımcı kaydı mı oluşturmak istiyorsunuz? E-postanızda okuyucuların, gerçekleştirmek istediğiniz eyleme doğru odaklanmasını sağlayın. Bunun için çok fazla metin yerine, hedefe doğru kullanıcıların yönelmesini sağlayacak bağlantılara e-postanızda yer verin.

Harekete Geçirecek Bir Neden Sunun

Kullanıcıları, göndermiş olduğunuz e-postaya tıklamaya teşvik edecek ve belirlediğiniz hedef doğrultusunda harekete geçmelerini sağlayacak bir değer sunun. Örneğin e-mail pazarlaması ile satışlarını arttırmak isteyen bir markaysanız hedef kitlenizi harekete geçmesi için uyaracak bir indirim kampanyası oluşturarak e-postanızda bu değerli duyuruyu paylaşabilirsiniz.

via GIPHY

Ya da bağış toplayan bir markaysanız kullanıcıların sunduğu katkıların ne şekilde bir sonuç verdiğini görmelerini sağlayacak vaka çalışmasına yer verebilirsiniz. Bu değerli bilgi paylaşımı, onları hedeflediğiniz eylemi yapmaya teşvik edecek ve harekete geçirecektir. E-postanızda harekete geçirici birden fazla mesaja bağlantılar aracılığıyla yer verebilirsiniz. Ama bu noktada önemli olan harekete geçirmesini istediğiniz tüm mesajların tek bir hedefi olmalıdır. Bu hedef ise e-postanızı oluşturmak için başlangıçta karar verdiğiniz, temel amacınız olmalıdır.

E-postanızı Kişiselleştirin

E-postanızı, karşı tarafın adına yer verdiğiniz konu satırı ile kişiselleştirin. E-postanızı ileteceğiniz kişinin adına yer verdiğiniz bir konu satırı, kullanıcı tarafından daha fazla dikkat çekici ve hedefiniz için harekete geçirici bir etki yaratacaktır. Yapılan araştırmalar, konu satırlarında kullanıcıların ilk adlarına yer verilen e-postaların, isim yer almayan ve genel bir mesaj havası yaratan e-postalara göre daha fazla açılma oranına sahip olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar, ‘sayın üyemiz’ gibi genel bir tabirin kullanıldığı e-postalara tıklamaktansa kendi adlarına gönderilen maillere tıklamaya karşı daha fazla eğilim gösteriyor.

Göndermek İçin En Doğru Zamanı Tespit Edin

E-postaların açılma oranlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan doğru zamanlama, markanın hedefini gerçekleştirmesi ve kâr elde etmesinde büyük bir rol oynuyor. E-postanızı gönderdiğiniz zamanın hedeflediğiniz kitle açısından uygun olduğuna emin olmanız için hedef kitlenizi iyi tanımanız ve analiz etmiş olmanız gerekmektedir. Coschedule’de yer alan içerik, bu konuda yapılmış en iyi 10 araştırma sonucunun benzer bulgular sunduğunu belirtiyor. Araştırmalar içerisinde güçlü bir kaynak olan MailChimp, e-mail kampanyası için en ideal günün Perşembe olduğunu ve aslında Salı gününü ucu ucuna geçtiğini belirtiyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günlerinin de hafta sonuna göre çok daha iyi olduğunu sunuyor.

Bir diğer güçlü kaynak olan HubSpot çalışmasına göre ise en ideal gün Salı oluyor. Aynı şekilde e-mail kampanyası için hafta sonunun verimsiz bir geri dönüş sağlayacağını sunuyor. Saat olarak bu iki önemli çalışma, 10.00 ve 11.00 saatlerinin en ideal zaman olduğu sonucuna varıyor. Ancak her markanın hedef kitlesi, sektörü, endüstrisi, coğrafyası, kitle demografisi, abone tercihleri farklı olduğu için genelleme oluşturan araştırmalar tam anlamıyla nokta atışı sonuçlar veremeyebiliyor. Mail listenizi eşit büyüklükte 2 ya da 3 gruba ayırarak haftanın farklı günlerinde ve saatlerinde e-postanızı gönderebilir, aldığınız mail açılma oranlarını analiz ederek hitap ettiğiniz kitle için en uygun zaman aralığını tespit edebilirsiniz. Bu analiz birkaç hafta sürse de kendi hedef kitleniz ve onların geri dönüşlerini daha iyi tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Son Tarih Verin

Bir etkinlik, satış kampanyası, özel bir teklif gibi durumlarda e-mail pazarlaması yaparken üç kademeli bir çalışma çıkartabilirsiniz. Hedeflediğiniz etkinlik, satış kampanyası ya da özel bir teklifin başlama tarihi hakkında bir duyuru e-postası atarak ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Ardından hedeflediğiniz duruma yaklaşma aşamasında hatırlatma e-postası ile destek sağlayabilirsiniz. Son aşamada ise son şans e-postası ile e-posta kampanyasını tamamlayabilirsiniz. Bu e-posta kampanyası sürecinde sizi önce çıkaracak nokta; ‘şimdi ya da hiçbir zaman’ gibi tetikleyici bir faktör olan son tarih ibaresi olacaktır.

Soft Bounces Hard Bounces Faktörleri

E-mail pazarlamasını gerçekleştirmek için hedef kitleye iletilmesi planlanan e-posta, bazı durumlarda kabul edilemeyebiliyor ve geri dönüyor. Geri dönüş durumunun faktörleri iki şekilde ele alınıyor: Soft Bounces ve Hard Bounces. E-postanızın geri döndürülmesinin birkaç nedeni olabilir, ama bu geri dönüşlerin aynı olmadığını ve bu nedenle bunların farklı şekilde ele alınması gerektiğini belirtmek önemlidir. Soft Bounces, e-postanın geçici bir nedenle iletilememesidir ve e-posta sağlayıcısı, gönderilen e-postayı birkaç gün içinde tekrar göndermeyi dener. Soft Bounces sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

· Sunucu hataları

· Mail kutusunun dolu olması

· Gönderilen iletinin mail kutusu için çok büyük olması

Hard Bounces ise kalıcı nedenlerle e-postanın iletilememesidir ve kalıcı başarısızlık olarak ele alınır. Hard Bounces şu şekilde sıralanabilir:

· Geçersiz e-mail adresi

· Var olmayan e-mail adresleri

Bu e-posta geri dönüş durumlarının hesaplanması, e-postayı ileten veri tabanının kalitesinin ölçülmesi açısından önemlidir. Geri dönüş durumlarının çok sık yaşanması internet servis sağlayıcıları tarafından e-postayı iletenin ‘spam’ gönderdiğini düşünerek olumsuz bir etki yansıtır. Bu nedenle geri dönüş yaşanan adresleri tespit edince veri tabanınızdan zaman kaybetmeden çıkarmanız, sizin için verimli olacaktır.

Dijital pazarlama kanalları arasında en güçlü ve en etkili geri dönüşleri sağlayan e-mail pazarlamasının başarılı olması ve e-mail açılma oranlarının arttırılması için dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalara değindik. E-mail açılma oranlarına etki eden faktörler hakkında sizler de yorum yapabilir, bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku