Garajdan Çıkan Dünya Devi Şimdi Türkiye’de: Amazon.com

Total
Shares

ABD’nin meşhur garajda başlayan girişim hikâyelerinin en başarılı olanlardan biri de şüphesiz amazon.com dur. Jeff Bezos tarafından 1994 yılında sadece kitap satışıyla başlayan site, şimdilerde dünya devi ve artık ülkemizde…

Adını Relentless koyacakken alfabetik sırada üstte yer almanın getireceği şansa inanarak, Jeff Bezos ansiklopedik araştırmalara başladı. Dünyanın en büyük nehrinden ilham alan firma, büyüdüğünde de relentless.com dan Amazona yönlendirme yapmayı unutmadı. Kitap satışından çok öteye giden site, 2016 yılında ABD’nin çevrimiçi siparişlerinin %43’üne sahip oldu. Amazon.com üzerinden, günde 2 milyona yakın paket kargolanıyor ve bu kargolar 68 bin metrekareden fazla yer kaplıyor. Dünyada hal böyleyken Türkiye’ye gelmesi geciken site için imza kampanyaları bile başlatıldı. İmza kampanyasının etkisi bilinmez ama 2018 yılı Mart ayında testlere başlayan Amazon.com ülkemizde de faaliyete geçti. Türkiye pazarı uğurlu gelmiş olacak ki şirketin geçtiğimiz günlerde hisse senetleri % 1’den fazla tarihi bir değer kazanarak 1.784,10 dolara ulaştı. Amazonun Türkiye’ye gelişi aynı pazarda hizmet veren Gitti Gidiyor, Hepsi Burada, N11 gibi siteleri zorlarken dünya çapındaki rakibi, Alibabanın da Türkiye için Trendyol’u alıp atak yapacağı konuşuluyor.

Amazonun Şansı Nereden Geliyor?

Sanayi devrimi sonrası oluşan sadece kâr amaçlı hizmet yerine, müşteri odaklı bir satışı hedefleyen Amazon, bu konuda oldukça dikkat çekti. Bezos, katıldığı birçok konferansta, gelişim için gelirden fedakârlık yapılması gerektiğini vurgulamıştır.

Amazonun en büyük şansı, internetin hızlı yayılması ve pazarda adını ilk söz ettirenler arasında olmasından geliyor. Radyo 38 yıl içinde 50 milyon kullanıcıya ulaşırken internet, bu kullanıcı sayısına sadece 4 yılda ulaştı. 1994 yılında kurulan Amazona benzer başarılı bir çalışma 1995 yılında Ebay tarafından gelmiştir.

Bir sene sonra ilk çalışanını alan Amazonda, saniyede 306 satış gerçekleşirken dünya çapında 300 bin çalışanı bulunmaktadır. Siparişlere yetişebilmek için ayrıca 30 bin adette robot kullanılmaktadır.

Amazon’un Satış Stratejileri Nelerdir?

Amazon e-perakende sistemi ile çalışan dijital bir dev olarak dünyada ilk sıralarda yer alırken bu başarısını ve konumunu yenilikçi anlayışa sahip hizmet sunduğu ve her zaman farklı fikirler ve stratejiler geliştiriyor olduğu için koruyor ve başarılarını giderek artırıyor. Peki nedir Amazon’u farklı kılan bu stratejiler?

· Longtail Stratejisi

Potansiyel müşterilerin ihtiyaç duyduğu ama bulunması zor olan ürün çeşitlerini bünyesinde bulundurarak ve fazla seçenek halinde sunarak deposunun büyük bir bölümünü nadir bulunan bu ürünlere ayırıyor. Bu stratejisinin mantığı ise her yerde kolayca bulunabilen ürünleri satmak yerine bulunması ve elde edilmesi zor ürünlere deposunda oldukça büyük bir alan ayırarak daha büyük bir kâr elde etmeye dayanıyor.

· Sanal Pazaryeri Anlayışı
Kendi ürünlerini satmak isteyen ancak uygun pazar yeri bulamamış satıcılar için açık pazar haline gelen Amazon, gelirinin yüzde 40 gibi bir oranını da bu alandan sağılıyor. Amazon adı altında profesyonel hizmet alabilme, ürünlerini dünyanın her yerine ulaştırma imkanı ise tekil satıcılar için birçok avantajı beraberinde getiriyor.

· Web Servis Hizmetleri
Amazon satış yapan kişileri online bir platform olan pazar yerinde bir araya getirerek tüm dünya üzerinde bir satış ağı oluşturmanın yanı sıra kendi platformu üzerinden satış gerçekleştirdiği perakendecilere web servisi hizmeti de sağlayarak bu alanda da büyük başarılara imza atıyor. Ayrıca bünyesinde çalıştırdığı çok sayıdaki uzman mühendisleri ile yeni teknolojiler ve gelişmeler tasarlayarak bu yenilikleri birçok şirkete pazarlıyor ve elde ettiği kârı bu alanda da artırıyor.

2013 Kaosu ve Ardından Gelen Başarı

2013 yılının Ağustos ayında İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve daha birçok ülkeden siteye erişim sağlanamadı. Bu arıza 1 saate yakın sürede 4,8 milyon dolar kaybına sebep oldu. Bezos aynı sene yılında Washington Post gazetesini 250 milyon dolara satın aldı. Başarılı iş girişimleri onu dünyanın en zengin insanlarından biri yaptı. Temmuz 2017’de asla rekoru kırılamaz denilen Bill Gates’i bile geride bıraktı. Jeff Bezos “Dünyanın en zengin kişisi” ünvanını hala sürdürüyor.

Jeff Bezos Hakkında

Jeff Bezos 12 Ocak 1964 tarihinde dünyaya geldi. Doğumuyla beraber öz babasının onu terk etmesiyle başlayan hikâyesi üstün başarılı çocuklar lisesini birincilikle bitirmesi ile devam etti. Yaz aylarını dedesinin Texsas’daki çiftlinde sığırlarına bakarak ve traktör tamir ederek geçirdi. Mezun olup iş hayatına atılması ile kariyer basamaklarında hızla tırmandı. Çalıştığı D.E. Shaw isimli şirkete araştırmaları sonucunda internetten kitap satışını önerdi. Şirketten bu yönde olumlu karar çıkmayınca istifasını verip bu yönde bir girişim yapmaya karar verdi. 16 Temmuz 1995 tarihinde büyük atağını gerçekleştirdi: ‘amazon.com’.

Jeff Bezos 1999 yılında Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Bezos şimdi en başarılı Amerikan girişimci ve iş adamları listesinde üst sıralarda yer alıyor. Kurucusu olduğu Amzazon.com ise dünyanın en büyük ve en başarılı e-ticaret firmaları arasında gösteriliyor.

Nasıl Alışveriş Yaparım?

Amazon web sitesi, aramalarda Amazon.de ve Amazon.com olarak iki uzantıda karışımıza çıkıyor. Amazon.de, Almanya merkezli Türkçe destekli olup Amazon.com ABD uzantılı web sitesidir. Türkiye’de satıcı olmak için davetiye gerekirken, alıcılar için 49 Euro’nun altındaki siparişler için kargo şartları aşağıdaki tablodaki gibidir.

İthalat Ücretleri Depozitosu Nedir?

Eğer Amazon’un alışveriş esnasında tüketiciye sağladığı gümrük süreci kesilen tutardan ucuza geldiyse, Amazon kalan tutarı tüketiciye iade ediyor. Ama eğer gümrük süreci kesilen tutardan daha pahalıya geldiyse, Amazon kalan tutarı tüketiciden talep etmiyor kendisi karşılıyor. Buda Jeff Bezos’un kâr amaçlı hizmet yerine, müşteri odaklı hizmet anlayışının bir örneği olarak yorumlanabilir.

Bu ürün Türkiye adresine teslim edilemiyor! İbaresi

Bu ibare ürünün Türkiye’ye teslim edilemeyeceğini göstermektedir. Bu ibareye rağmen ürünü yine de sepete eklerseniz bile sistem ödeme yapmanıza izin vermeyecektir.

Amazon Prime Ayrıcalıkları

Prime video ve müzik ile sınırsız hizmet veren ayrıca birçok ayrıcalık tanıyan prime üyeliği, ücretsiz kargo dışında tüm imkanlarıyla Türkiye içinde mevcut. Prime üyelik ayrıcalıkları ile ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağımızın giderek değişmesiyle ve ihtiyaçlarımızın farklılaşmasıyla, beraber reklamcılık sektöründe de dijital platformlar, pazarlama dinamiklerine yön vermeye devam ediyor. Markanızın dijitalde yer alması ve ses getirebilmesi için dijital pazarlama stratejileri üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor.…
Devamını Oku

CMS Nedir? SEO’ya Uygun CMS Sistemleri

Bir web sitesi oluşturmayı veya mevcut web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, dikkate alınacak ilk şeylerden biri CMS’dir. Peki CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçesiyle “İçerik Yönetim Sistemi” anlamına gelmektedir.…
Devamını Oku