Basit ve Güvenilir Dijital Pazarlama Metrikleri

Total
Shares

Kampanyanızı ve stratejinizi hazırlarken hemen kendinize şu soruyu sorun? Bunu Ölçebilir miyim? Projenizin en önemli bileşenleri için cevap muhtemelen evet olacaktır. Yani, çalışmaya başlamadan önce, başarınızı nasıl ölçeceğiniz konusunda sağlam bir temel oluşturduğunuzdan emin olun. Sahip olduğunuz bilgiler dijital pazarlama yatırımlarınızın ne ölçüde doğru, hedefe uyan ve başarılı olduğunu ortaya koyar. Dijital pazarlama da yolun başındaysanız başarılı ve uzun vadeli bir iş yürütmek için sizlere sunacağımız metrikleri göz önünde bulundurmalısınız.

1.Genel Trafik

“Tüm Trafik” (Google Analytics’ten), toplam kaç kişinin sitenizi ziyaret ettiğini veya sitenizde kaç kişinin etkileşimde bulunduğunu gösterir. Bu sayede ziyaretçilerinizi tanıyabilir, stratejinizi gelen trafik oranlarına göre değiştirebilirsiniz. Burada önemli olan, tüm kaynaklardan gelen trafiğinizin zaman içinde sürekli artmasıdır. artan bir trafiğiniz varsa merak etmeyin doğru yoldasınız. Google Analytics kontrol panelinden edinme raporu bölümüne gidip genel trafiğe bakabilirsiniz. 

2.Kanala Özgü Trafik

Bu metrikler, kullanıcıların sitenize gelmeden hemen önce nereye gittiğine bağlıdır. Kanal, kullanıcıların sitenize girmek için kullandıkları kapı türünü göstermektedir. Bu metriğin önemi en iyi ortamlara bakmak, tam ölçekli dijital pazarlama kampanyalarını ölçmek için önemli bir amaçtır. Ziyaretlerde bir düşüşe neden olduğunu (genel trafikte düşüşler görüyorsanız) ve kampanyanızın mükemmelleştiğini görmenizi sağlar.  Direct kısmı, kullanıcıların sitenizi ziyaret etmek için doğrudan URL’nizi yazdıkları veya çok amaçlı adres çubuğunda arama yapmaya başlayan, ancak sitenizi daha önce ziyaret ettikleri durumdur. Çok amaçlı adres çubuğu, daha önce orada bulundukları için otomatik olarak doldurur. Organic Search;  Google veya başka bir arama motorunda arama yapan ve organik (ücretli olmayan) arama sonuçlarında web sitenizin listesini tıklayan kişilerdir. Social kısmı; sitenize bir sosyal medya platformundan gelen kişiler. Aynı zamanda SEO’nuzun genel etkinliğini, sosyal katılımını, içeriğini ve entegre kampanyalarını ölçmek için harika bir göstergedir. Referral kısmı ise sitenize başka bir web sitesinden gelen kişilerdir. İnsanlar size ulaşmak için farklı bir alandaki bağlantıyı izlediğini göstermektedir. 

3.Toplam Dönüşüm Oranları

Düşük dönüşümler, kötü tasarım, cazip olmayan teklifler veya ilgisiz bir kitleniz olabilir. Dönüşümleri izleme, kullanıcıların sitenizde hangi bileşenlerle etkileşimde bulunduğunu veya hangi bileşenlerin bulunmadığını tam olarak belirtmenize yardımcı olur. Ayrıca, UX’unuzun ve diğer daha az somut yaratıcı alanların kalitesi konusunda da oldukça bilgilendirici olma özelliğine sahiptir. Düşük dönüşüm oranları, yanlış bir strateji uyguladığınızı veya web sitenizi modernize yatırım yapma zamanı olduğunu gösterebilir. Dönüşümlerden hedefler kısmına girerek toplam dönüşüm oranlarına bakabilirsiniz.

4.Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin web sitenizdeki bir sayfayı ziyaret ettikten sonra ayrıldıkları oranı göstermektedir. Her sayfanın kendine özel hemen çıkma oranı olabilir. Farklı sayfaların hemen çıkma oranlarına sahip olma eğiliminde olduğunu ve hemen çıkma oranlarının eşit olmadığını görebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, site içeriğinizin alakalı olup olmadığını veya ücretli bir kampanya için doğru açılış sayfasını kullanıp kullanmadığınızı söyler. Söylenen sayılar çok göreceli olmakla beraber, belirli bir sayfa için hemen çıkma oranı yüksek olabilir; çünkü kullanıcılar, ihtiyaç duydukları kesin bilgileri bulduktan ve tek sayfayı görüntüledikten sonra siteden ayrılır ve daha fazla ilerlemeyle ilgilenmeyebilirler. Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar yolunu izleyerek hemen çıkma oranlarını görebilirsiniz.

5.Arama Eğilimleri

Arama eğilimlerine bakmak, kontrolünüzde olmayan pek çok şeyi açıklayabilir. Örneğin, bir apartman kiralama firmasıysanız, “X şehirlerindeki daireler” için arama eğilimleri kışın düşebilir ve ilkbaharda tekrar yükselebilir. Bu, kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri hedefleyip hedeflemediğinizi belirtmenin harika bir yolu olabilir. Beş yıl önce oldukça popüler olan ancak ilgiden düşmüş bir kelimeyi hedefliyorsanız, çabalarınızı artık bu kadar rekabetçi olmamak için oldukça rekabetçi bir ifadeyle kovalıyor olabilirsiniz. Arama eğilimlerini Google Trendler aracılığıyla öğrenmek iyi bir tercihtir. İnsanların sektörünüzle global, kronolojik bir ölçekte nasıl etkileşim kurdukları konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca güzel bir araştırmayla kendi bölgenize odaklanabilirsiniz.

6. Kullanıcı Demografisi

Google Analytics; yaş, cinsiyet, konum ve hatta bazı ilgi bilgileriyle ilgili kolayca görebileceğiniz küçük bir demografik bilgi sunacaktır. Burada önemli olan konum bilgisi. Kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve hedeflerinizle alakalı olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki stratejinizi hedeflerken sonuçlara göre hareket ederek ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. 

7.Anahtar Kelime Sorgulayıcı

Google, 2011 civarında bir Google hesabına giriş yaparken arama yapan kullanıcılar için anahtar kelime verileri sağlamaya başladı. Bu, Gmail’i veya başka bir Google hizmetini (örneğin Android telefon kullanan herkes) kullanan herkesin, anahtar kelime bilgilerinin Google Analytics’te görünmesini kısıtlayan bir gizlilik politikası kapsamında olduğu anlamına gelir. İyi haber şu ki, biraz fikir edinmenin başka yolları da var. Web Yöneticisi Araçları mülkünüzü Analytics ile bağlayarak başlayın. ( Not : Google Web Yöneticisi Araçları artık Google Search Console olarak biliniyor.) Organik gösterimler ve tıklamalar dahil olmak üzere, anahtar kelime sorgu verilerinin Analytics’e çekilmeye başladığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku